Anketa

  • 1
Mohou vaši pracovníci hovořit veřejně o své mzdě? Na náš dotaz reagovali klíčové osobnosti některých významných tuzemských firem.
Vladimír Vošický generální ředitel Ford Motor Company
Ford Motor Company s.r.o. je na českém trhu úspěšnou firmou a její logickou snahou je mít ve svém týmu ty nejlepší ­ a tudíž i dobře placené ­ zaměstnance. Každý z nich se může svobodně rozhodnout o tom, které informace o sobě samotném považuje za důvěrné a které ne ­ a to se týká také údajů o výši příjmů. My rozhodně nebudeme nikomu zakazovat, aby o svém platu otevřeně mluvil. Doporučoval bych snad jen pečlivě zvážit, komu a k jakému účelu je vhodné tak citlivé údaje sdělovat.

Martin Walter, tiskový mluvčí Nestlé, Praha
Informace o výši platu spadají v naší společnosti výlučně do vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. To znamená, že naši zaměstnanci by o svých platech neměli hovořit ani mezi sebou, ani veřejně.

Pavel Šenych Country Chairman Shell Czech Republic
Ve firmě Shell není tato problematika regulována žádným oficiálním pravidlem. Praxe je však taková, že se zaměstnancem hovoří o platu vždy pouze jeho přímý nadřízený. Samotní zaměstnanci vnímají tuto citlivou otázku také jako privátní záležitost a je nepsaným pravidlem, že mezi sebou o výši svých mezd nehovoří.

Soňa Kašparová manažerka pro lidské zdroje Logos, Praha
Naši zaměstnanci mají rozdílné platy a osobní ohodnocení, proto platí, že by se informace o výši jednotlivých platů neměly nikde sdělovat. Mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci sice neexistuje ústní ani smluvní dohoda o tom, že by nikdo nesměl hovořit o svém platu, ale tuto skutečnost definuje interní pracovní řád, jenž nařizuje v této otázce mlčenlivost vně i uvnitř firmy.