Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez exekutorského zápisu nepůjčujte peníze ani kamarádovi

aktualizováno 
Půjčovat peníze známým je velmi ošidná věc. Mnoho takových půjček zůstalo nakonec nezaplacených. Pokud se vám z nějakého důvodu nechce odmítnout prosbu známého o půjčku, raději si ji zajistěte sepsáním exekutorského zápisu. Poradíme vám, jak na něj.
Exekutorský zápis má silný preventivní účinek.

Exekutorský zápis má silný preventivní účinek. | foto: Profimedia.cz

Při půjčování peněz byste měli uzavřít smlouvu o půjčce (podle paragrafu 657 Občanského zákoníku). Jejím obsahem je přenechání věcí, zejména peněz z vaší strany (strany věřitele), dlužníkovi. Dlužník se ve smlouvě zavazuje věci nebo peníze určené smlouvou vrátit.

V praxi jde v podstatě o velmi jednoduchou smlouvu, kterou dokáže sestavit každý sám. Důležité je především jasné vymezení smluvních stran, výše půjčky, její splatnost a úročení. Samotná půjčka může být přitom bezúročná anebo si můžete domluvit s dlužníkem konkrétní úrok.

Exekutorský zápis? Rozhodně ano!
Půjčit peníze známému je mnohem jednodušší než je dostat zpět. Existuje mnoho nástrojů, jak zajistit půjčku. Bohužel mnoho z nich nefunguje stoprocentně. V posledních letech se ovšem jasně osvědčilo zajištění takzvaným exekutorským zápisem k přímé vykonatelnosti.

. Náležitosti exekutorského zápisu

1. Místo, den, měsíc, rok zápisu

2. Jméno, příjmení, bydliště účastníků, včetně prohlášení o způsobilosti k právním úkonům

3. Údaj o ověření totožnosti účastníků, případně svědků, důvěrníků a tlumočníků

4. Podpisy všech zúčastněných

5. Jméno a příjmení exekutora, podpis a otisk úředního razítka

Samotný exekutorský zápis není nic jiného než dohoda, kterou se dlužník zavazuje splatit dluh s tím, že v případě neplnění podle podmínek smlouvy svoluje k provedení výkonu rozhodnutí nebo exekuce na svůj majetek.

Je logické, že nejlepší doba pro sepsání exekutorského zápisu je hned při podpisu smlouvy (ve stejný okamžik jako jsou předávány peníze. V průběhu trvání závazkového vztahu už na ni bývá pozdě, protože v okamžiku, kdy se pohledávka za dlužníkem začíná zdát pochybná, již vaši výzvu k podpisu exekutorského zápisu dlužník většinou nevyslyší.

Součástí exekutorského zápisu je také dohoda účastníků, která rekapituluje závazek dlužníka (obsah, způsob plnění atd.).

. Dohoda účastníků musí obsahovat:

1. Označení obou osob: povinné (dlužník) a oprávněné (věřitel)

2. Předmět a dobu plnění

3. Prohlášení povinné osoby o svolení k vykonatelnosti zápisu

Jednoznačnou výhodou zajištění pohledávky prostřednictvím exekutorského zápisu je právě rychlost. Na rozdíl od soudů máte ve chvíli, kdy "držíte v ruce" exekutorský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti, k dispozici nástroj, který vám umožňuje rychlé vyřešení pohledávky prostřednictvím exekuce majetku dlužníka.

Ovšem sama existence exekutorského zápisu má většinou i silný preventivní účinek. Málokterý dlužník si dovolí závazek nesplnit právě pod hrozbou exekuce jeho majetku.

. Pozor na daně

Při půjčování peněz si mimo jiné uvědomte, že vám kvůli půjčce může vyvstat povinnost podat daňové přiznání, přestože jste ho nikdy před tím nemuseli podávat.

Vrácení jistiny se nezdaňuje, úrok ano
V závislosti na formě půjčky (úročená či neúročená) vám coby věřiteli vyvstávají odlišné daňové povinnosti. Již v úvodu zákona o daních z příjmů je napsáno, že samotný příjem z úvěru (takzvané vrácení jistiny) je příjmem nedaňovým. Pokud je vaše půjčka známému nebo příteli bezúročná, tak byste ani neměli nic zdaňovat.

Ovšem zaplacené úroky už musíte danit v rámci paragrafu 8 ZDP jako příjem z kapitálového majetku. Takový úrok nemůže být zdaněn zvláštní sazbou daně (srážkovou daní), ale v rámci přiznání k dani z příjmů jako příjem z kapitálového majetku.

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Hypotéky zdražují, sazby překonaly dvě procenta

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračují v pozvolném růstu. Průměrná úroková sazba v dubnu stoupla na 2,01 procenta. Na této úrovni byly sazby naposledy...  celý článek

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.