Překvapilo mě, jak Češi oddělují práci a soukromí, říká ředitel KPMG

Přijel sem za prací z jižní polokoule. Na českou pracovní morálku si zvykl, přestože nechuť Čechů pracovat přesčas ho zprvu zaskočila. V Austrálii lidé pracují dvanáct až patnáct hodin denně a někdy i o víkendu.

Klíčem k úspěchu v Česku je být optimistický, společenský, energický a především trpělivý, říká Fergus Cunningham. | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Fergus Cunningham, director v oddělení auditu společnosti KPMG ČR, přijel před lety do Česka z Austrálie. "Kdo tu chce uspět, musí být optimistický, společenský, energický a především trpělivý," říká muž, který se ve firmě zabývá také náborem a stážemi zahraničních pracovníků.

Jak dlouho pracujete v České republice?
V KPMG jsem začal pracovat ještě v Austrálii. Nabídku přejít do Česka jsem dostal v roce 2002 a využil jsem ji. Těch devět let uteklo velmi rychle a já jsem tu dostal spoustu zajímavých možností, a to jak profesních, tak soukromých.

Přistěhoval jste se sem sám, nebo s rodinou?
Přijel jsem sám, ale krátce nato jsem tu potkal báječnou dívku, kterou jsem si vzal. Myslím si, že tento scénář je velmi častý mezi cizinci, kteří přicházejí do Česka pracovat na delší dobu. Občas je pro mě velmi těžké, že mám zbytek rodiny až v Austrálii, ale snažím se jezdit domů aspoň jednou za rok. A přátelé i rodiče využívají to, že žiju v Česku, jako záminku pro své dovolené v Evropě.

Co se vám na naší zemi líbí?
Jsem nadšený, že bydlím v centru Evropy, tím mám totiž možnost hodně cestovat a poznávat jiné kultury. Šokovalo mě tu ale počasí - nikdy předtím jsem naplno nepoznal čtyři roční období. Také mě ještě nikdo nepřesvědčil, že Vánoce by se měly odehrávat na sněhu, a ne na pláži, jak jsem zvyklý z Austrálie. U mě bude vždycky vítězit písek nad sněhem, i když jsem se v zimě naučil mít rád hory a jezdit na snowboardu.

V Česku jsem si také oblíbil všechny ty drobné tradice, jako je třeba chození na pomlázku o Velikonocích, oslavy jmenin či kapr na vánočních trzích. Nejvíce jsem si ale zamiloval podzimní sbírání hub v lese. Tohle jsou krásné tradice, které doufám jen tak nezaniknou.

To vypadá, že jste si tady docela rychle zvykl…
Bylo to celkem jednoduché. Ale mám ve svém okolí cizince, kterým to dělalo problémy. Několik let se podílím i na pracovních pohovorech s cizinci a na jejich náboru do naší firmy. Za tu dobu jsem si vytvořil docela dobrou představu - jakýsi osobnostní profil člověka, který tu může uspět.

Klíčem k úspěchu v Česku je být optimistický, společenský, energický a především trpělivý. Je nutné přistupovat ke každému úkolu jako k příležitosti a nehledat v něm překážky. Samozřejmě nelze očekávat, že tady bude všechno stejné, jako jsme zvyklí doma. Proč bychom potom hledali pracovní příležitosti v zahraničí?

Vizitka Ferguse Cunninghama

Působí na pozici Director ve společnosti KPMG Česká republika. V tuzemsku je od roku 2002, předtím pracoval pro KPMG v Melbourne v Austrálii. Věnuje se především poskytování auditních a poradenských služeb více než 30 klientům z řad globálních i lokálních společností.

Zabývá se také profesionálním vzděláváním a školením zaměstnanců, náborem a stážemi zahraničních pracovníků.

Jací jsou Češi v práci? Čeho si na nich ceníte a co vám naopak kazí náladu?
Tohle je velmi těžká otázka, nelze v žádném případě zobecňovat. Vždycky záleží na pracovní pozici, věku, zkušenostech - zda tito lidé žili či pracovali v zahraničí. Důležité je ale také odvětví, v němž pracují. Já osobně mám dobrou zkušenost, Češi jsou podle mého názoru v zaměstnání velmi pracovití a efektivní. Zjistil jsem však také, že jste dost striktní, co se týče odpracovaných hodin, nechcete být v práci přesčas.

Někteří lidé jsou překvapení, když jim říkám, že v Austrálii, zvláště v oboru finančnictví, lidé pracují dvanáct až patnáct hodin denně a do práce občas chodí i o víkendu. Samozřejmě, že mi to nechybí. Naopak -silný důraz na rodinné hodnoty a odpovědnost k rodině jsou jedny z věcí, které na české kultuře velmi obdivuji. Manažer si pak ale musí dobře promyslet, jak bude své lidi motivovat, aby pracovali přesčas a stíhali termíny.

Co byste Čechům doporučil? Co by jim prospělo?
Každému bych poradil, aby vyrazil za prací do ciziny. Nejenom že se naučí dobře cizí jazyk, ale získá i jiné pracovní návyky, lépe porozumí kultuře a etice v ostatních zemích.

Zajímavá zaměstnání

V rubrice Práce a podnikání zveřejňujeme rozhovory se zástupci zajímavých profesí, například se ševcem, spisovatelem, včelařkou nebo kastelánem.

A co vy? Naučil jste se dobře češtinu?
Sice česky mluvím, ale dost špatně. Nikdy jsem nechodil na žádné oficiální hodiny, učil jsem se za pochodu. Nikdo v rodině mé ženy totiž nemluví anglicky, takže jsem se musel naučit aspoň základy. Několik slivovic a piv obvykle pomohlo. Také naši klienti oceňují, když můžeme alespoň základní komunikaci vést v češtině. Když vidí, že dělám v češtině chyby, uvolní se a cítí se mnohem pohodlněji, když se pak spolu bavíme anglicky.

A co první chvíle v Česku? Jak vás přivítali místní kolegové?
Brzy jsem zjistil, že práce a soukromý život jsou v Česku velice striktně oddělené. V Austrálii nebo ve Velké Británii je to jinak - kolegové tam často chodí po práci na drink, někteří se vídají i během víkendů.

Existují tady sice výjimky, zvlášť v menších společnostech, ale většinou bývá na začátku dost složité vytvořit si síť přátel. I obyčejné pozvání na oběd může být problém, protože veškerá konverzace se bude muset odehrávat v angličtině. Je třeba se obrnit trpělivostí. Pak jsem ale zjistil, že stačí změnit drobné věci, jako například svou mluvu: začal jsem hovořit pomaleji, změnil jsem slovník, upravil výslovnost a to mi moc pomohlo sžít se s českými kolegy.

Autor:
  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...