Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Britské banky: náš sen?

aktualizováno 
Naše země se stala členem Evropské unie a tak řada z nás uvažuje, odhodlává se, či právě vyráží za studiem i za prací, za rozšířením obzorů a zkušeností do některé ze zemí našeho nového společenství. Zvláště Velká Británie se zdá velmi vstřícnou, a proto populární pro navazovaní těchto kontaktů. Co vás zde ovšem čeká při zřizování účtu? Jaké jsou podmínky britských bank?

Ať už chcete ve Velké Británii studovat, nebo pracovat, budete jistě potřebovat založit běžný účet u některé z místních bank. Dostávat peníze, ať už stipendium nebo plat, “hotově”, je zde prakticky nemožné a mezinárodní převody jsou zpoplatněny nemalou částkou. Takže je vhodné mít založen běžný účet již ve chvíli, kdy očekáváte první příjem.

Pokud účet v Británii založený nemáte, dostanete své peníze pravděpodobně ve formě šeku, což ovšem prodlouží manipulační dobu, než se k nim prakticky dostanete. Jak tedy účet založit? Ačkoliv se naše země stala členem EU, nic to nemění na vašem statutu “cizince”. Internetový formulář, nabízený pro založení účtu většinou bank, se tedy převážně nedá použít a pobočku vybrané banky je nutno navštívit osobně.

sefepin
Zajištěné fondy: bezpečné i pro začátečníky
Komu se nelíbí malé úroky na bankovních vkladech, může zkusit výnosnější variantu - podílové fondy. Jak lze omezit riziko investování?

1. máj - Svátek práce
Západ se do Česka nehrne
Od vstupu země do EU se lidé v Česku nejvíce zajímají o práci ve Velké Británii a Irsku. Co cizinci? Chtějí u nás pracovat?

Televizor
Běžný televizor versus domácí kino
Zatímco koncem tisíciletí bylo sousloví domácí kino spíše slovní hříčkou, dnes je stále levnější skutečností. Vyplatí se počkat, nebo raději zakoupit klasický televizor?

Pro založení účtu jsou pak nezbytné některé doklady, jejichž předložení může být pro “začátečníka” úskalím. Které konkrétní doklady to jsou a jsou-li, či nejsou, v průběhu vedení vašeho účtu znovu kontrolovány, závisí na každém konkrétním bankovním ústavu. Většina bank však na dodržení svých pravidel striktně trvá.

Obecně se dá říci, že je ověřena vaše totožnost, bydliště, zaměstnání, pravidelný příjem a finanční poměry, respektive plnění vašich závazků. Někdy jsou požadovány také doporučující dopisy od několika osob vám blízkých, ať už v pracovním, či osobním kontaktu. Co budete tedy konkrétně potřebovat: průkaz totožnosti (v našem případě cestovní pas); je-li požadován druhý průkaz, stačí např. řidičský. Problém může představovat druhý krok – udání bydliště. Pokud jste právě přijeli, nemáte obvykle nájemní smlouvu na byt či kolej a v žádném případě tedy účty zahrnutelné pod nám známý pojem sdružené inkaso za poslední tři měsíce. Tuto skutečnost se vám buď podaří vstřícnému úředníkovi vysvětlit, v opačném případě musíte zkusit štěstí jinde.

Pokud jste byli úspěšní, vystavujete se však stejně riziku, neboť jste nesplnili jasně daná pravidla a tato výjimka může být v budoucnu zdrojem komplikací, vrcholících například při průběžné kontrole účtu jeho zablokováním. Získání nájemní smlouvy tedy, zdá se, vše řeší. To však nemusí být vždy pravda. Můžete se totiž dostat do začarovaného kruhu, neboť právě velice častým požadavkem při uzavírání nájemní smlouvy je totiž předložení výpisu z vašeho účtu, který však nemáte (z důvodu, který jsme si vysvětlili).

Tyto drobné nesrovnalosti nejsou bohužel v Británii nijak ošetřeny a neexistuje na ně standardní postup. Řešení zmíněných situací bohužel závisí na vstřícnosti všech zúčastněných stran. Potvrzení od zaměstnavatele o výši vašeho pravidelného příjmu včetně předložení pracovní smlouvy či smlouvy o studiu je pak víceméně formalitou, která nečiní problémy. Stejně tak snadné je získat výpis z vámi naposledy používaného účtu (pokud jste již nějakým v Británii disponovali) včetně vyúčtování splátek vámi využitého úvěru či hypotéky.

