3G licence za 6,7 mld?

Vláda potřebuje získat 20 mld z prodeje 3G licencí a nemůže spoléhat na zájem zahraničních operátorů o čtvrtou licenci. Zřejmě tedy určí cenu licence pro stávající operátory ve výši 6,7 mld Kč.
Český telekomunikační úřad připravil nový návrh na prodej mobilních licencí třetí generace (3G nebo UMTS), kterým se tento týden bude vláda zabývat. Nový návrh souvisí s přehodnocením představ o zájmu mobilních operátorů o tyto licence. Státní rozpočet počítá, že utrží nejméně 20 miliard korun za prodej licencí. Na pozadí debaklů aukčních procesů v některých západoevropských zemích a Polsku to ale nebude snadné, a proto přichází nový návrh. Ten počítá se zrušením aukce pro čtyři licence a místo toho navrhuje prodat tři licence stávajícím operátorům za fixní cenu a vydražit pouze čtvrtou licenci.

Zdravotní stav bilancí zahraničních mobilních operátorů se kvůli velkým investicím snižuje a pro emisi nových akcií, které by mohly financovat další akvizice či nákupy licencí, není kvůli padajícím cenám vhodný čas. Mohla se o tom nedávno přesvědčit i polská vláda, které se podařilo prodat pouze tři licence, a to jen stávajícím operátorům. Žádná zahraniční telekomunikační společnost bez aktivit v Polsku o licenci neprojevila navzdory očekáváním zájem. Jinak to asi ani nebude s Českou republikou, která je, co se počtu obyvatel týče, skoro o tři čtvrtiny menší než Polsko, a tudíž pro zahraniční telekomunikační společnosti méně zajímavá.

Jelikož se vláda zavázala získat z prodeje licencí částku 20 mld korun (ustanovením této částky jako příjem státního rozpočtu na příští rok a stejně tak závazkem v opoziční smlouvě udržet deficit státního rozpočtu ve výši 10 mld korun), značně si snížila svou flexibilitu. Nemůže si proto dovolit spoléhat se na výtěžek z prodeje čtvrté licence, kde se dá těžko očekávat zájem zahraničních operátorů. Je tedy vysoce pravděpodobné, že vláda stanoví cenu za jednu licenci ve výši 6,7 mld Kč. Bude totiž doufat, že žádný ze stávajících operátorů si do budoucna nemůže dovolit UMTS služby nenabízet.

Cena 20 mld Kč se nezdá býti relativně nijak přemrštěnou. Očekává se, že polská vláda inkasuje za licence celkem v přepočtu asi 1 750 Kč na obyvatele (neboli 1,1% HDP), zatímco u nás by 20 mld Kč znamenalo asi 1 940 Kč (neboli 1% HDP). I když bude platba za polské licence rozložena v čase na rozdíl od České republiky, šance pro vládu na získání 20 mld Kč do rozpočtu se zdají být realistické.

Operátoři sice očekávali, že zaplatí pouze 5 mld Kč za licenci namísto nyní pravděpodobných 6,7 mld, ale i tak lze předpokládaný nízký nebo spíše nulový zájem zahraničních operátorů o čtvrtou licenci považovat za velmi dobrou zprávu. Stávající operátory totiž oproti původním očekáváním bude na českém mobilním trhu zřejmě čekat nižší konkurence (o jednoho hráče méně). I přesto však bude na trhu dlouho panovat nejistota ohledně návratnosti předpokládaných vysokých investic do výstavby a provozu UMTS technologie.