Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Abyste nezaplatili státu zbytečně vysoké daně

aktualizováno 
Daně. Spoustě lidí zní toto slovo jako blížící se pohroma. Kvůli penězům, které mají zaplatit, i kvůli administrativě, která je s daňovým přiznáním spojená. Podnikatelé už většinou mají své poradce, ale lidé, kteří si k zaměstnání jen trochu přivydělávají, platí hypotéku nebo společně zdaňují, s růžovými formuláři většinou bojují sami.
Expert, rada

Expert, rada | foto: Profimedia.cz

Jak postupovat, aby všechno proběhlo bez problémů? Čtenářům MF DNES radí daňový poradce František Brabec.

Mám příručku „Daně 2005“ a je v ní napsáno, že pokud si chci odečítat výdaje paušální částkou, mohu si u zemědělské činnosti odečíst 50 procent. Letos jsem však četl v novinách, že je to 80 procent. Co je pravda?
K. H., Protivín

Vaše příručka měla správné informace v době, kdy jste si ji koupil. Během roku 2005 však došlo ke změně, která se vztahuje na výši možných paušálních odpočtů a uplatnit ji lze už za rok 2005. Těch, kdo vyčíslují náklady paušálem, se tedy týkají následující sazby:

  •  živnosti zemědělské 80 %
  • živnosti řemeslné 60 %
  • ostatní živnosti (například služby) 50 %
  • výkon nezávislého povolání 40 %
  • autorské honoráře 40 %
  • pronájmy 30 %

Jsem zaměstnaná a příležitostným prodejem kosmetiky jsem si vydělala 15 000 korun. Mám se starat o daně z tohoto příjmu?
L. S., Nový Bydžov

Pokud prodej kosmetiky nemá charakter činnosti soustavné, ale spíše příležitostné (nemáte na ni živnostenské oprávnění), je výdělek do částky 20 000 korun ročně od daně osvobozen. Do tohoto limitu se počítají i další dosažené příležitostné příjmy, třeba pronájem movitých věcí, a pokud je úhrn vyšší než 20 000 korun, zdaňuje se příjem celý. Vašich 15 000 korun tedy pravděpodobně danit nebudete.

Pokud v daňové evidenci počítám s procentuálními výdaji, mohu tyto výdaje také potom použít na přehledu pro správu sociálního zabezpečení a pro zdravotní pojišťovnu?
O. D., Česká Lípa

Ano, vyplníte je v přehledu pro obě instituce stejně jako v daňovém přiznání. Navíc odečtete i zaplacené zálohy za sociální a zdravotní pojištění.

Jakou daň z příjmu budu platit jako osoba samostatně výdělečně činná za rok 2005 v případě, že jsem si vydělal celkem 210 000 korun a výdaje z podnikání jsem měl 120 000 korun?
A. B., Jaroměř

Pokud nepodnikáte prvním či druhým rokem, budete muset vycházet z minimálního základu daně, který je 107 300 korun. Ten snížíte o nezdanitelné částky – určitě o 38 040 korun na sebe jako na poplatníka a případně další (na vyživovanou osobu, za platby životního pojištění a podobně) a z výsledné částky vypočtete daň.

Můžeme ještě podat daňové přiznání, když už manželovi v zaměstnání udělali zúčtování daně z příjmu za minulý rok?
P. F., Hlučín

Není to běžné, ale je možné podat daňové přiznání. Zaměstnavatel vám vystaví potvrzení, kde navíc uvede, kolik vám vyplatil ze zúčtování daně (přeplatek najdete nejpozději v březnové výplatě). O přeplatek snížíte v přiznání zálohu na daň, kterou jste loni zaplatili, a o to vyšší bude váš doplatek.

Pobírám starobní důchod a myslel jsem si, že je to příjem, který nepodléhá dani. Teď jsem však slyšel, že je tomu jinak. Můžete mi to vysvětlit?
S. H., Kynšperk

Dani podléhají jen vysoké důchody. Pokud vyplacený důchod přesáhl v roce 2005 částku 162 000 korun (průměrně 13 500 korun), podléhá přesahující částka dani. Zdaňuje se jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů.

Jsem na mateřské dovolené a začátkem roku jsem čerpala peněžitou pomoc v mateřství. Od dubna dostávám pouze rodičovský příspěvek. Je potřeba tuto skutečnost uvést do daňového přiznání, nebo se to zdanění netýká?
S.B., Rokytnice nad Jizerou

Vámi uvedené dávky se do daňového přiznání neuvádějí. Pokud si vás chce manžel uvést jako vyživovanou osobu, aby mohl svůj daňový základ snížit o 21 720 korun, nesmí být váš příjem z mateřské (do dubna) vyšší než 38 040 korun.

Jak si mohu snížit platbu daní o úroky z hypotéky, kterou platím. Udělá to za mne zaměstnavatel nebo musím podat přiznání sám?
P.D., Jáchymov

V tomto případě musíte daňové přiznání odevzdat sám, zaměstnavatel by vám pomohl, jen když by šlo o úroky z úvěru stavební spořitelny. Jste-li zaměstnanec, nemusíte vyplňovat žádné přílohy, stačí jen základní část daňového přiznání. Nezapomeňte k dokumentu přiložit potvrzení o zaplacených úrocích, které vám zaslala banka.

JAK SE STÁT INVESTOREM, VYDĚLAT A NEOPAKOVAT ZAČÁTEČNICKÉ CHYBY? Čtěte naše aktuální téma.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Častý omyl Čechů: evidenční list důchodového pojištění je k ničemu

Ne každý doklad patří do koše. Pokud jste zaměstnaní a vyhodíte evidenční list důchodového pojištění, který vám vystaví každý rok váš zaměstnavatel, děláte...  celý článek

Ilustrační snímek
Životní pojistku má více než polovina Čechů. Jaké jsou letošní novinky

Celkem 53 procent Čechů, kteří se dostali do vážné životní situace, přiznává, že to mělo výrazný vliv na jejich domácí rozpočet a finanční situaci rodiny. V...  celý článek

Ilustrační snímek
Léčíte se? Komplikace na dovolené vám pojištění nezaplatí

Dovolená je zaplacená, rodina se těší, ale kromě balení a zařizování provozu opuštěné domácnosti je třeba dodělat spoustu věcí v práci. Dovolenou si člověk...  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.