Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Bankovní vklad jako spořící produkt: ano, či ne?

  • 7
Ukládání peněz do bank bylo ještě donedávna jedinou možností, jak spořit alespoň s minimálním výnosem. Největší oblibu měly vkladní knížky, jejichž založení je velmi jednoduché. Vznikne složením a přijetím vkladu bankou. Jaké jsou jeho klady a zápory?

Banka potvrdí přijetí vkladu vystavením vkladní knížky, v níž jsou zaznamenány výše prvního vkladu, popř. dalších úložek, připisované úroky, výběry a konečný stav. Zápisy v ní uvedené jsou rozhodné, pokud se neprokáže jiná výše vkladu. Aby mohlo dojít k výběru, musí být knížka předložena. V případě její ztráty nebo zničení musíme požádat o umoření, což může být poměrně dlouhý a nepříjemný proces.

Z bankovních spořicích produktů se v současné době nejvíce používá termínovaných vkladů a spořících účtů. Termínované vklady jsou vklady na pevnou částku (výše vkladu se během jeho trvání nemění), kterou klient ukládá do banky na určitou dobu. Banky často nabízejí automatické obnovení termínovaného vkladu, které znamená, že pokud těsně před nebo bezprostředně po vypršení této doby klient peníze nevybere, bude vklad automaticky a případně i s přiznanými úroky prodloužen opět na stejnou dobu.

Spořicí účty, jak již název napovídá nejsou určeny jen k jednorázovému vkladu, ale lze na ně postupně spořit. Bývá omezen minimální první vklad (např. i 40 000 nebo 100 000 Kč) i výše dodatečných vkladů (např. 1 000 Kč). Za poskytnutí peněz bance dostává klient odměnu ve výši úroku. Jeho výše se určí podle vzorců jednoduchého nebo složeného úročení, které jsme představili v úvodní kapitole. Klíčovou roli zde hraje úroková sazba. Na její výši, kromě aktuální hladiny úrokových sazeb v ekonomice, má vliv objem vkladu a doba splatnosti. Větší vklad a delší doba splatnosti zpravidla znamenají vyšší úrokovou sazbu.

popisekLÁKÁ VÁS KARIBIK?
Kupte si ostrov

Existují dva způsoby stanovení úrokové sazby

Prvním je fixní úročení, které znamená, že úroková sazba je pevně (fixně) stanovena po celou dobu trvání vkladu. Druhým je pohyblivé úročení, kdy je výše úrokové sazby navázána na jednu ze základních úrokových sazeb, nejčastěji na základní sazbu banky nebo na tržní referenční sazbu. Úroková sazba vkladu tedy přesně kopíruje vývoj referenční sazby. Úroky jsou splatné vždy při vybrání vkladu, ale pokud je vklad sjednán na delší dobu než jeden rok, úroky se vyplácejí nebo připisují vždy ke konci kalendářního roku. Někdy může být toto připisování i častější, například čtvrtletní.

Úroky se připisují již po zdanění srážkovou daní 15 %. Zdaněné úroky představují již čistý výnos, protože za zřízení i vedení termínovaných vkladů či spořicích účtů si banky neúčtují žádné poplatky. Model úročení bankovních vkladů se používá pro srovnání výnosů jiných forem spoření. Jejich výnos se stanovuje ve výši úrokové sazby, kterou by musel být úročen bankovní vklad, aby dosáhl stejného zhodnocení prostředků za dané období.

Pro termínované vklady i spořicí účty je typické určité časové omezení v disponování s vkladem. Toto omezení může být stanoveno jako pevná lhůta, kdy je vklad uložen na předem pevně sjednanou dobu, zpravidla od 1 týdne do několika let, nebo na přesně vymezený den. Tento způsob je typický pro termínované účty. Druhou možností omezení dispozice s vkladem je výpovědní lhůta. S ní se setkáme spíše u spořicích účtů. Dostupnost vkladu je tak dána zvolenou časovou lhůtou nebo výpovědní dobou. Sankcí za nedodržení smluvených omezení je ztráta nároku na vyplacení části nebo dokonce celého úroku. Na druhou stranu ale předčasný výběr proběhne bez časových prodlev a peníze jsou k dispozici téměř okamžitě.

Spoření či investování prostřednictvím bankovních vkladů se často označuje za nejbezpečnější uložení peněz. Nabízejí pevný výnos, který je dopředu určen úrokovou sazbou (platí to pro krátkodobé vklady s pevnou úrokovou sazbou). Dále jsou bankovní vklady ze zákona pojištěny. V případě úpadku banky obdrží vkladatel 90 % z výše svých vkladů, maximálně ale 25 000 euro. Pojištěny jsou v současné době neanonymní vklady vedené jak v českých korunách, tak i v zahraniční měně. Nesmíme ale zapomínat, že banka za toto pojištění platí, takže je to pro ni náklad, který se odráží v nižších úrokových sazbách, které často nedokáží pokrýt inflaci, takže bankovní vklady sice dávají jistotu, ale ne výnosu, nýbrž reálné ztráty.

I přes nízké výnosy, které vklady u bank nabízí, jsou stále nejvyužívanějšími nástroji uložení peněz. Ke konci června 2004 měly domácnosti uloženy v bankách (bez stavebních spořitelen) 700 miliard korun, z toho asi 280 miliard korun na běžných účtech a zbytek na termínovaných a spořicích účtech.

Výhody a nevýhody bankovních vkladů

Výhody:

  • vysoká likvidita,
  • pevný, většinou předem stanovený výnos,
  • pojištění vkladů.

Nevýhody:

  • často záporný reálný výnos,
  • sankce za předčasný výběr,
  • výnosy podléhají zdanění sazbou 15 %.

Ukázky z knihy:
Osobní a rodinné finance


Úryvek je z knihy "Osobní a rodinné finance, 2. aktualizované vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Finanční matematika pro každého