Brainstorming: brána k nápadům

Má vaše firma nouzi o nápady? V praxi se nejčastěji používá při jejich tvorbě takzvaný brainstorming (lze doslovně vysvětlit jako bouři mozků, rozdmýchání jejich aktivity). Tato metoda skupinového tvůrčího myšlení pomáhá v pracovním týmu vytvářet nové nápady. Nejde o žádnou závratnou novinku - poprvé se brainstorming oficiálně testoval již v roce 1938.

Víc hlav víc ví, jen jim to dovolit

Ukázalo se, že použitím této metody se vytvoří až o 90 procent víc nápadů než tradičním způsobem. Metoda brainstormingu vyvolává množství námětů k řešení v tvořivé, uvolněné atmosféře skupiny, v níž platí v počátečních fázích zákaz kritiky a ironie. Její podstatou je snaha uvolnit podvědomé procesy, odstranit zábrany a uvolnit fantazii.
Cílem brainstormingu je získat nové, originální myšlenky. Protože nápady jsou dílem skupiny, je větší šance na jejich realizaci, než kdyby pocházely od jednotlivce. Ale musí být o ni zájem. V autoritativně řízeném podniku může sice vzniknout spousta myšlenek, nicméně nikdo o ně nemusí stát. Úskalími brainstormingu může být také ostych lidí říci nahlas svůj názor (například podřízený před nadřízeným) nebo zvyk zaměstnanců ihned vše kritizovat. Brainstorming je dnes velmi oblíbenou metodou, a to i v menších českých firmách.
Přesto se setkáváme s tím, že se často porušují základní pravidla potřebná pro dosažení nejlepších výsledků. Firmy se tak připravují o mnoho kvalitních nápadů a potlačují kreativitu svých zaměstnanců, kteří ztrácejí motivaci k účasti na brainstormingu.

Jaká jsou základní pravidla brainstormingu?

* Nikdy nekritizujte nápady kolegů v průběhu brainstormingu.
* Nejprve si všechny nápady zaznamenejte a kritiku si ponechte na závěrečnou etapu, ve které zhodnotíte všechny nápady současně
* Uvolněte svou fantazii a představivost
* Snažte se vytvořit co nejvyšší počet nápadů
* Nejlepší nápady vznikají zpravidla až na konci brainstormingu, buďte proto trpěliví a nevzdávejte to předčasně
* Vzájemně se inspirujte - pro dokonalý brainstorming je důležitá kombinace, zdokonalování nápadů a rozvíjení myšlenek druhých
* Všichni účastníci brainstormingu si jsou rovni - platí jen podřízenost vedoucímu zasedání