Byty: bezhlavé nákupování končí

  • 22
Zlaté časy prodavačům bytů končí. Lidé už nejsou ochotni koupit jakýkoliv byt za vysokou cenu. Bublina růstu cen nemovitostí před vstupem do Evropské unie pomalu splaskává. "Hysterie nakupování bytů ve spojení s Evropskou unií byla vyvolána uměle."

"Třípokojový byt za sedm milionů korun se teď už bude prodávat velmi těžko," říká Otakar Ferfecký z developerské společnosti AREB. "A dnes často už nepomůže ani dobrá lokalita, i když ta o výši ceny bude i nadále rozhodovat," dodává.

Ceny starých bytů už podle makléřů začaly klesat. "U nás ceny stagnují a může to jít dolů, na trh přichází řada nových bytů," říká majitel jedné z plzeňských realitních firem Pavel Pubec.

Nejpatrnější obrat je v Praze, kde byla nákupní horečka největší. "Jsme za vrcholem, zejména u cen starých panelových bytů. Ty se dostaly nesmyslně vysoko. Vyrovnaly se cenám za nový byt a lidem bylo zřejmé, že to je přehnané, přestali to akceptovat. Nyní jdou dolů," potvrzuje Ivo Gavlas, majitel stejnojmenné realitky.

Lidé si za stejné peníze raději koupí nový byt, většina preferuje cihlové. Ani nové byty však už nebude možné prodávat za libovolnou cenu. Trh se například v Praze usadil na ceně od třiceti do pětatřiceti tisíc korun za metr čtvereční.

"Lidé jsou náročnější, nespokojí se s bytem, který by pak ještě půl roku museli opravovat, a zajímá je také adresa," říká šéf Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Malé byty stále na dračku
Hitem na trhu zůstávají stále malé byty 2+kk. "Ty jsou absolutně nejžádanější a v posledních dvou letech je zájem i o 3+1," říká obchodní ředitel kanceláře Centa Petr Vosmík.

Zatím je hlad po nových bytech stále větší, než kolik jich stavitelé nabízejí, ale příští rok se výběr rozroste. "Dokončených bytů bude rozhodně víc než letos a poptávka bude zřejmě stagnovat. Stejně to pravděpodobně dopadne i s jejich cenou pro příští rok," míní Jiří Frkal z bytové divize Metrostavu.

I developeři se řídí tím, po čem je na trhu největší sháňka. Velké, více než stometrové mezonety za sedm osm milionů korun už mají zřejmě odzvoněno. "Víme dokonce o případu, kdy stavební firma těsně před kolaudací neprodané mezonety rozdělila na menší byty," říká Ferfecký.

Větší stavební firmy už s takovým trendem začínají počítat a přizpůsobují tomu i své projekty. Většina z nich počítá v úsporném režimu, aby cena za metr čtvereční nepřesáhla 30 tisíc korun.

Velká nabídka nových bytů a konec nákupní hysterie může postupně vytlačovat stavebníky, kteří dosud financují bytové domy z peněz klientů. Kupující budou upřednostňovat investory, kteří dům dostaví a teprve potom ho rozprodají.