10 rad, co dělat, abyste se netopili v dluzích

  • 2
Nejhorší varianta nastává, když si půjdete půjčit jen na splacení některého ze svých předchozích dluhů. Úroky se nabalují, dlužná částka roste, rodinný rozpočet se hroutí.

1. Opravdu si musíte půjčit?
Potřebujete peníze nezbytně hned teď? Koupíte si za ně něco, co vám buď přinese další peníze, nebo bez čeho doopravdy nemůžete žít? V případě, že tomu tak není, zvažte dobře, zda je zadlužení skutečně nutné.

2. Udělejte si inventuru půjček
Možná už jste si na něco půjčili a zanedlouho budete mít splaceno. Možná, že jste si půjčili, a protože jste měli odložený počátek splátek, na půjčku jste zapomněli. A co leasing? Nesplácíte i auto? Sepište všechny půjčky, které máte splácet ještě dřív, než se upíšete k další.

3. Spočítejte si, zda vám nepřerůstají dluhy přes hlavu
Udělejte si pořádek ve financích. Na jedné straně si spočítejte příjmy, na druhé očekávané výdaje. Je ještě prostor na splátku zboží, po kterém toužíte?

Nemůžete vyjít s platem? Hledejte rezervy. Nechte si poradit ZDE.

4. Nevytloukejte klín klínem
Nejhorší varianta nastává, když si půjdete půjčit jen na   splacení některého ze svých předchozích dluhů. Úroky se nabalují, dlužná částka roste, rodinný rozpočet se hroutí.

5. Půjčili jste si - splácejte
Snažte se dostát svým závazkům co nejodpovědněji. Možná jste špatně počítali a budete muset žít několik měsíců velmi skromně, to je však varianta lepší než soudní spory a exekuce.

6. Oznamte věřiteli všechny změny
Když v průběhu půjčky dojde ke změně vašeho jména, bydliště či zaměstnavatele, oznamte to věřiteli. Mnohdy sice stačí zavolat, ale jistější je poslat informaci o změně písemně, doporučeným dopisem. Vyhnete se tak složitému dokazování, zda byl věřitel například o vaší nové adrese informován.

7. Pojistěte si neschopnost splácet
Některé banky a splátkové společnosti vám při sjednávání smlouvy nabídnou možnost pojistky pro případ, že byste například byli v dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo přišli o práci. Zamyslete se nad tím, zda se vám taková smlouva vyplatí.

8. Máte-li problémy, volejte věřitele
Možná jste se nepojistili a problémy se objevily. Nebo vaše problémy bohužel do pojistky nespadají. Kontaktujte co nejdříve věřitele, vysvětlete své potíže, pokuste se s ním domluvit jiný režim splátek nebo jejich odklad.

9. Komunikujte a plaťte
Když už se věc dostala tak daleko, že věřitel předal případ právnímu zástupci, nehrajte si na mrtvého brouka. Komunikujte, komunikujte, komunikujte. To však není jediné, současně s tím musíte začít platit. Jen slova věřiteli stačit nebudou.

10. Neperte se s exekutorem
Došla-li celá věc až k soudu a k exekuci, musíte počítat s tím, že náklady na původní dluh dost narostou. Exekutor vám pravděpodobně obstaví plat nebo movitý majetek. Buďte v rámci možností vstřícní, kdybyste totiž jednání komplikovali, zaplatíte víc.

Životní minimum od ledna vzrostlo, stoupl počet rodin, které mají nárok na sociální dávky.
Sociální dávky: kdo s nimi může počítat?
Více ZDE.