Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - chyba, stres, práce | foto: Profimedia.cz

Brigádnická smlouva neexistuje, pracujte na dohodu

Když si v kolonce "typ pracovního poměru" u vybrané práce přečtete brigáda nebo vedlejší pracovní poměr, je to nesmysl. Nic takového není. Nejčastěji si lidé přivydělávají na "dohodu". Buď dohodu o provedení práce, nebo o pracovní činnosti.

Dohoda o provedení práce

  • využívá se k jednorázovým pracím

Pro jednoho zaměstnavatele můžete pracovat maximálně 150 hodin za rok, což je při osmihodinové pracovní době necelých 19 dní. Omezení však platí pro jednu firmu, pokud změníte zaměstnavatele, můžete dohod o provedení práce v jednom roce uzavřít několik.

Smlouvu lze sjednat ústně i písemně, všichni odborníci však doporučují písemnou formu. Při ústní dohodě byste později jen těžko prokazovali, že vám zaměstnavatel třeba nevyplatil domluvenou mzdu či od vás chtěl jinou práci. Stěžovat si na úřadu práce, případně podat žalobu u soudu můžete, jen když smlouva byla uzavřena písemně.

co má být ve smlouvě

- vymezení pracovního úkolu - například kompletace zásilek k expedici podle objednávek

- sjednaná odměna - například 120 korun hrubého za hodinu

- doba, ve které má být práce vykonána a předpokládaný rozsah činnosti - například 6 hodin denně od 15. 5. do 17. 5. 2009

Výhody:
  • z peněz, které vyděláte, neplatíte zdravotní ani sociální pojištění, výše odměny není rozhodující

Nevýhody:

  • omezení na 150 hodin za rok
  • nemáte nárok na nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti, dovolenou
  • odpracovaná doba se nepočítá do důchodu
  • z vydělaných peněz platíte 15% daň

Dohoda o pracovní činnosti

  • Smlouva s agenturou nebo zaměstnavatelem musí být uzavřena pouze písemně, jinak je neplatná.

Můžete sice odpracovat více než 150 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele, ale váš pracovní úvazek nesmí být vyšší než 20 hodin týdně (polovina stanovené pracovní doby). Přitom však platí, že se posuzuje za celou dobu trvání smlouvy, maximálně ale za 52 týdnů, což je téměř celý rok. V praxi to znamená, že jeden týden můžete pracovat třeba i 8 hodin denně, pokud další týden vynecháte.

Sjednává se na dobu určitou i neurčitou. Můžete ji zrušit k určitému dni po dohodě se zaměstnavatelem nebo dát výpověď s patnáctidenní výpovědní lhůtou. Výpověď vám může kdykoli bez udání důvodu dát i zaměstnavatel, a to bez nároku na odstupné.

co má být ve smlouvě

- druh práce – například doplňování zboží do regálů

- sjednaná odměna a termín výplaty – například 75 korun hrubého za hodinu, výplatní termín 10. následující měsíc po vykonání práce

- rozsah pracovní doby – například 4 hodiny denně, 20 hodin týdně

- doba, na kterou se smlouva uzavírá - je dobré, když jsou uvedeny i další podrobnosti: seznam poskytnutých pracovních pomůcek a prostředků (pracovní plášť, pracovní rukavice, ale i mobil nebo notebook), kdo práci převezme (Jan Novák, vedoucí prodejny)...

- další ujednání smluvních stran - například: pracovní směny budou dohadovány dle potřeb zaměstnavatele dopředu telefonicky nebo elektronickou poštou

Výhody:

  • máte nárok na nemocenskou
  • odpracovaná doba se počítá do důchodu, k přiznání podpory v nezaměstnanosti
  • je možné si ve smlouvě sjednat dovolenou, ale záleží na vůli zaměstnavatele, ze zákona na ni nárok není

Nevýhody:

  • z příjmů od 2 000 korun měsíčně platíte zdravotní i sociální pojištění
  • z vydělaných peněz platíte 15procentní daň

Daňové okénko

Kolik zaplatíte na daních, nezáleží na tom, jaký typ pracovní dohody jste uzavřeli, ale na tom, kolik si  měsíčně vyděláte a zda vyplníte tiskopis Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků.

Do 5 000 korun za měsíc (srážková nebo zálohová daň)

  • jestli nepodepíšete "Prohlášení", zaměstnavatel vám výdělek zdaní srážkovou daní ve výši 15 %. Tato daň je konečná, to znamená, že z tohoto příjmu nemusíte podávat daňové přiznání a převzetím mzdy pro vás vše končí.
  • když podepíšete "Prohlášení", zaměstnavatel z odměny odvede zálohu na daň sníženou o slevy na dani

Nad 5 000 korun za měsíc (vždy zálohová daň)

  • jestli nepodepíšete "Prohlášení", zaměstnavatel odvede zálohu na daň bez slev
  • když podepíšete "Prohlášení", zaměstnavatel z odměny odvede zálohu na daň sníženou o slevy na dani

rada mf dnes

Pokud jste pracovali v jednom měsíci u více zaměstnavatelů, "Prohlášení", důležité pro uplatnění slevy (2 070 korun měsíčně na poplatníka, 335 korun na studenta), můžete podepsat jen u jednoho z nich.

Zaplacenou zálohu můžete získat zpět

Pokud jste pracovali jen několik měsíců v roce, vyplatí se vám do konce března příštího roku podat daňové přiznání. Zaměstnavatel vám totiž odečetl slevy jen za ty měsíce, kdy jste u něj pracovali. Když si podáte daňové přiznání sami, můžete si z vypočtené daně odečíst slevy za celý rok (24 840 korun každý, kdo platí daně, a studenti navíc ještě 4 020 korun).

užitečné kontakty