Lyžaři

Lyžaři | foto: Ski France International Pascal Lebean, MF DNES

Alpy i Krkonoše: stejně drahé?

  • 24
Čtyři tisíce korun. To je rozdíl mezi cenou dovolené ve Špindlerově Mlýně a rakouském Ski Amadé. Týdenní ubytování, strava, skipas a doprava vyjde v hlavní sezoně v nejznámějším českém horském středisku na deset tisíc korun a v rakouském Ski Amádé na čtrnáct tisíc korun. Co za to? Namísto 25 kilometrů sjezdovek můžete lyžovat na 860 kilometrech tratí.

Žádný rozdíl nemusí být mezi cenou  v Česku a Rakousku za týden lyžování při srovnatelných službách. To když využijete nabídky takzvaného paušálu, tedy noclehu včetně permanentky ve vybraném týdnu mimo hlavní sezonu.

Podobných pobytů lze využít už nyní, v rámci akcí „prvního sněhu“. Cestovní kanceláře nabízejí například v půlce prosince sedmidenní zájezd do oblasti Amadé s pětidenním lyžováním včetně polopenze za necelých deset tisíc korun. Za podobných podmínek si můžete šest dní zalyžovat třeba i v italském Val di Sole.

Ve většině středisek se týdenní pobyty končící před Vánocemi nabízejí za srovnatelné ceny. Rozdíly v řádu tisícikorun má na svědomí kvalita konkrétního hotelu, penzionu či apartmánu. Podle Pavla Cvacha ze Ski centra Radotín jsou jedničkou v zahraničí francouzská střediska, kde se bydlí přímo před sjezdovkou. Itálie je levnější, ke sjezdovce se však obvykle musí dojet busem nebo autem.

NENECHTE SI UJÍT
E-mail, internet
Nestíháte - nakupte si na webu
Nákup pomocí internetu už dávno není pro mnoho lidí něčím neobvyklým. Potraviny si však online objednává výrazně méně populace. Jaká je pak úspora?
uklízečky
Brigád je mnoho, ale chybějí lidé
Brigády už dávnou nejsou vyhrazeny jenom pro studenty. Mnoha lidem může dočasná práce pomoci například při ztrátě zaměstnání.

Nejdražší lyžování je ve Špindlu

Nejznámějším a zároveň nejdražším zdejším lyžařským centrem je Špindlerův Mlýn v Krkonoších. Prestiž mu zvedá mimo jiné kvalitní černá sjezdovka. Cena za noc ve standardním penzionu s pokoji s příslušenstvím tu přijde v zimě obvykle na 500 až 900 korun. Drahé je i lyžování. Oproti minulé zimě poskočila cena jednodenní permanentky na 750 korun.

Milovníci lyžování mají v Česku na výběr mezi desítkami středisek, která jsou dostupnější, s dobrým poměrem cena–kvalita. Za nocleh se snídaní v penzionech s vlastním příslušenstvím na pokoji se platí řádově 300 až 500 korun. A ve stejných relacích se pohybuje i denní lyžování. Ceny permanentek se zvyšovaly v průměru o pět až sedm procent, někde zůstaly stejné.

Zlepšily se podmínky i v malých střediscích

„Pokud považují lyžaři za ‚kvalitu‘ příjemné prostředí, příznivé ceny a nevyžadují strmé sjezdovky, budou spokojenější v menších areálech, například v Jeseníkách, Krušných či Orlických horách,“ míní Ondřej Katz ze SKI magazínu. Jako příklad uvádí areál Kohůtka či Bublava, kde za denní permanentku zaplatí 300 korun, nebo Čenkovice, kde postačí 250 korun.

Příznivě na výši cen i kvalitu služeb působí podle něho v posledních letech především konkurence. „Vybavenost a služby se výrazně zlepšily. Namátkou lze jmenovat Herlíkovice v Krkonoších, Liberec nebo šumavský Skiareál Lipno. Všude se hodně investovalo a střediska jsou i přes omezené přírodní podmínky na slušné úrovni,“ říká Ondřej Katz.

Zajímají vás konkrétní ceny ve vybraných střediscích? Ty spolu s 5 radami, jak si levně zalyžovat a ušetřit co nejvíce, naleznete v našem aktuálním tématu.

Kam jezdíte lyžovat vy? Co si myslíte o cenách na českých horách - vyplatí se ještě na ně jezdit? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz