13 procent: Kde je získat?

Jaký byl vývoj v měsíci říjnu a co nejvíce hýbalo investicemi v tomto měsíci? V pravidelném komentáři vám nabízíme přehled toho, co se za poslední měsíc událo na finančních trzích. V říjnu byly trhy v České republice nejvíce ovlivňovány zahraničními událostmi a vývojem. Menší úlohu sehrály události domácí, z nichž k nejdůležitějším patřilo jednání o státním rozpočtu (respektive o jeho schodku) a vývoj v privatizaci dalších podniků.

I když všechny hlavní světové indexy (kromě japonského indexu Nikkei) skončily měsíc s kladnými přírůstky, začátek měsíce tomu nenapovídal. V prvním říjnovém týdnu naopak pokračoval pokles z minulého měsíce, následně 9. října všechny indexy (kromě indexu FTSE londýnské burzy) dosáhly měsíčního a většinou i ročního minima (S&P 500, DJIA, Nasdaq,…).

 

Zahraniční, zvláště pak americké, trhy pozitivně reagovaly na oznamované čtvrtletí výsledky firem, mírné uklidnění ohledně vyjednávání zbrojních inspekcí v Iráku a neutrální makroekonomické statistiky.

 

Index Změna (v %)
S&P 500 8,64
DJIA 10,60
Nasdaq Composite 13,45
FTSE 100 8,54
DAX 14,46
Nikkei 225

-6,03

Zdroj: Fincentrum

 

Akcie: nervozita před referendem

 

Jak již bylo řečeno, vývoj v České republice se nesl výhradně ve znamení zahraničních zpráv. Nejdůležitější, a také nejvíce očekávanou, událostí bylo irské referendum o přijetí dohody z Nice, která umožňuje rozšíření EU o další kandidáty. Jelikož výsledek referenda znamenal důležitý krok při přijímání nových členů, byl trhy kandidátských zemí očekáván s velkou nervozitou, tím více, že Irsko dohodu již jednou (v roce 2001) odmítlo. I když se všeobecně očekávalo schválení dohody, konečné pozitivní výsledky přinesly na trhy značné uvolnění.

 

Index Hodnota  30.9.2002 Hodnota  31.10.2002 Změna (%)
PX-50 442 430,7 -2,56
PX-D 1 126,6 1 077,9 -4,32

Zdroj: BCPP

 

Jinak byl vývoj po celý měsíc tažen především vývojem na zahraničních trzích. Růstový trend zahraničních trhů se tak přesunul i na pražskou burzu. Po oslabování v prvních dvou týdnech nastoupila burza posilující trend, který byl přerušen až v závěru měsíce, kdy se trh soustředil více na domácí události. Mezi největší propady patří akcie telekomunikací, Českého telecomu a Českých radiokomunikací. U Českého telecomu můžeme propad připsat nejistotě ohledně cen služeb v dalším roce a odkladu privatizace. Akcie Českých radiokomunikací padaly na svá několikaletá minima bez relevantních fundamentálních základů a svůj pokles v závěru měsíce mírně korigovaly. Jedním z vysvětlení jejich poklesu byla i nízká likvidita tohoto titulu.

 

Naopak výrazně růstové byly akcie bank. Komerční banka si za měsíc připsala celých 13,24%, druhá banka ve SPADu – Erste Bank – sice za měsíc, co je obchodována na pražské burze, ztratila 7,26%, ale po poklesu ze začátku měsíce, který byl nejvíce odrazem vývoje na evropských burzách, opět posílila (od 9. října si připsala 8,6%).

 

Největší investiční extrémy za měsíc
 

Nejlepší

změna (v %)

Nejhorší

změna (v %)

Domácí akcie (bez SPADu) Metrostav

8,8

United Energy

-11

SPAD Komerční banka 

13,2

Philip Morris ČR

-11,1

Zdroj: BCPP

 

Kolektivní investování

 

Z uvedených tabulek je zřejmé, že tak, jak se dařilo akciím, se dařilo i podílovým fondům. Všechny kategorie (průměry) skončily v kladných hodnotách. Oproti jiným měsícům se hůře daří dluhopisovým a peněžním fondům. Zvláště pak peněžní fondy „trpí“ poklesem úrokových sazeb, jak v České republice, tak v celém středoevropském regionu.

