Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Akcie AAA budou pro každého. Nezapomínejte však na rizika

aktualizováno 
Nabídka akciových titulů na pražské burze se od konce září opět rozšíří. V porovnání s minulými lety budou mít velkou možnost nakoupit akcie ještě před příchodem na burzu i drobní investoři.
Primární emise se mohou zúčastnit i drobní investoři

Primární emise se mohou zúčastnit i drobní investoři

Investoři na pražské burze se opět dočkali nových akcií. Po bezmála roce, kdy se na Burzu cenných papírů Praha (BCPP) odvážily v relativně krátkém rozpětí dvě nové firmy (ECM Real Estate Investments a Pegas Nonwovens), se nabídka rozšíří na dvanáct akciových titulů. Dalším vyvoleným je společnost AAA Auto Group N.V. Společnost registrovaná v Nizozemí je výhradním vlastníkem společností, které patří k předním prodejcům ojetých automobilů ve střední a východní Evropě.

Na burzu v Praze a Budapešti (BSE) by mělo být umístěno celkově 19 533 663 kusů akcií za maximální cenu 2,25 EUR (přibližně 62,36 CZK nebo 579,67 HUF) za jednu akcii. Globálním koordinátorem a správcem úpisu je společnost Patria Finance, vedoucími manažery kromě Patrie jsou KBC Securities N.V. v Bruselu a KBC Securities Hungarian Branch v Budapešti. Po měsících příprav byl 28. srpna schválen prospekt společností holandskou AFM (úřad pro finanční trhy v Nizozemí) a zároveň ohlášen ČNB a maďarské HFSA (regulátor maďarského finančního trhu).

Od 10. do 21. září pak bude probíhat upisovací období emise a bookbuilding, v rámci něhož se společnost představí jak institucionálním (formou neveřejné nabídky nejen českým, ale i zahraničním investorům mimo USA) tak i retailovým investorům a začne přijímat objednávky. Toto období bude mít rozhodující vliv na stanovení ceny, za kterou budou akcie uvedeny na trh. Dne 24.9. pak bude zahájeno podmíněné obchodování na BCPP a 26. září bude prvním dnem řádného obchodování na pražské i budapešťské burze.

Kromě posílení důvěryhodnosti mezi klienty a obchodními partnery si společnost od uvedení akcií na trh slibuje především zisk dostatečného množství prostředků potřebných jak k rozvoji nových příležitostí na stávajících trzích (ČR, SR, Maďarsko, Rumunsko, Polsko), tak i k plánované expanzi na další trhy střední a východní Evropy (Ukrajina, Rusko, Bulharsko, Turecko). Vzhledem k dlouhodobému nedostatku likvidních titulů na domácí burze, zájmu investorů o nové sektory, do nichž by bylo možné investovat a dlouhodobě dobrým výsledkům společnosti se dá očekávat, že emise se setká s pozitivním přijetím u investorské veřejnosti.

Možnost nejen pro velké investory
V minulých letech docházelo kvůli omezení nabídky pro retailové investory k tomu, že zájemci z řad běžných občanů měli mnohem menší šanci uplatnit svoji poptávku po akciích společnosti (například u IPO společnosti ECM bylo pro retail vymezeno pouze 10 % akcií, i když poměr vůči velkým investorům mohl být úplně jiný). Po těchto nepříliš dobrých zkušenostech, a podle vyjádření společnosti rovněž kvůli zaměření podnikání právě na retail, není nabídka AAA Auto pro „drobné“  investory nijak limitována a zájemci tak mají prakticky stejné šance jako velcí investoři.

Retailoví investoři tak nemusí čekat na dobu, kdy budou akcie obchodovány na burze, ale mohou využít možnost nakoupit akcie ještě dříve, než budou uvedeny na oficiální trh. Výhodou pro ně může být zejména to, že mohou nakoupit akcie za nižší cenu, než je cena po uvedení na burzu. Společnost totiž ještě není tak známá a při vysoké poptávce (zejména v případě, že poptávka hodně převyšuje nabídku) cena obvykle hned po začátku veřejného obchodování vzroste, což znamená pro investory vyhlídku zajímavého zisku. Není to sice pravidlem, ale vzhledem k dlouhodobě velké poptávce po akciích na české burze a kvůli malému počtu titulů lze ze strany investorů očekávat velký zájem.

Rizika nelze opomínat
Vyšší výnosy samozřejmě přinášejí i vyšší riziko, že investice nepřinese kýžený zisk. Retailoví investoři, totiž nemají, na rozdíl od velkých institucí, k dispozici množství informací, které jim mohou pomoci při rozhodování a kupují akcie prakticky naslepo a na konečnou cenu mají jen velmi malý vliv. Jedním z rizik může být rovněž současná nejistota na akciových trzích, která může zájem o akcie AAA Auto a jejich vývoj v budoucnu negativně ovlivnit. 

Přesto, že je nový titul na BCPP toužebně očekáván, existují zde i jiná rizika, která se netýkají pouze malých investorů. Jedním z nejdiskutovanějších (a to se týká právě retailových investorů) je poněkud pošramocená pověst společnosti z minulosti. Společnost si tuto skutečnost samozřejmě uvědomuje, stejně jako fakt, že náprava je spíše běh na dlouhou trať. Většinu investorů ale nakonec zajímají spíše výsledky, které mohou být (a za poslední roky jsou), na rozdíl od veřejného mínění dobré. Tento fakt zájem o akcie zvyšuje.

Dalšími riziky, které mohou negativně působit na obrat a zisky společnosti (a tím i na cenu akcií) mohou být nedostatečná nabídka oblíbených modelů aut (což u prodejce ojetin nemusí být nic neobvyklého), nebo nemožnost efektivně rozdělit prostředky získané prodejem akcií (například kvůli nemožnosti najít vyhovující prodejní lokality, případně vhodné kandidáty na akvizice). Riziko může představovat také centralizované vedení, které není schopné dostatečně flexibilně reagovat na změny způsobené lokálními specifiky jednotlivých trhů.

Rovněž je nutné počítat s riziky celého odvětví. Kromě toho, že trh s ojetými vozy je velmi konkurenční a nové společnosti přibývají jako houby po dešti, hrozí také rostoucí dovozy levných aut z jihovýchodní Asie a Číny nebo různé nové vyhlášky a regulace (týkající se například povolených emisí, daní apod.) ze strany EU. Ty mají největší dopad právě na ojeté vozy. Poptávka po vozech může být ovlivněna také sezónností a měnícími se trendy, rostoucí koupěschopností obyvatel kteří tak budou stále častěji dávat přednost nákupu nových automobilů, případně kolísáním cen pohonných hmot.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Ilustrační snímek
Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých víte, že je budete za rok potřebovat?  celý článek

Petr Vosála
Setkává se s útoky na bankovní účty lidí. Češi jsou nepoučitelní, říká

Řada Čechů si myslí, že ovládá internetové bankovnictví, k platebním kartám se chová obezřetně a vyzná se přinejmenším v základech internetové bezpečnosti....  celý článek

Dumrealit.cz/Development
Obchodník - realitní specialista

Dumrealit.cz/Development
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.