Blýská se na lepší časy - zisky i akcie rostou

  • 4
Nálada na trzích je optimistická, zisky společností jsou nad úrovní očekávání, autority vyhlašují lepší prognózy růstu ekonomik. Máme se těšit na obnovení zašlé slávy akciových trhů? Minulý týden se opět ukázalo, jaký vliv na vývoj světových trhů mají slova šéfa amerického FEDu Alana Greenspana. Zejména ceny dluhopisů zamířily prudce směrem dolů. I u nás jsme viděli růst akcií, pokles dluhopisů a navíc další propad koruny. Jak se s vývojem trhů vypořádaly podílové fondy?

I když indexy akcií nikde na světě příliš neoslnily, nálada na trhu se začíná obracet k lepšímu. Index důvěry spotřebitelů sestavovaný univerzitou v Michiganu vzrostl na 90,3 z červnových 89,7, když předpověď trhu byla pouze 90,0. Uplynulý týden byl rušný i co se týče zveřejňovaných výsledků firem za druhé čtvrtletí. Radost pro investory znamenaly např. výsledky Intelu (i dalších výrobců čipů), Microsoftu (výplata dividendy), bankovních skupin Citigroup, Merrill Lynch, J.P.Morgan Chase,… Slabší výsledky (pokles zisků o 28 %) vykázala finská Nokia, oproti tomu Ericsson potěšil nižší než očekávanou ztrátou. Dobrá nálada se tentokrát přesunula i na Japonsko, kde index Nikkey 225 dosáhl opět hodnoty 10 000 bodů.

Alan Greenspan v projevu před Kongresem předpověděl růst ekonomiky v roce 2004 na vysoké hodnotě 4,25 %. Rovněž prohlásil, že se není třeba obávat deflace a přistupovat v boji s ní k nekonvenčním krokům. To vše mělo negativní dopad na dluhopisový trh (lepší vyhlídky ekonomky znamenají pokles cen dluhopisů). Dokonce tak veliký, že v USA došlo k největšímu (jednodennímu) výprodeji za posledních pět let. Výnosy vládních benchmarků šly o několik bodů nahoru, u reprezentativního 10-letého vládního dluhopisu stoupl výnos až na 4,0 % z minulých 3,92 %.

Vývoj na zahraničních trzích se přesunul i k nám, kde navíc došlo k výraznějšímu poklesu kurzu koruny vůči euru, když prezident Václav Klaus vetoval zákon o DPH. Koruna oslabila až nad 32 Kč za euro, a prodávala se až na kurzu blízko 32,10 Kč za euro. 

Podle toho také dopadly domácí fondy. Průměrné zhodnocení u akciových fondů dosáhlo za uplynulý týden +0,7 %, oproti tomu dluhopisové fondy zůstaly ve ztrátě -0,43 %. Peněžní fondy skončily blízko nuly (-0,01 %), stejně jako smíšené fondy (+0,14 %).

Více informací o podílových fondech naleznete v naší specializované sekci ZDE

Všechny dluhopisové fondy přinesly investorům ztrátu. Z retailových fondů se nejlépe dařilo rizikovějším fondům ČPI korporátních dluhopisů (-0,05 %) a IKS Plus bondovému (-0,13 %). V ročním horizontu jsou si však oba fondy vzdálenější. Zatímco fond ČPI vykazuje za posledních 12 měsíců výkonnost +4,5 %, fond IKS dosahuje vyšších 8,2 %. Výnosy vládních dluhopisů Polska a Maďarska stále nabízejí vyšší výnosy než firemní dluhopisy v ČR a zahraniční dluhopisy firem s ratingem podle S&P větším než BBB. Průměrný výnos všech fondů z UNIS za posledních 12 měsíců klesl již na 6,3 %. Plní se tak předpovědi, že výnosy již nebudou tak příznivé, jako před lety nebo v roce 2002.

Průměrný výnos  fondů peněžního trhu (počítaný jako vážený průměr s objemy spravovaného majetku jako vahami) poslal do záporu výsledek tří největších retailových fondů – ISČS Sporoinvestu, Živnobanka Sporokonta a IKS peněžní trh. Ostatní fondy skončily v černých číslech, i když s pouhými setinami procenta zisku. Nejlépe si vedl fond AKRO Obligace, kde je však za výnosem +0,86 % za týden cítit vysoké riziko v podobě delší durace portfolia fondu a větší volatility, jak tomu bylo dříve, či jiné nestandardní postupy, jak můžeme vidět dnes - viz portfolio fondu zainvestované plně v depozitech.

Minulý týden zveřejnila Unie investičních společností údaje o majetku pod správou ve fondech členských společností za druhé čtvrtletí. I přesto, že v červnu došlo k odlivu majetku z fondů ve výši 1,9 mld. Kč, skončilo čtvrtletní účtování na kladném přírůstku. Ze 109,38 vzrostl majetek ve fondech o 5 mld. Kč (4,6 %) na 114,38 mld. Kč na konci června. Pokles v červnu zaznamenaly především fondy peněžního trhu, které jako nejlikvidnější kategorie fondů pomáhaly s financováním prázdnin a dovolených. Oproti konci loňského roku vzrostl majetek o 14,5 %, což by odpovídalo přibližně 30% nárůstu za rok.

Obchodování podle UNISu

V uplynulém týdnu se investorům do podílových fondů příliš „nechtělo“. Čisté prodeje za týden činily -567 mil. Kč v červených číslech. Pokud odečteme fondy pro institucionální klienty a především ČSOB Výnosový s 890 mil. Kč, dostaneme pouhých 212 mil. Kč čistých prodejů. Největší zásluhu pak má dluhopisový fond ISČS Sporobond s 170 mil. Kč. 

Druh  fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové 1.IN Akciový fond 2,01% ČPI Fond nové ekonomiky -1,76%
J&T AM Perspektiva A 1,97% AKRO Svět -1,32%
ČSOB evropský akciový 1,79% ČPI Fond farmacie a biotec -0,88%
Dluhopisové ČSOB nadační 0% IKS dluhopisový -0,49%
ČPI korp. dluhopisů -0,05% ISČS Sporobond -0,48%
IKS Plus bondový -0,13% ISČS Trendbond -0,41%
Fondy fondů ISČS Globaltrend 2,06%      
1.IN Fond fondů 1,79%    
IKS fond fondů 0,98%     
Peněžního trhu AKRO Obligace 0,86% ISČS Sporoinvest -0,04%
J&T AM Perspektiva P 0,12% Živnobanka Sporokonto -0,03%
ČSOB výnosový 0,04% IKS peněžní trh -0,01%
Smíšené 1.IN Středoevrop. fond 1,51% 1.IN PIF -0,29%
AKRO mezinárodní balancovaný 1,41% 1.IN Fond bohatství -0,28%
IKS balancovaný 1,25% 1.IN Výnosový fond -0,18%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS Sporobond 168,0 ČSOB výnosový -887,2
IKS Dividendový 95,6 1.IN Dluhopisový fond -20,0
IKS dluhopisový 50,7 ISČS Sporoinvest -11,6
Zdroj: UNIS ČR