Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Běžný devizový účet: poplatky a úroky

Přemýšlíte o zřízení běžného devizového účtu? Víte, který je nejvýhodnější? Kolik stojí měsíční vedení, jaké jsou poplatky s účtem spojené a jaké jsou úroky? Podívejte se s námi na rozdíly v nabídce jednotlivých bank?

Devizové účty vede většina bank v České republice. Nabídka měn, v nichž můžete účty vést, je však různá. Těmi základními, ve kterých vám účet zřídí téměř všude, jsou dolary a eura. Dále některé banky nabízejí devizové účty v librách, švýcarských francích, slovenských korunách či dalších, méně obvyklých měnách. Pokud například vlastníte japonské jeny a chcete si zřídit účet v této měně, bude váš výběr poněkud omezen.

Rozdíly v nabídce rozhodně nespočívají pouze v rozličném množství nabízených měn. Velké rozdíly lze nalézt ve výši poplatků, úrokových sazeb i  minimálních vkladů, stejně jako v rozsahu návazných služeb. Vyplatí se tedy vybírat.

Minimální vklady netvoří pro zřízení běžného devizového účtu žádnou překážku, jejich výše nebývá (snad s výjimkou Živnostenské banky) příliš vysoká a často je vyjádřena ekvivalentem minimálního vkladu pro běžný účet v české měně.

Je jednoduché mít účet v zahraničí? 
Vyplatí se vám účet v cizině? Čtěte ZDE.

Běžný účet v cizích měnách bývá stejně drahý jako běžný účet v korunách, alespoň co se vedení účtu spolu s výpisy týče. Zřízení prvního běžného účtu je vždy zdarma. Samotné vedení může stát (s měsíčním výpisem) od deseti do 72 Kč – cenový rozdíl je tedy značný, zvláště pak v přepočtu na roční náklady. Nejlevnější je ČSOB spolu s Živnostenskou bankou, nejdražší HVB Bank. Dvěmi sty korunami za měsíc v přehledu ční Citibank – v jejím případě jde však o balíček služeb, jehož součástí může být libovolný počet účtů v různých měnách. Obsahuje i platební kartu (ke korunovému účtu) či přímé bankovnictví. Lze jej zřídit i pouze v cizí měně, vzhledem k ceně (zůstává stejná) se to však nevyplatí.

Rovněž eBanka nabízí devizové účty s přímou návazností na korunový. Zde může být osobní účet veden až v šesti měnách – ke korunovému účtu lze zřídit dalších pět; za každou klient zaplatí měsíčně jedenáct korun. S výpisem je to více, podle průzkumů si však klienti výpisy z těchto účtů posílat nenechávají. Pokud je účet veden pouze v cizí měně (jako hlavní měně), bude účtován poplatek 22,90 Kč včetně výpisu. Balíček, jehož součástí je kromě vedení korunového účtu a přídavných služeb i vedení účtu v dolarech a eurech, nabízí HVB Bank. Konto se jmenuje Komfort Global a mimo jiné obsahuje i dvě platební karty či přímé bankovnictví. Měsíčně vás však vyjde na 284 Kč. Je proto vhodné rozmyslet si, zda se vám vyplatí.

Operace s cizí měnou bývají zpoplatněny vyššími sazbami než ty, které klient provádí v korunách. Mezi poplatky, které si banky účtují za hotovostní operace (výběry a vklady hotovosti v měně účtu), existují rozdíly, které v absolutním vyjádření mohou být značně dramatické. V tabulce jsou uvedeny poplatky za výběr i vklad v měně účtu. Pokud vybíráte či ukládáte peníze na devizový účet v korunách, bývá poplatek samozřejmě vyšší. Vysoké poplatky figurují zejména u výběrů. Zdarma jsou tyto hotovostní transakce (při výběru do ekvivalentu 100 000 Kč) v GE Capital Bank a Volksbank.

 

Banka měsíční vedení     (včetně výpisu) min. vklad (EUR/USD) úrok % (EUR/USD) výběr hotovosti (do ekv. 500 tis. Kč) debetní platební karta přímé bank. vklad (cizí měny) v bankovkách (do ekv. 500 tis. Kč)
Citibank balíček: 200 Kč* ekv. 500 Kč 0/ 0 0,5%, min.50 Kč NE ANO 40
Česká spořitelna 31,4 ekv. 1 000 Kč 0,5 / 0,1 0,5%, min. 30, max. 1000Kč NE NE zdarma
ČSOB 30 Kč čtvrtletně 25 EUR/38 USD 0,5 / 0,05 protihod. 30 Kč ANO ANO zdarma
eBanka 22,90/14,90 ** ekv. 1 000 Kč 0,15 / 0,15 1%, min. 50, max. 2500 Kč ANO ANO zdarma
GE Capital Bank 1 USD / 1EUR 13 EUR/15 USD 0,5 / 0,05 zdarma*** NE NE zdarma
HVB Bank 72 orientačně ekv. 500 Kč 0 / 0 30 Kč + 1% ANO ANO 10 Kč +1%
Komerční banka 41/ 61 Kč**** ekv. 1 000 Kč 0,5 / 0,05 0,5 %, min. 50 Kč ANO ANO zdarma
Raiffeisenbank 3 EUR/ 3 USD čtvrtletně (+15 Kč/výpis); nebo dle smlouvy ekv. 500 Kč 0,1 / 0,1 1 EUR / 1 USD ANO ANO 1 EUR / 1 USD
Volksbank 40 ekv. 500 Kč 0,1 / 0,1  zdarma***** ANO ANO  zdarma*****
Živnostenská banka 10 700 EUR/    1 000 USD 0,1 / 0,1 1%, min. 50, max. 2000 Kč ANO ANO zdarma