Proč čeští klienti nejčastěji mění banku? Čtěte ZDE.

Na základě těchto dokladů a po vyplnění dotazníku je následně posouzena vaše bonita, přidělen typ účtu (*) a nastaveno denní maximum pro vaše transakce. Tento limit je bohužel opět ovlivněn vaším statutem “cizince”, takže vaše manipulační možnosti s penězi na účtu mohou být omezeny (limit pro výběr z bankomatu činí často kolem 200 £), s čímž je v budoucnu třeba počítat. To vám však již nijak nebrání se upřímně radovat. Právě jste totiž otevřeli dveře do svého vlastního finančního světa. Co je třeba dodat, ve Velké Británii je běžné, že: vedení účtu je bezplatné, stejně tak jako další standardní služby  (pravidelné zasílání výpisů, výběry z bankomatu apod.). Zpoplatněny jsou teprve nadstandardní úkony, které se běžně v rámci daného typu účtu neposkytují. Jednání personálu bývá profesionální, vstřícné a korektní.

Služba/Banka HSBC Lloyds TSB* Barclays
Cash            Basic
Vedení běžného účtu v librách zdarma zdarma zdarma zdarma
Výpis z účtu zdarma zdarma zdarma zdarma
Debetní elektronická karta  zdarma zdarma, pouze k výběru zdarma, pouze k výběru zdarma
Výběr z bankomatu zdarma zdarma, jen z ATM banky zdarma, jen z ATM banky zdarma
Nastavení a vedení trvalého platebního příkazu zdarma -   zdarma zdarma
Přímé bankovnictví tel., internet tel., internet (omezený) tel., internet (omezený) tel., internet
Šeková knížka a platby šekem zdarma - - zdarma
Potvrzenka z bankomatu a minivýpisy zdarma zdarma zdarma zdarma
Další služby bezplatný převod na spořící účet, první dva měsíce kontokorent bez úroku Přijetí šeku - zdarma Výběr na poště zdarma bezplatný převod na spořící účet, příchozí platba zdarma
Nadstandardní – zpoplatněné služby
Blokace šeku 7.50 £ 10.00 £ 10.00 £ 10.00 £
Zvláštní vystavení šeku 12.00 £ 10.00 £ 10.00 £ 15.00 £
Kopie výpisu 1.00 £ 5.00 £ 5.00 £ 5.00 £
Převod (el.) – v rámci banky, mimo banku 17.50/20.00 £ - - do jiné banky v UK týž den – 20.00 £
Povolené přečerpání (kontokorent) lze nelze nelze lze

Pozn.: *) tato banka nabízí i další typy účtů, pro ty již ale musí klient prokazovat příjem - více než 500 £ za měsíc

Češi: se stavem bankovnictví nejsme spokojeni! Více ZDE.

Tabulka znázorňuje množství poskytovaných služeb a poplatky u tří vybraných britských bank. Dané účty jsou základní verzí běžného účtu, možné je ale za jistých podmínek získat i účet zlatý apod. Služby se dělí na standardní a doplňkové - placené. Standardní služby bývají na rozdíl od ČR zdarma, vysoké jsou ovšem různé sankční poplatky (např. za nepovolený debet 20 liber denně, pokud překročíte o více než 10 liber; maximálně pak 80 £ za měsíc). Povolené přečerpání účtu (kontokorent)je nyní například u Barclays úročeno 15,6% p.a.

Zdroj: ceníky bank

Být občanem členského státu EU přináší jistě výhody, ne však pravděpodobně do té míry, jak někteří mohli očekávat. Přístup některé z britských bank vás může zaskočit. Přesto však získané výhody obyčejně stojí za to a nezbývá, než daná pravidla respektovat a mít občas při kontaktu s místními finančními institucemi pevné nervy.

Máte zkušenosti s některou anglickou, nebo  jinou zahraniční bankou? Čeká podle vás našince v zahraniční bance příjemné překvapení, nebo spíše zklamání? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

reklama

 

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

ČSOB včetně Poštovní spořitelny má mobilní peněženku (Na Nákupy), kterou...
Revoluce v placení: Chytrým mobilem platí v obchodech už tisíce Čechů

Placení mobilem se v Česku stává hitem podobně jako placení pípacími kartami. Mobilní peněženku už využívá přes 15 tisíc Čechů a počty uživatelů každým dnem...  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.