Brigáda. Ilustrační foto

Brigáda. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Brigád na léto ubylo, hledání může zabrat týdny

  • 26
Kdo zaváhal, nepracuje. To letos platí stonásob především u brigád. Studenti, kteří nechali hledání prázdninové brigády až na letní měsíce, budou mít problém, protože agentury prakticky nemají co nabídnout.

Brigád pro studenty je ještě méně než v loňském roce. Místa zbyla jedině v obchodních řetězcích či v potravinové výrobě.

"Nyní opravdu nic nemáme, nabídky chodí od firem tak tři dny předem a hned jsou pryč, tudíž si ji zajistí jen ti pohotoví," říká paní na přepážce v pražské agentuře Brigádník. Podobně včera studenti mohli pochodit v agentuře AZ Servis či agentuře Student.

"Během letních prázdnin máme každoročně velmi málo brigád pro studenty. Letos očekáváme, že bude situace složitější vzhledem ke snižování nákladů některých firem," říká Jan Sýkora z agentury Student.

Většina lidí, kteří včera z agentur vycházeli, důvod k radosti neměli. "Nic nemají, chtěl jsem nějaký sklad, mám průkaz na vysokozdvižný vozík, ale stejně to nepomohlo, tak snad příště," pronesl zklamaně Dan Hrbek po návštěvě agentury AZ Servis v centru Prahy.

Tip

Brigády a zaměstnání hledejte na JobDNES.cz.

Brigády byly nedostatkovým zbožím už v loňském létě, letos se však situace podle mnohých ještě zhoršila. A to i přesto, že se míra nezaměstnanosti na českém trhu práce začala pozvolna snižovat.

"Mnoho zaměstnavatelů má stále omezené personální rozpočty. V této situaci je jedním z nejméně bolestných opatření zrušit nebo výrazně omezit brigádní pracovní poměry, tedy krátkodobé náhrady v době dovolených nebo v případě nemoci kmenových zaměstnanců," vysvětluje Marek Strieborný, obchodní ředitel agentury Axial.

Na brigádu chodí i dospělí

Proti studentům hraje také fakt, že do letních brigád se nyní více než kdy jindy hrnou také dospělí lidé, kteří v průběhu roku ztratili práci a v létě by si k podpoře ještě rádi přivydělali.

Podle odborníků zůstává jedinou možností, jak při hledání případně pochodit. velice aktivní přístup a při hledání kombinovat více zdrojů. Personalisté radí propojit mediální inzerci s přímou kooperací s některou z agentur, nejlépe ještě podpořenou vlastní iniciativou přímo směrem k firmám.

Některé společnosti, zvláště obchodní řetězce, totiž někdy inzerují volná místa jedině na výlohách svých obchodů, aniž dále brigádníky poptávají po agenturách.

Právě v obchodech je přes léto největší šance při hledání práce. Především doplňování zboží v potravinářství, prodej a práce ve skladu jsou nejčastějšími volnými brigádami, horší je to už s prací v administrativě, pohostinství a také ve stavebnictví.

Oproti loňsku se výrazně nezměnily ani nabízené mzdy. Hodina brigády je oceněna nejčastěji v rozsahu od 60 do 130 korun. Výše se různí podle regionů.

"V ekonomicky slabších regionech se hodinová mzda brigádníka pohybuje na nižší hranici, 60 až 80 korun, naopak třeba v Praze a okolí je průměrná mzda od 80 korun výše," dodává Strieborný.

Přičemž nejlépe placené jsou právě kvalifikované práce v administrativě, účetnictví, IT, ale také na recepci. Naopak nejméně se platí úklid, ale také základní práce ve skladu.

Kolik platí na brigádě
Práce Mzda
Obchod, prodej 65-68
Restaurace, číšník 70-85
Recepce 80-130
Administrativa 80-130
Doplňování zboží 50-65
Etiketování 50-65
Balení časopisů 50-65
Junior účetní (s praxí) 120-180
Výklad zboží 100-120

Pozn.: jde o Prahu a okolí, údaje za hodinu v korunách
Pramen: agentury