4 rady ke stavebnímu spoření

1. Vyberte si správnou cílovou částku
Zamyslete se nejprve nad tím, zda chcete jen spořit, nebo zda budete žádat o úvěr. Podle toho počítejte cílovou částku. Prodejci jsou odměňováni podle její výše, mají proto často tendenci doporučovat částku vyšší, než je třeba. Ostatně provizi zaplatíte v poplatku za uzavření smlouvy vy. Poplatek za uzavření smlouvy není malý. Počítejte s tím, že zaplatíte jedno procento z cílové částky. Nižší poplatek hradí jen studenti či děti. A kolik naspoříte celkem? To se dá spočítat jako součet peněz, které vložíte, státní podpory a úroků. Pokud se rozhodnete žádat o úvěr, není nic jednoduššího než cílovou částku dodatečně změnit.

2. Porovnejte nabídky spořitelen
Chcete-li spořit, nejde o nic zásadního. Státní podpora je všude stejná a většina vkladů je zhodnocována dvěma procenty. Na celkovou částku tak mohou působit hlavně poplatky za vedení účtu, případně předčasné ukončení smlouvy. Když se chystáte čerpat úvěr, nechte si dobře spočítat model podle svých požadavků – rozdíly mezi spořitelnami mohou být až v desetitisících.

3. Prohlédněte internet
Poplatek za uzavření smlouvy zaplatíte stavební spořitelně vždy. Některé weby však umožňují jeho snížení v různých časově omezených akcích. Porozhlédněte se proto po internetu – možná zrovna podobnou akci pořádá prodejce vámi vybraného spoření.

4. V rámci rodiny zvolte stejný ústav
Nemusíte se bát bankrotu – vklady u stavebních spořitelen jsou ze zákona pojištěny. Společnou volbu později oceníte ve chvíli, kdy se rozhodnete pro úvěr. Žádat budete společně s partnerem a případně i s dětmi či rodiči. Značně si tím ulehčíte administrativu, která okolo vyřizování úvěru stále ještě je, jednodušší bude i případné zastavení nemovitosti.