Riziko, žena, pozor

Riziko, žena, pozor | foto: Profimedia.cz

Bez rizika nezbohatnete

  • 11
Každý, kdo má s investováním nějaké zkušenosti, ví, že na finančním trhu se dá slušně vydělat nebo také citelně ztratit. Každá investice se totiž pojí s určitou mírou rizika a je jen na investorovi, jaký koktejl z investic si namíchá. Důležité samozřejmě je, aby mu z něj obrazně řečeno nebylo špatně.

Jedním ze základních pravidel při investování je, že zisk a riziko jsou provázené veličiny. Z běžného života tuto závislost známe spíše pod rčením, že „risk je zisk“. „Nebo taky ztráta,“ dodávají někteří. Ve světě financí je možnost dosáhnutí nějakého zisku zpravidla vždy odměnou za podstoupené riziko. Rizikem se v tomto případě rozumí primárně kolísání investice.

Jinými slovy ten, kdo hodlá investováním zbohatnout, se musí ztotožnit s faktem, že jeho investice bude výrazně kolísat. Nikdo mu také nezaručí, že neklesne pod původní úroveň a že na konci doby investování nezaznamená ztrátu. Když se však trhům bude dařit, odměnou za podstoupení rizika by mohl být výnos třeba v desítkách procent. Podmiňovací způsob je v předchozí větě použit zcela na místě. Jestliže se trhům dařit nebude, bude výsledkem vyššího rizika nikoli vysoký zisk, ale vysoká ztráta.

Nůžky zisk/ztráta se totiž otevírají na obě strany. Kdo chce dosáhnout vysokého zisku investováním do akcií, může se setkat také s vysokou ztrátou. A naopak, kdo nechce zažít stres z vysokých poklesů a nakonec třeba s investováním skončit ve ztrátě, investuje na peněžním trhu. Musí však zapomenout na vysoké zisky.

Co předvedly trhy za sto let

Pro názorný příklad toho, jaká je realita, se můžeme podívat do minulosti na vývoj amerického akciového, dluhopisového a peněžního trhu. Půjde o pohled na více než stoleté období, protože americká data máme k dispozici již od roku 1900. Tomuto historickému okénku tedy neuteče ani velká deprese v roce 1929, ropné šoky v sedmdesátých letech a technologická bublina konce devadesátých let.

Jak ukazuje tabulka, akcie dlouhodobě vydělávaly 9,6 procenta za rok, dluhopisy 4,8 procenta a peněžní trh 4,0 procenta za rok. Otázka je, s jakým rizikem? Podle toho, co jsme řekli v úvodních větách, by akcie měly nést největší riziko, a tedy nejvíce kolísat. Riziko se měří takzvanou volatilitou. Čím vyšší je tento ukazatel, tím je daná investice více kolísavá. Akcie mají ukazatel volatility na úrovni asi 18 procent, dluhopisy 8 procent a peněžní trh 3 procenta. Akcie jsou tedy skutečně nejvíce rizikové.

Tabulka pak ještě ukazuje, jakého maximálního zisku a ztráty by investor dosáhl během jednoho měsíce a jednoho roku. Zatímco na akciových trzích byla největší měsíční ztráta -21 procent a roční ztráta -39 procent, peněžní trh nabízel před propady ochranu. Ani na měsíční, ani na roční bázi investice na peněžním trhu nepoklesla. Současně peněžní trh nabízí nejnižší maximální měsíční i roční zisky. Toto jsou nůžky zisk/ztráta v praxi.

Jakou míru rizika jste ochotni podstoupit, abyste si vydělali slušné peníze? Co říkáte na zisky od roku 1900? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.