Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bude nadstandardní péče
o investory realitou?

aktualizováno 
Od začátku příštího roku se mohou investoři těšit na to, že s nimi budou investiční společnosti nebo obchodníci s cennými papíry jednat jako v bavlnce. Žádné upravené údaje o výkonnosti, žádné dodatečné poplatky, ale jasné a upřímné jednání, transparentní produkty a kvalitní servis. Je to utopie, nebo skutečnost?
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Kodex přijatý Asociací pro kapitálový trh koncem listopadu stanoví členům asociace pravidla pro poskytování služeb na kapitálovém trhu (investování do podílových fondů, akcií, dluhopisů, asset management apod.), a to jak v případě jednání společností se zákazníky, tak při získávání nových klientů a mezi sebou navzájem.

Z hlediska nabízení služeb kodex kromě pravidel jednání a komunikace se zákazníky určuje povinnost poznat klienta a opatření pro ochranu osobních údajů. Při prezentaci produktů by měla investiční společnost postupovat co nejpřesněji zejména v souvislosti s jejich srovnáváním s jinými produkty a vykazováním minulé výkonnosti. Kodex také definuje pravidla pro poskytování investičních doporučení, propagace a reklamy.

Při poskytování investičních služeb je důležitým bodem informování o existujících rizicích, a to jak u neprofesionálního, tak u profesionálního investora, pravidla řešení konfliktu zájmů nebo definování korupčního jednání. Z hlediska jednání vůči konkurenci jsou charakterizovány pojmy jako nekalá soutěž, nedovolený nátlak a podplácení, nebo zlehčování a porušení obchodního tajemství.

Podle předsedy Etické komise AKAT Pavla Krčála „Etický kodex dále rozšiřuje samoregulaci členů AKAT, vedle existujících ohlašovacích povinností. Na přípravě kodexu se podíleli zástupci celé členské základny AKAT a věříme, že stejně seriozně přistoupí i k jeho dodržování. Aby se etický kodex nestal pouhou formální deklarací, vybudovali jsme zároveň mechanismy pro vynucování jeho pravidel.“

Přijetí Etického kodexu lze hodnotit jako jednoznačný přínos pro rozvoj a zkvalitnění služeb na domácím kapitálovém trhu, důležité však je, jakým způsobem bude monitorováno jeho dodržování a případně postihováno jeho porušování. Stížnosti a oznámení o možném porušování kodexu mohou podávat samotní členové asociace, ale také jednotliví investoři.

Za porušení pravidel - sankce

Samotným dohledem nad dodržováním Etického kodexu je pověřena Etická komise. Ta bude projednávat případy, kdy mohlo dojít k porušení kodexu a v případě, že k porušení dojde, rozhodne o kárném řízení. To proběhne před kárným senátem, který může doporučit uložení sankce - napomenutí, uložení opatření k nápravě, uveřejnění porušení kodexu a pozastavení členství.

„Se schválením kodexu vznikla také platforma pro posuzování jednání, která nejsou výslovně zakázaná. Účastníci trhu se mohou shodnout na vytváření nejlepší tržní praxe, a tak prospívat dalšímu rozvoji trhu. Předpokládáme, že kodex se bude i v budoucnu dále rozvíjet,“ říká Jan Vedral, člen představenstva AKAT.

Jak už z povahy dokumentu vyplývá, kodex v žádném případě neplní úlohu alternativy k platným právním předpisům. Spíše by měl fungovat jako doplněk pro jejich zpřesnění a vytvoření maximálně transparentního prostředí na kapitálovém trhu. Zbývá už jen doufat, že zavedení kodexu do praxe a jeho dodržování se pro členy AKATu (a nejen pro ně) stane samozřejmostí. Etický kodex nabývá účinnosti 1. ledna 2007 (plné znění kodexu je ke stažení ZDE).

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

V září se 60 miliard korun octne „na ulici“
V září se 60 miliard korun octne „na ulici“

České ministerstvo financí včera oznámilo, že v září neprodá žádné nové pokladniční poukázky a jen 16 miliard korun dlu... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.