Bankovní trh v Evropě stále roste

Mezinárodní banky posilují na regionálních trzích a zvyšuje se důležitost retailového bankovnictví. Banky s největším podílem na trhu v evropském regionu jsou KBC, Erste, Unicredito, HVB a Raiffeisen. Největší okruh působnosti mají Raiffeisen, HVB, ING, Citigroup.

Studie, připravená analytiky Raiffeisen Zentralbank Österreich AG ukazuje, že bankovní trh na 20 trzích střední a východní Evropy* (dále SVE) rychle roste. Po nárůstu o 3,5 % v roce 2002 vzrostla celková bilance v roce 2003 o 10,1 % na 572 miliard EUR.

Zatímco snížení celkového objemu financí v Polsku a České republice způsobilo utlumení růstu v euru, především Rusko (+15,6 %), Maďarsko (+19,9 %) a přistupující země druhé vlny (+13,1 %) prokázaly v roce 2003, že jsou hlavními motory růstu.

Celková bilance v nových členských státech EU se však zvýšila pouze o 0,8%. Příčinou byly zejména kurzové ztráty, hlavně polského zlotého a trvalé zmenšování celkové bilance polských a českých bank. Mezinárodní banky v SVE ale rostou značně rychleji než celý trh. Region SVE má stále nedostatečné množství bank a má předpoklady pro další růst.

České banky jsou nejdražší v regionu! Bližší informace naleznete ZDE

Průzkum bankovního trhu SVE ukazuje různou úroveň rozvoje jednotlivých trhů, takže byly analytiky seřazeny do skupin pro přehlednější rozlišení - nové členské země EU°, přistupující země druhé vlny **, jihovýchodní evropské přechodové trhy ***, Ukrajina a Bělorusko i Rusko.

Význam retailového bankovnictví roste

Se zvyšováním příjmů se retailové bankovnictví stává stále důležitějším. Zatímco čisté půjčky v EUR se v roce 2003 zvedly o 14,7% (rok 2002 – 12 %), úvěry pro domácnosti vzrostly o 23,8% (rok 2002 - 19,4 %). Podíl úvěrů domácnostem na celkových čistých půjčkách se zvýšil z 20 na 23 %. Také v tomto případě jde o obrovský potenciál růstu ve srovnání s Eurozónou. Tam tyto úvěry pro domácnosti odpovídají 49 % HDP, zatímco v SVE je to pouze 7 %.

Mezinárodní banky hrají hlavní roli

Mezinárodní banky jsou pro rozvoj bankovního trhu SVE velmi důležité. Jejich vstup na trh byl a je nejen významnou pobídkou pro přímé investice dalších společností, ale i příčinou vniku a silnější konkurence. Mezinárodní banky hrají důležitou roli obzvláště na stále stabilnějších bankovních trzích, nových produktech a nižších cenách pro zákazníky.

Zatímco Raiffeisen, Creditanstalt, Citigroup a ING vstoupily na trhy SVE jako první, v posledních letech se připojily KBC, Unicredito, Société Générale, Erste Bank a Intesa BCI a rychle získaly podíly na trhu akvizicemi bývalých státních velkých bank.

Bankovní nej

Podle své celkové bilance, je KBC největší mezinárodní bankou v SVE; za ní následuje Erste Bank, italská Unicredito, HVB/BACA-Group a pobočka RZB Raiffeisen International.

Zajímavý pohled přináší rozbor podle skupin zemí. Zatímco podíl mezinárodních bank v nových členských státech EU je poměrně vysoký, klesá postupně s tím, jak klesají vyhlídky na rozšíření EU. Za jeden z faktorů absence mnohých mezinárodních bank v těchto zemích lze také považovat menší velikost trhů, což je vyvažováno většími možnostmi růstu. Proto mají mezinárodní banky poměrně malé podíly na trhu v Bělorusku, na Ukrajině a v  Rusku, ale také v přechodových zemích jihovýchodní Evropy.

Proč čeští klienti nejčastěji mění banku? Čtěte ZDE

Díky převzetí české KB je francouzská Société Générale na vedoucím místě vzhledem k meziročnímu nárůstu majetku za poslední čtyři roky. Za ní následuje Raiffeisen a Erste Bank.
Nejvíc bankovních přepážek z mezinárodních bank v SVE má Unicredito s 1318 pobočkami. Druhá je Erste Bank (1207), po ní HVB/BACA (904), KBC (795) a Raiffeisen (789).

Pozn.

* SVE-20: Polsko°, Česká republika°, Slovensko°, Maďarsko°, Slovinsko°, Estonsko°, Lotyšsko°, Litva°, Rumunsko**, Bulharsko**, Chorvatsko**, Bosna a Hercegovina***, Srbsko a Černá Hora ***, Makedonie***, Albánie***, Kosovo***, Moldavsko***, Bělorusko^, Ukrajina^ a Rusko^.

° Nové členské země EU

** Přistupující země druhé vlny

*** Jihovýchodní evropské přechodové trhy

 

Zdroj: Analýza Raiffeisen Zentralbank Österreich AG