Pozn. : U vkladů a výběrů je třeba připočítat účetní položku, pokud je tato účtována; *) při souhrnném zůstatku na všech účtech klienta pod 300 tisíc Kč, jinak zdarma;   **) 22,90 v případě, že je účet veden pouze v cizí měně; 14,90 za vedlejší měnu - poplatek se účtuje pouze v případě pohybu na běžném účtu v průběhu zúčtovacího období nebo je-li na něm v den zúčtování zůstatek větší nebo roven USD 3, nebo EUR 3;  ***) v objemu do ekvivalentu 100 tis. Kč; nad - poplatek 2000 Kč;  ****) se sjednanou službou přímého bankovnictví/bez ní;  *****) od 250 tis. Kč 0,05%   

Při provádění plateb je dobré myslet na to, že platba v cizí měně, a to i v rámci České republiky do jiné banky, je brána jako platba zahraniční. Tomu odpovídají i poplatky. Poplatky při  platebním příkazu v cizí měně bývají tvořeny určitým procentem z částky, s určenou minimální a maximální hranicí. Záleží na typu platby – jde o to, jak se příjemce a plátce dělí o náklady. Nejčastější sazbou je jedno procento z převáděné částky, přičemž výše minimální a maximální hranice se liší. Poplatky jsou až na výjimky účtovány pro příchozí i odchozí platby.

Odlišnosti se kromě výše poplatků týkají dále zejména služeb, které může klient s devizovým kontem využívat. Ke korunovému účtu bývá automaticky vydána platební karta – to u devizových účtů samozřejmostí není. Tři banky možnost získat platební kartu k tomuto účtu vůbec nenabízejí.

Jak je to se službami přímého bankovnictví? Možnost ovládat svůj devizový účet jednou z jeho služeb nenabízí občanům pouze GE Capital Bank a Česká spořitelna (nabízí k devizovým účtům službu homebanking, ovšem pouze pro firemní klientelu).
eBanka, Raiffeisenbank, Volksbank a Živnostenská banka nabízejí svým klientům službu pro zúčtování karetních transakcí: napojení druhého účtu v odlišné měně na platební kartu. Zřízení a vedení této služby bývá zdarma. Umožňuje napojit na kartu kromě korunového i například euro účet. Potom transakce provedená v České republice bude účtována na korunový účet a transakce v eurech na euro účet bez nutnosti přepočtu měn. Tuto službu ocení zejména klienti, kteří aktivně používají platební kartu a často cestují do zahraničí.

Úroky klesají i u devizových účtů

Všeobecné snižování úroků, které provádějí tuzemské banky téměř dva roky, pochopitelně neminulo ani devizové účty. Stejně jako v případě korunových účtů pokleslo úročení devizových vkladů v uplynulých měsících a úrokové výnosy jsou na svém historickém minimu.

Z hlediska připisovaných úroků jsou na tom lépe vklady vedené v eurech než například dolarové vklady. Snižování sazeb však pocítily všechny typy účtů. Například eBanka nabízela pro roční termínovaný vklad v eurech loni v srpnu úročení od 1,91 procenta. Letos by vkladatel dostal jen 1,12 procenta. Podobný trend proběhl ve všech tuzemských finančních ústavech - klient GE Capital Bank mohl u dolarového vkladu založeného před rokem získat úrok 1,20 procenta, dnes je to pouhých 0,15 procenta.

Podobným vývojem prošly i běžné devizové vklady. Ty rozhodně nejsou určeny pro zhodnocování úspor a minimální připisované úroky to jasně dokazují. Co se týče výše úroků, vedou si lépe opět eurová konta. Tomu, kdo si loni v srpnu založil běžný eurový účet v Živnobance, banka nabídla úrok půl procenta. Po roce se však „výnos“ dostal až na 0,1 procenta - což představuje pokles o 80 procent.

Jaká je tedy aktuální výše úroků na běžných devizových účtech? Průměr deseti největších bank činí cca 0,25% u eura a 0,07% u dolaru. I konkrétní čísla tedy dokládají, že kvůli úrokovým výnosům se  založení účtu nevyplatí. Občasné používání u většiny bank vzhledem k poplatkům zřejmě také ne. Účty v cizí měně ocení především lidé, kteří často cestují do zahraničí a mají pravidelné příjmy v devizách, resp. často v nich provádějí transakce. Dalším motivem založení může být přání rozložit své finance do více měn.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...