Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Banky zavádějí nové triky s poplatky

  • 481
Banky už nemohou s poplatky kouzlit, jak se jim zlíbí, ale musí vám dva měsíce předem vysvětlit, co chystají. Odkaz na internetový ceník nestačí. Podle nového zákona banky nesmějí účtovat nic za blokaci karet a musí posílat výpis zdarma. Hledají však cesty, jak o peníze nepřijít.

Neprůhlednost, tak lze jedním slovem charakterizovat sazebníky bank. Jazyk jen vzdáleně připomíná češtinu a jejich obsáhlost položí na lopatky i hodně zvídavého klienta.

Jestli se někdo v bankovních poplatcích přesto vyzná, je to Patrik Nacher z portálu www.bankovnipoplatky.com. Podle něho banky nový zákon o platebním styku dodržují. Ne vždy však na tom klient skutečně vydělal.

Nenápadné zvýšení poplatku za kartu

Nový zákon o platebním styku úplně zrušil poplatek za blokaci karty. Jenže za to si banka kompenzaci vezme jinde. Třeba zvýší poplatek za používání karty. Ztracených či ukradených karet je určitě mnohonásobně méně než majitelů platebních karet, takže na tom banka nakonec dokonce vydělá. Zvýšení se navíc dalo docela nenápadně schovat do nově zavedeného měsíčního poplatku. Když ho vynásobíte dvanácti, vyjde vám za rok o něco vyšší částka, než kolik jste platili dosud.

Kde zvýšili poplatky u karet:

ČSOB
Debetní karta neembosovaná z 200 korun za rok na 240 Kč
Debetní karta embosovaná z 500 korun za rok na 540 Kč
Master Card Gold ze 4 000 korun za rok na 4 200 Kč
Obnovené vydání platební karty ze 150 korun na 250 Kč
GE Money Bank
Náhrada za odcizenou, ztracenou kartu z 0 na 150 korun
LBBW
Debetní karta neembosovaná z 200 korun za rok na 240 Kč
Master Card Gold z 3 500 korun za rok na 3 600 Kč
Poštovní spořitelna
Vydání náhradní platební karty (odcizení, ztráta) ze 150 korun na 350 Kč
Volksbank
Debetní karta neembosovaná z 200 korun za rok na 240 Kč
Debetní karta embosovaná ze 400 korun za rok na 530 Kč

Poznámka: debetní = neúvěrová, jen s vlastními penězi;
embosovaná = s plasticky vyznačenými údaji

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

Výpis zadarmo, ale ne vždy

Další změnou je povinnost banky informovat svého klienta jednou měsíčně o stavu jeho účtu. Většina bank už stejně posílala elektronické výpisy zdarma, tak u toho i zůstala.

Čtěte také:

Jenže ani to pro klienty nemusí být výhra. Čtenář MF DNES Radovan Four se rozčiluje: "Dostanu sice výpis elektronicky zadarmo, ale musím si sjednat internetbanking a za něj platit minimální částku 49 korun měsíčně. Platím u Komerčky pouze hypotéku a jinak elektronické bankovnictví nevyužiji, takže na výpis zdarma nemám šanci." (Banka neumožňuje vyzvednutí výpisu na pobočce zdarma.) Komerční banka k tomu dodává: "U služby Expresní linka Plus od ledna nabízíme klientům možnost zřídit si tuto službu zcela zdarma na kterékoliv naší pobočce," doplnila tisková mluvčí Monika Klucová.

Za zmínku stojí na druhou stranu Volksbank, která umožňuje předávání výpisů z účtů klientům zdarma prostřednictvím infoterminálů. Některé banky, například ČSOB, však výpisy poštou posílají zadarmo i nyní nebo zlevnily poplatek za vedení účtu, když si necháte zasílat výpisy jen elektronicky.

Pozor, když si sami v internetovém bankovnictví nastavujete, jak chcete posílat výpis, dívejte se pozorně. Když například u Raiffeisenbank zadáte týdenní frekvenci a budete ji chtít později předělat na měsíční, za změnu zaplatíte 30 korun.

Kde se měnila cena za výpis:

Citibank
Měsíční, poštou z 0 korun na 49 korun
ČSOB
Měsíční, poštou z 50 korun na 0 korun
Týdenní, poštou ze 135 korun na 85 korun
Fio, družstevní záložna
Měsíční poštou ze 30 korun na 10 korun
Výpis k osobnímu převzetí měsíčně ze 30 korun na 0 korun
GE Money Bank
Měsíční výpis zasílaný poštou z 0 korun na 10 korun
Týdenní výpisy zasílané poštou z 80 korun na 75 korun
LBBW
Měsíční výpis poštou z 20 korun na 15 korun
Poštovní spořitelna
Měsíční výpis poštou ze 13 korun na 10 korun

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

,