 

Zahraniční fondy s registrací od KCP

Typ fondu

Nejlepší  Nejhorší Průměr za kategorii (v %)
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový Pioneer Global Telecoms 21,74 Parvest World Technology -19,07 1,83
Smíšený Pioneer Mix 5 7,24 Parvest Horizon 30 Euro -7,17 0,92
Dluhopisový ABN Amro Gl. Em. Mar. Bond 7,53 Erste Sp. EKA-Bond DIV -5,78 0,25
Peněžního trhu KBC Multi Cash EUR 0,25 ING český fond peněžního trhu -0,66 0,06

Zdroj: AKAT ČR, Fincentrum; výkonnosti jsou pro měny, v nichž je fond denominován

 

Další komentáře týkající se vývoje podílových fondů naleznete zde: Mají u nás šanci zahraniční fondy?; Fondy loví velké investory; Říjnový scoring – dařilo se akciím;

Domácí otevřené podílové fondy 

Typ fondu Nejlepší  Nejhorší  Průměr za kategorii (v %) 
Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %) Název fondu Výkon za 1 měsíc (v %)
Akciový ČPI Fond nové ekonomiky 16,46 ČPI Fond ropného a energetického průmyslu -0,84 6,83
Smíšený ČPI Smíšený OPF 5,88 ČPI  Moravskoslezský OPF -1,13 1,47
Dluhopisový ISČS-Trendbond 3,64 ISČS-Bondinvest -0,05 0,87
Peněžního trhu AKRO Obligace 1,28 ISČS-MERKUR -0,15 0,17
Zdroj: UNIS ČR, Fincentrum

Česká koruna pod vlivem rozšíření EU 

 

Kurz české koruny byl opět nejvíce determinován událostmi ohledně rozšíření Evropské unie (referendum v Irsku, summit EU v Bruselu). Kurz začínal na začátku října na 30,30 Kč za euro a skončil slabší o necelých padesát haléřů na 30,79 Kč za euro. Nejnižších hodnot dosahoval kurz těsně před irským referendem, poté podle očekávání posílil, avšak posilující trend neměl dlouhého trvání. Během posledních týdnů října přesáhl kurz i hodnotu 31 Kč za euro. K vývoji kurzu české koruny se několikrát vyjádřili i představitelé ČNB. Nejprve guvernér Zdeněk Tůma, poté i členka bankovní rady Michaela Erbenová, vyjádřili stanovisko, podle kterého posilování koruny nemá fundamentální základ. Devizové intervence dále jsou jedním z nástrojů měnové politiky ČNB,… Nicméně většina analytiků dlouhodobě očekává posilující trend koruny.

Podrobné informace o měnových kurzech a sazbách ČNB naleznete v naší specializované sekci ZDE 

 

V měnové politice ČNB došlo na konci října k další změně. Minimálně od poloviny měsíce trh očekával snížení úrokových sazeb ČNB. Zatímco ECB nesnížila své klíčové sazby, polská i slovenská centrální banka sáhla k tomuto kroku. ČNB snížila klíčovou dvoutýdenní repo sazbu i diskontní a lombardní sazby na svém zasedání ve čtvrtek 31. října. Repo sazba byla snížena o 0,25 procentního bodu na 2,75%. ČNB současně snížila prognózu vývoje hospodářského růstu na 1,8 až 2,3%. Při popisu domácích událostí nesmíme zapomenout na vládní schválení návrhu rozpočtu na další rok se schodkem 111,3 mld. Kč a záměr Ministerstva financí postupně snižovat tento schodek v dalších letech.

 

Vůči americkému dolaru byl vývoj v říjnu podobný kurzu eura. Kurz v podstatě, v důsledku posilujících amerických akciových trhů, celý měsíc oslaboval. Z počátečních 30,72 Kč za USD v průběhu října několikrát oslabil až nad 31,8 Kč za USD a zakončil 31. října na 31,21 Kč za USD podle kurzovního lístku ČNB. Kurz dolaru k euru se stále držel pod partiou a pohyboval se v rozmezí 0,97 až 0,99 USD/EUR.

 

Komodity

 

Více k tématu Komodity naleznete  ZDE

Na komoditních trzích došlo v uplynulém měsíci k poklesu cen ropy i zlata, a to v důsledku uvolnění napětí ohledně vývoje v Iráku. Cena ropy (Brent) poklesla z 29,28 USD za barel na počátku měsíce na 25,75 USD za dolar 31. října, což představuje pokles o plných 12%. Cena zlata i stříbra rovněž poklesla. U zlata činil propad přibližně 3,5% za měsíc, u stříbra o něco méně, necelých 3,2%. S klesající cenou komodit poklesly i ceny akcií firem z tohoto sektoru např. Chevron Texaco, Imperial Oil, Goldcorp.

 

Investujete na finančních trzích? Co si myslíte o říjnovém vývoji na domácím a zahraničním akciovém trhu? Věříte, že bude pokračovat stoupající trend?