Šéf americké centrální banky poprvé připustil, že recese americké ekonomiky je možná.

Šéf americké centrální banky poprvé připustil, že recese americké ekonomiky je možná. | foto: Profimedia.cz

Akcie nabraly dech, koruna i euro sílí

  • 3
Akciový trh konečně posílil o zajímavé hodnoty, nelze však očekávat, že by tento trend vydržel. Odborníci očekávají naopak další propady. Euro si stále vede dobře, ovšem nikoli vůči koruně. Ta vůči euru minulý týden opět posilovala.

V úterý přišly nelichotivé výsledky únorových maloobchodních prodejů v Německu, které se nečekaně propadly o 1,6 %, zatímco analytici počítali s jejich růstem o 0,5 %. Tato informace poslala euro dolů, když v průběhu úterka oslabilo z úrovně 1,576 na 1,562 EUR/USD.

V úterý také začaly akcie po celém světě stoupat navzdory masivním odpisům dvou evropských bank, když německá Deutsche Bank oznámila, že bude nucena za první čtvrtletí odepsat 3,9 mld. dolarů, zatímco švýcarská UBS přišla za stejné období o 19 mld. dolarů. UBS však v zápětí oznámila, že se chystá navýšit svůj kapitál o 15 mld. dolarů, aby pomohla zacelit své ztráty, což výrazně pomohlo jejich akciím. Šéf UBS Marcel Ospel, který UBS vedl od roku 2001, rezignoval. Za posledních šest měsíců se odpisy UBS vyšplhaly na neuvěřitelných 37 mld. dolarů.

Po oznámení ztrát Deutsche Bank a UBS se ztráty bankovního sektoru spojené s rizikovými hypotékami vyšplhaly na 170 mld. dolarů, nicméně ratingová agentura Standard & Poor’s odhaduje, že se celkové ztráty bank vyšplhají až na 285 mld. dolarů.

Tržní sentiment zvedla zpráva o nových 4 mld. dolarů, které získala další významná americká investiční banka a čtvrtý největší obchodník s cenným papíry na Wall Street banka Lehman Brothers prodejem preferenčních akcií. Tímto se banka snaží předejít podobným spekulacím, které nedávno poslaly na kolena konkurenční Bear Stearns. Akcie Lehman Brothers rostly o více než 17 % poté, co banka oznámila, že poptávka po této nové emisi "výrazně" převyšovala nabídku.

Investory také povzbudily výsledky Chicagského PMI indexu, který příjemně překvapil růstem z únorových 48,3 b. na 48,6 b., což bylo nad očekáváním analytiků, kteří počítali s výsledkem kolem 47,5 b. Celkový růst amerických akcií v úterý podle indexu S&P 500 činil 2,2 %.

Ve středu ovšem vystoupil šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke, když poprvé připustil, že recese americké ekonomiky je možná, jelikož se výstavba nemovitostí, zaměstnanost a spotřebitelská poptávka ještě zhorší.

Akcie šly nahoru, bohužel pouze krátkodobě
Za první tři dny tohoto týdne si britské akcie připsaly krásných 4,8 %, francouzské 5,5 %, německé 4,4 % a české akcie vyjádřené indexem pražské burzy PX 2,0 %. Americké akcie si za první tři dny tohoto týdne připsaly 3,9 % a japonské akcie 3,9 %. V souvislosti se středečním prohlášením Bena Bernankeho ovšem nemůžeme očekávat žádný dlouhodobější růst, spíše se připravme na opětovný propad. Denní vývoj českých akcií můžeme pozorovat na následujícím grafu.

Euro má silnou podporu, koruna jej však porazila
Eurodolarový měnový pár se ve středu večer pohyboval na úrovni 1,567 EUR/USD. Obchodníci nadále počítají s dalším snižováním úrokových sazeb v USA, zatímco v Eurozóně se tento scénář po pondělních výsledcích březnové inflace rozplývá. V USA je výrobní sektor v kontrakci, domácí spotřebitelská poptávka slábne a také nemovitostní trh je v krizi. Eurozóna se naopak zdá být vůči těmto negativním vlivům a silnému euru odolná, což společně se silnou protiinflační politikou ECB velmi účinně podpírá euro na současné vysoké úrovni. Vývoj kurzu měnového páru EUR/USD můžeme pozorovat na následujícím grafu.

Česká koruna se ve středu večer vůči dolaru držela pod magickou hranicí 16 korun za dolar a nepříliš daleko od historického minima, když se kurz pohyboval kolem úrovně 15,99 USD/CZK. Vůči euru v tomto týdnu koruna posílila z úrovně 25,31 na středečních 25,08 EUR/CZK.

Ropa nahoře dole
Vývoj ceny ropy v tomto týdnu zatím připomíná jízdu na horské dráze. Severomořský Brent se v pondělí začal obchodovat na 103 dolarech. V úterý ovšem cena ropy prudce klesala kvůli pozitivním zprávám z finančního sektoru až na úroveň 99 dolarů za barel. Po středečním pesimistickém vystoupení Bena Bernankeho se opět obchodníci přesunuli z akciových trhů na trhy komoditní a díky tomu se ve středu večer severomořský Brent obchodoval na úrovni 103,80 dolarů za barel.