Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Akciím se daří, nezájem investorů trvá

Uplynulý týden byl pro hlavní trhy v USA, a zejména pro technologie, vskutku impozantní. Zklidnění konfliktu na blízkém východě, pokles ceny ropy a pět dní růstu vynesly indexy na tříměsíční maxima. Ani domácí akciový trh nezůstal pozadu, i když nárůst nebyl tak výrazný. Podílové fondy tento týden mnoho peněz od investorů nevylákaly, nová investiční příležitost ale koncem roku zájem nejspíš vyvolá.

Uzavřené příměří v Libanonu a následný pád ceny ropy byl velmi dobrým odrazovým můstkem pro úspěšný týden na amerických akciových trzích. Nejvíce se dařilo technologickému sektoru, což platilo prakticky v průběhu celého týdne. Úterní pozitivní makroekonomická data (ceny výrobců) výrazně snížila inflační rizika do budoucna a pozitivně ovlivnila obchodování s akciemi.

Jelikož i středeční údaje o maloobchodních cenách byly pozitivní, čímž se velmi snižuje pravděpodobnost zvyšování úrokových sazeb v budoucnu, dobrá nálada na akciových trzích pokračovala. Také ve čtvrtek trhy mírně posilovaly, když jediným limitem pro silnější růst byl energetický sektor, negativně reagující na vytrvalý pokles ceny ropy. Páteční posílení pak ještě vylepšilo celkovou týdenní bilanci (DJIA +2,65 %, Nasdaq +5,16 %, S&P 500 +2,81 %).

Také pražská burza nezačala týden špatně a za relativně nízkých objemů si většina titulů připsala růst. Jediným výrazně klesajícím titulem byl tabákový koncern Philips Morris, jehož akcie pokračovaly ve strmém pádu z předchozího týdne a klesly pod hranici 11 000 Kč za akcii. I přes dobré úterní výsledky společnosti ČEZ její akcie v úterý oslabily a stáhly tak dolů celý trh, i když některé tituly si připsaly zajímavý nárůst.

Ve středu se na trh opět dostavili kupci a i díky pozitivnímu vývoji v zahraničí většina domácích titulů na čele s ČEZem posílila. Ve čtvrtek byli nejaktivnější investoři při nákupech akcií Komerční banky a Philips Morris, a prodejích CETV. Celkový nárůst indexu však byl minimální. Páteční všeobecné posilování, s výjimkou bankovních titulů bylo tečkou za vydařeným týdnem (PX +1,68 %).

Na rozdíl od předešlého týdne se mezi domácími fondy nejvíce dařilo fondům akciovým, a dynamickým smíšeným a fondům fondů. Na výkonnostní špici se tentokrát umístily akciové fondy ČP Nových ekonomik (+3,67 %), IKS Světových indexů (+2,84 %) a ČPI Globálních značek (+2,57 %). Přes dvě procenta se dostaly také akciové fondy fondů IKS fond fondů (+2,26 %) a ISČS GLobal Stocks (+2,25 %).

Nedařilo se naopak smíšeným fondům ČPI Zlatý (-2,55 %) a ČSOB středoevropský (-1,74 %). Po minulotýdenním úspěchu si připsala zápornou výkonnost větší část dluhopisových fondů, nejhorší týdenní výkonnost si připsal fond ČSOB dluhopisových příležitostí (-0,61 %).

V čistých prodejích se situace prakticky nemění, konzervativní dluhopisové a peněžní fondy jsou stále mimo zájem investorů. Dokazují to také pololetní statistiky Asociace pro kapitálový trh, zahrnující všechny podílové fondy, včetně zahraničních fondů dostupných u nás. Celkový objem majetku v podílových fondech ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl o 0,7 mld. Kč, zejména kvůli poklesu majetku ve fondech peněžního trhu a dluhopisových fondech.

Mezi domácími fondy se tento týden opět nejlépe prodávaly fondy akciové (ISČS Sporotrend + 15,3 mil. Kč) a fondy fondů (IKS Fénix smíšený +12,5 mil. Kč). Největší úbytek zaznamenaly fondy peněžního trhu (IKS Peněžní trh -53,5 mil. Kč) a dluhopisové fondy (ISČS Sporobond -17,7 mil. Kč). Mírným překvapením jsou dobré prodeje peněžního fondu ISČS Sporoinvest (+9,4 mil. Kč).

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Nových ekonomik 3,67% ČPI Rop. a energ. průmyslu -0,59%
IKS Světových indexů 2,84% ISČS Sporotrend -0,14%
ČPI Globálních značek 2,57% ČSOB Akciový Mix 0,79%
Dluhopisové ISČS-ČS  korpor. dluhopisový 0,28% ČSOB dluhopis. příležitostí -0,61%
ČPI Korpor. dluhopisů 0,20% AIG stredoeurópsky -0,46%
ISČS Sporobond 0,0,9% IKS Plus bondový -0,40%
Fondy fondů IKS Fond fondů 2,26% IKS Fénix konzervativní -0,23%
ISČS GLobal Stocks 2,25% IKS MAX 6 -0,06%
ISČS Dynamický mix 1,04% ISČS Opatrný mix 0,02%
Peněžního trhu ISČS Sporoinvest 0,04% IKS Peněžní trh 0,02%
ČSOB Výnosový 0,04% ČPI Peněžního trhu 0,02%
Pioneer-Sporokonto 0,02%    
Smíšené Pioneer dynamický 1,77% ČPI Zlatý -2,55%
IKS MAX 4 1,14% ČSOB středoevropský -1,74%
J&T Opportunity CZK 0,94% J&T Perspektiva -0,22%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS Sporotrend 15,3 IKS Peněžní trh -53,5
IKS Fénix 12,5 ISČS Sporobond

-17,7

ISČS Sporoinvest 9,4 ISČS Trendbond -7,8

Zdroj: AFAM

Také mezi fondy ČSOB/KBC si jeden zástupce peněžního trhu připsal kladné čisté prodeje (MultiCash CZK +50,2 mil. Kč), i zde však jde o světlou výjimku. O celkový kladný výsledek (+71,5 mil. Kč) se přičinily zejména zajištěné fondy ČSOB Krátkodobého růstu 3 (+71,7 mil. Kč) a ČSOB Středoevropských šampiónů 1 (+27 mil. Kč).

Do nemovitostí již koncem tohoto roku

Po letech dohadování a nenaplněných očekávání se čeští investoři toužící po investici do nemovitostí konečně dočkají. Česká spořitelna totiž zakládá novou 100% dceřinou společnost REICO, která bude mít na starosti správu realitních fondů. Na tuzemském trhu začne působit v posledním čtvrtletí tohoto roku a koncem roku se tak investoři mohou těšit na nový realitní fond investující přímo do nemovitostí – kancelářských budov, hotelů a rezidenčních nemovitostí, nemovitostí industriálního charakteru apod.

I když potenciál růst domácího nemovitostního trhu není tak silný jako tomu bylo před pár lety, zaměření fondu na region střední a východní Evropy slibuje zajímavou výkonnost.  Všechno však bude záležet na šikovnosti a odbornosti manažerů fondu a investoři by určitě neměli podléhat předčasnému optimismu.