Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bolesti rodinného rozpočtu: chybné nákupy a investice

Nemám ani korunu, jsem na suchu! Tak často charakterizují lidé svou finanční situaci. A to i přesto, že jejich domácností proteče každý měsíc pořádná suma peněz. Způsob hospodaření se dá v mnoha z nich charakterizovat jednoduše: „turecké“.

 

Důvodů, proč mnohým rodinám chybějí finance, může být několik. Absence jakéhokoliv finančního plánování, život tak trochu nad poměry a s dluhy, špatné investice a hloupé nákupy. Jak tomu učinit přítrž? Pořádně se zamyslet nad způsobem hospodaření a najít v něm černé díry. Zatímco ve firmě, kde pracují, připadá lidem úplně normální, že se předem plánuje, kolik firma vydělá a utratí, v případě domácího hospodaření to běžné není. Přitom jen finanční plánování a přehled o příjmech a výdajích může odstranit chaos v rodinných financích.

 

Základem je finanční inventura

 

Klotové rukávy, nasliněná tužka a večer je o zábavu postaráno. Ale tak to naštěstí v žádné domácnosti nemusí vypadat, když se rozhodne zjistit, jaká je její finanční situace. Pro začátek postačí, pokud se do jednoho sloupce sepíší všechny příjmy a do druhého všechny měsíční výdaje. Čím podrobnější bude přehled, tím snadněji se budou hledat rezervy.

 

Hledáte informace o životním pojištění? Spolu s články na toto téma je naleznete zde.

V přehledu výdajů by se měla ocitnout pravidelná i jednorázová vydání. Například částky za nákupy potravin, oblečení, platby za bydlení a pojistky, náklady na rodinnou dovolenou či tábor dětí. Na straně příjmů se ocitají nejen mzdy a sociální dávky, ale třeba i dividendy či úroky z vkladů. Pro skutečné posouzení finančního rodinného rytmu je lepší sledovat příjmy a vydání delší dobu, alespoň tři měsíce.

 

Při porovnání obou sloupců se zjistí, jak na tom rodina je. Možná ji překvapí, kolik peněz proteče rozpočtem a jak málo z nich rodina odkládá, aby „dělaly“ další peníze a aby je bylo možné použít v případě mimořádných vydání. Kdo se nesmíří s představou, že bude své výdaje zapisovat každý den, má jinou možnost. Stanoví si limit útraty jednotlivých položek a snaží se jej nepřekračovat. To, co z limitu neutratí, dává stranou na nenadálé výdaje.

 

Jak nastavit správný denní limit? Je třeba zmapovat útratu za jídlo alespoň po dobu několika dní a limit jí přizpůsobit. To však není všechno. Zároveň by měl člověk zpracovat přehled celkové rodinné finanční situace. Sepsat všechno, co má a co by se dalo případně zpeněžit. „V rodinách chybí uspořádání dokladů o uložených penězích a sjednaných produktech, lidé nevědí, kde k nim mají doklady, kolik peněz na ně uložili a jak se zhodnocují,“ říkají odborníci z řad rodinných poradců.

 

Halíře dělají talíře

Chcete bydlet, nebo jen výhodně spořit? Srovnejte si jednotlivé spořitelny a vyberte si tu nejlepší!

 

Kde jsou rezervy v rodinném rozpočtu? Podrobné zapisování výdajů je pomůže odhalit: mohou to být drobná potěšení, která stojí denně pár korun, avšak měsíčně několik stokorun. Příkladně denně zbytečně utracená desetikoruna vydá měsíčně okolo 300 korun, ročně to je zhruba 3650 korun. Kdo ušetří na zbytečných nákupech 120 korun týdně, může si každý měsíc koupit něco na sebe. Nebo uspořené peníze investovat do stavebního spoření či penzijního připojištění. Za pět let bude mít přes 40 000 korun.

 

Rezervy jsou v nákupech počínaje každodenní koupí novin u stánku místo předplatného přes kávu z automatu navíc nebo jeden vsazený sloupec sportky, když čísla stejně nikdy nevyjdou. Málokdo se ubrání vyhazování potravin, protože přecenil apetit jednotlivých členů domácnosti a nakoupeným potravinám prošla záruka. „Denními příklady zbytečného utrácení je stravování v restauracích a zařízeních fast food, nákupy ve večerkách, kde je zboží dražší, neomezené telefonování,“ tvrdí odborníci. Podle analytika Vladimíra Pikory z Volksbank je největší černou dírou rodinného rozpočtu provoz automobilu.

 

Buďte ministrem financí

 

Základem dobrého hospodaření rodiny je sestavení rozpočtu. Lepší je přebytkový, který počítá s určitou finanční rezervou. Nejlépe na počátku roku je vhodné udělat celoroční finanční odhad, říci si, do čeho a kolik chce rodina investovat, zda jí na to bude stačit příjem, či je nutné se zadlužit. Pokud se rozhodne pro žití na dluh, měla by zvážit, zda ji splácení nezatíží příliš do budoucna. A pamatovat na to, že v každém případě by měla mít finanční rezervu zhruba ve výši tři až šestinásobku průměrných životních nákladů. Ta přijde vhod při nenadálých situacích, například nemoci, ztrátě práce a podobně.

 

Uvažujete o zajištění na stáří? Penzijní připojištění je ideálním způsobem - veškeré potřebné informace naleznete zde!

Být sám sobě zodpovědným ministrem financí je někdy těžké. Kdo si neví rady, může využít služeb finančních poradců. Ani to však nemusí být výhra - také při jeho výběru je třeba obezřetnosti. Pokud pracuje pro některou finanční instituci, může nabízet bez ohledu na výhodnost jen její produkty. „Řada finančních poradců způsobuje svými doporučeními klientům hůře odhalitelnou finanční ztrátu,“ upozorňují odborníci na finanční poradenství. „Například rozdíl mezi 'nějakou' hypotékou a 'správnou' hypotékou může činit stovky tisíc korun, stejně tak rozdíl mezi doporučeným a tím nejvhodnějším životním pojištěním. Doporučit mladému člověku vysoké platby do penzijního fondu nebo vložení peněz na termínovaný vklad s úročením jednoho procenta, to nejsou sice tragické chyby, ale ztracené příležitosti, které mohu přinést v souhrnu vysoké finanční ztráty,“ míní odborníci na finanční poradenství.

 

 

Zdá se vám, že příliš utrácíte? Nevíte, kam vám peníze mizí a jak to změnit? Přečtěte si naše aktuální téma a nechte si poradit!

 

Máte detailní přehled o rodinných výdajích? Sledujete je vůbec, nebo si myslíte, že to ve vašem případě není potřeba? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...