10 pravidel, kterými se řídí dovolená

  • 1
Plánujete dovolenou? Pokud zaměstnavatel schválí vámi navrhovaný termín odpočinku, máte štěstí. Nástup na dovolenou totiž může určit on. A nemusí se vás na nic ptát.

Dobu čerpání dovolené musí zaměstnavatel podle zákoníku práce oznámit alespoň čtrnáct dní předem. Obvykle firmy a podniky umožňují lidem čerpání dovolené v délce minimálně čtyř týdnů. „Dostaneli přitom zaměstnanec dovolenou v částech, musí jedna z nich trvat nejméně dva týdny v kuse. Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodnou jinak,“ říká právník Libor Hůla.

Nárok na dovolenou či její poměrnou část má zaměstnanec, který odpracoval u svého zaměstnavatele 60 pracovních dnů.

Co je dobré vědět o čerpání dovolené

 Co dělá můj šéf: závidíte jim vysoký plat? A tu dřinu a odpovědnost taky?
Více čtěte ZDE
.

1. Jestliže si nestihnete vybrat letošní dovolenou, můžete si ji nechat převést do roku příštího. Aby se v něm však volné dny lidem příliš nenastřádaly, přikazují někteří zaměstnavatelé čerpání staré dovolené do konce prvního čtvrtletí nebo pololetí.

2. Pokud však dovolenou nevyčerpáte ani do konce roku 2006, nárok na ni ztratíte a nebude vám proplacena.

3. Nevyčerpaná dovolená může být proplacena jen při skončení pracovního poměru.

4. Dovolená přesahující zákonné čtyři týdny může být se souhlasem zaměstnance převedena až do konce dalšího roku. Příklad: pátý týden dovolené za rok 2005 může být převeden do roku 2007.

5. Při tom všem platí, že zaměstnavatel je povinen vám čerpání dovolené umožnit - to znamená, že zajistí provoz pracoviště tak, aby během vašeho volna fungoval i bez vás.

6. Zaměstnance lze z dovolené odvolat například z důvodu důležité zakázky pro firmu, nemoci zaměstnanců a podobně.

7. Zaměstnavatel musí zaměstnanci uhradit náklady, které mu v souvislosti se změnou termínu čerpání dovolené nebo odvoláním z dovolené vznikly.

8. Dovolenou nevyčerpanou u předchozího zaměstnavatele si lze vybrat u nového, pokud skončení dosavadního a vznik nového pracovního poměru na sebe bezprostředně navazují. Zaměstnavatelé se přitom musí dohodnout na vyplacení náhrady mzdy za dovolenou.

9. Aby se minimalizoval zánik nároku na dovolenou z důvodu čerpání rodičovské dovolené, mohou zaměstnankyně požádat zaměstnavatele o poskytnutí dovolené na zotavenou tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené.

10. Pokud zaměstnankyně čerpá rodičovskou dovolenou a z tohoto důvodu nemůže čerpat dovolenou, má možnost požádat zaměstnavatele o přerušení rodičovské dovolené a čerpat dovolenou na zotavenou; zaměstnavatel však není povinen její žádosti vyhovět.

Nevyčerpáteli včas dovolenou, ztratíte na ni nárok

Dovolená a mzda:

  • Počítač v práci? I kvůli erotice. Více ZDE.

    Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
  • Náhradu mzdy za čtyři týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru.
  • Náhradu mzdy za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje čtyři týdny, je zaměstnavatel povinen poskytnout taktéž v případě skončení pracovního poměru i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat kvůli provozním důvodům nebo její čerpání zaměstnavatel neurčil.

Co z práce vám nejvíce na dovolené chybí?

  • Vůbec nic mi nechybí 82%
  • Počítač jako takový 11%
  • E-mailová korespondence 3%
  • Zaběhnutý pracovní rytmus 2%
  • Služební telefonické hovory 2%

Hlasovalo 222 lidí
Zdroj: jobs.cz


PLAT PŘES 200 000 KORUN. Tolik si může vydělat zubař. Šikovný kadeřník si přijde i na 40 000 korun. Kde si sáhnete na tak ZÁVRATNÉ VÝDĚLKY? V EU. Více ZDE