Jedním z charakteristických trendů loňského roku byl vzestup zájmu o poválečné umění. O růstu v tomto segmentu se hovoří již několik let, ale zdá se, že loni bylo dosaženo kritické masy zájmu, která začíná vytahovat věci ze sbírek. Nových autorských rekordů dosáhli Mikuláš Medek, Adriena Šimotová, Zdeněk Sýkora a řada dalších.
Vedle Medka, který byl v rozmezí půl roku dvakrát dražen za částky přesahující 10 milionů korun, byl velkým úspěchem prodej Sýkorových Linií č. 3 na aukci v Kolíně nad Rýnem za 12 milionů korun.
OSKAR KOKOSCHKA: ŽÁBY 1968, olej na plátně, 61 x 92 cm. Obraz Kokoschka namaloval v bezprostřední reakci na srpnovou okupaci, je datován 23. 8. 1968. Malíř dění v naší zemi sledoval s osobním zaujetím – po nástupu Hitlera k moci přijal československé občanství a v Praze se také před válkou seznámil se svou manželkou Oldou. Dosažená cena je celosvětovým rekordem za Kokoschkovo poválečné dílo. Prodáno za 37,7 milionů korun.