Mráz, sníh, hory, bobování

Mráz, sníh, hory, bobování - Mráz, sníh, hory, bobování | foto: Profimedia.cz

Bazar, či půjčovna: co se vyplatí?

Chystáte se na hory? Nové lyže s vázáním a boty ve slevách se dají pořídit pod 10 000 korun, na půjčovnu vám bude stačit tisícovka na týden, v bazaru budete potřebovat na dobrou kvalitu 3000 až 5000 korun.

Každý, kdo prodává sportovní zboží, je teď nabízí o něco levněji než před koncem roku. Slevy dosahují až 50 procent, ušetřit se dá hodně peněz. Například lyže Atomic IZOR 3,1 s vázáním Device 310 prodává Hervis za 6999 korun, místo původních 10 490 korun, za méně peněz se dají pořídit i snowboardy a lyžařské boty. Záludností, o kterých se z letáků se slevami nedozvíte, může být množství a také velikosti nabízeného zboží.

Půjčovna: pokaždé jiný typ lyží

Pojďme počítat. Například rekreační lyže Völkl Unlimited S1 se dají nové koupit za 9 710 korun, jejich půjčení přijde ve Ski centru Radotín na 1 400 korun na deset dní. Prostým vydělením se dá zjistit, že náklady na nákup a půjčení se vyrovnají po deseti týdnech ježdění. „Podle našich zkušeností se lyžařům, kteří jedou na hory krátce, vyplatí půjčovna. Navíc lyže mají vždy hotový servis,“ říká Lukáš Princ ze Ski Centra Radotín. Navíc je možné půjčení přizpůsobit terénům.

NENECHTE SI UJÍT
Peníze
Hypotéky letos kvůli vyšším úrokům zdraží
Na zájemce o nové bydlení budou letos čekat dražší půjčky. Ekonomové čekají, že úroky letos půjdou alespoň jednou nahoru. Nebude to ale hned.
masáž
Sáhněte po benefitech! Vyplatí se!
Už i v malých českých firmách se čím dál více rozšiřuje povědomí o skutečnosti, že "pouhé" zvýšení platu nevybičuje zaměstnance k vyššímu výkonu..
Trest (c) profimedia.cz/corbis
Co dělat, abych dostal zaslouženou odměnu?
Už na škole jsem byl takový ten stydlivý skromný premiant. Vím, že jsem dnes schopný pracovník, ale neumím se prosadit. Co s tím?

Jednou si půjčit slalomku na upravené tratě, podruhé třeba univerzálku, s kterou je možné lyžovat v horších sněhových podmínkách. Kdo se rozhodne pro půjčovnu, ušetří obvykle, když dá přednost té z města před provozovnou přímo na svahu. Třeba kompletní snowboardové vybavení pořídíte v Jaroměři za 180 korun na den, u sjezdovky i za 350 korun. Půjčovny přímo v lyžařských areálech však mají jinou výhodu. Pokud zákazníkovi půjčené zboží nevyhovuje nebo se poškodí, dostane na místě jiné.

Pojištění je problém

Zákazník obvykle třímá lyže, rychle podepíše  jsem dnes schopný smlouvu o výpůjčce a dokument si ani nepřečte. Pak se diví, že za půjčené věci ručí a v případě krádeže či ztráty je bude muset zaplatit. Pokud je v ceně za výpůjčku pojištění, vztahuje se jen na neúmyslné poškození lyží. Nepomůže ani pojištění odpovědnosti, to se obvykle nevztahuje na půjčené věci.

Bazar? Dobrá volba

Bazar bývá často cílem lyžařů, kteří mají omezený finanční rozpočet. Při pečlivém výběru je možné i tam koupit kvalitní zachovalé lyžařské vybavení za zlomek původní ceny. Je však potřeba dávat bedlivý pozor na to, zda lyže není poškozená. A ceny? Obecně se dá říci, že nové lyže po roce ježdění stojí v bazaru asi polovinu původní pořizovací ceny, cena v dalších letech klesá o něco pomaleji. Některé bazary nabízejí nové lyže loňských modelů. „Cena u nich jde dolů o padesát i více procent. Je pak srovnatelná třeba se zbožím z hypermarketů, kvalitativně je však zboží mnohem lepší,“ potvrzuje Martin Karásek ze sportovního bazaru Pomi.

Problémem bazarového zboží je neexistující záruka. Podle občanského zákoníku odpovídá sice bazar kupujícímu za vady, ne však za ty vzniklé použitím nebo opotřebením. Reklamace v takových případech bývají velmi složité.

6 rad jak pořídit zimní vybavení

1. Zvažte, jak často během sezony na hory pojedete

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Než se rozhodnete, zda koupit nové či starší vybavení, nebo se vydat do půjčovny, měli byste si promyslet, jak často na hory pojedete. Uvažujte nejen o společné dovolené, ale také o samostatných pobytech dětí třeba při lyžařských výcvicích či jarních prázdninách. Čím častěji se do hor vydáváte, tím výhodnější je koupit vlastní vybavení – náklady se tím dřív vrátí.

2. Nechte si čas na porovnání cen

Mezi půjčovnami i bazary jsou velké rozdíly. V nabídce, podmínkách i cenách. Vždy se vyplatí udělat průzkum mezi několika z nich, a rozmyslet se také, zda půjčit vybavení v místě bydliště, nebo přímo na horách.

3. Raďte se s odborníky

Koupit si dobré lyže není snadné. Nechte si proto poradit. Nabídka lyží je široká a cenové rozdíly velmi výrazné, důležité jsou vaše lyžařské schopnosti, fyzické předpoklady i stav peněženky.

4. Před nákupem si lyže vyzkoušejte na horách

Některé bazary spojené s půjčovnami umožňují zákazníkům otestovat vybavení ještě před nákupem. Pokud se pak pro ně rozhodnou, neúčtují jim půjčovné.

5. Ptejte se na pojištění i zálohy

Když si půjdete pro lyže do půjčovny, ptejte se na to, zda jsou pojištěné, jakou zálohu si půjčovna účtuje a které doklady bude požadovat.

6. Důležitá je záruka i servis

Samozřejmostí nového vybavení je dvouletá záruční doba. I při nákupu starších věcí platí záruční doba. Chtějte také vědět, jak postupovat v případě reklamace nebo servisní prohlídky.

Lednový sešup cen láká k nákupu nových lyží či snowboardu. Vyplatí se je pořídit každému? Více se dozvíte v našem aktuálním tématu.