Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celosvětová mánie. Kde se lidé vrhají na fondy?

aktualizováno 
Nemusíte být světaznalí jen v rámci cestování. I v oblasti investic si můžete vybírat umístění z celého světa. A podílové fondy nejsou zdaleka jenom v USA nebo v Evropě. Víte, jak vypadá kolektivní investování v Austrálii, Kanadě nebo dokonce na Tchaj-wanu? Jak jsou oblíbené jednotlivé druhy fondů v jiných částech světa?

Z celkového počtu fondů (téměř 54 000 na konci roku 2001) sídlí mimo Evropu a USA více než 18 000 fondů. V dalším díle seriálu o fondech přinášíme několik postřehů ze zemí, kde fondy (v různých právních formách) patří k populárním investičním nástrojům.

 

Austrálie

Australské společnosti sdruženy v asociaci Investment and FinancialServices Association (představují 90 % odvětví fondového managementu v Austrálii) spravují aktiva ve výšce 670 miliard USD pro 9 miliónů australských investorů. Tyto aktiva jsou rozloženy v penzijních produktech spravovaných investičními trusty (téměř 70 %) a produktech životního pojištění.

Rozdělení úspor domácností v Austrálii

V roce 1998 bylo v Austrálii podle statistiky FEFSI WORLD STATISTICS 569 fondů.

 

Brazílie

Na konci srpna 2001 měl fondový průmysl v Brazílii ve správě aktiva kolem 336 miliard R$ (132 miliard USD) rozdělených mezi 2 371 fondů (na konci června 2002 to bylo podle statistiky FEFSI WORLD STATISTICS 2 452 fondů).

 

Rozdělení fondů podle druhů v Brazílii

I když v srpnu 2001 bylo správců fondů celkem 123, téměř polovina čistých aktiv ve správě byla koncentrovaná v rukách pěti společností.

 

Hongkong

Podle Hong Kong Investment Funds Association, která podporuje a rozvíjí Hongkong jako hlavní centrum fondového průmyslu v Asii, bylo ke 31. 3. 2002 v Hongkongu 1 890 fondů. K 31. 12. 2001 byla čistá hodnota aktiv ve správě těchto

Rozdělení fondů podle druhů v Hongkongu

fondů 285,21 miliard USD. V roce 2002 bylo v Hongkongu více než 40 investičních společností.

 

Čína

Vývoj investičních fondů v Číně začal počátkem 90. let. Na konci roku 1997 bylo v Číně 78 fondů, které spravovaly aktiva ve výšce 602 miliónů USD. Z důvodů malých rozměrů fondů, nepravidelných operací a vysokého investičního rizika mnoho z těchto fondů přešlo do likvidace, sloučení nebo regulace. Po tomto období více méně neregulovaného trhu vznikl 23. března 1998 nový fond Jintai Fund and Tianyuan Fund, který je počátkem nové dynamické éry ve vývoji fondového průmyslu v Číně. Na konci srpna 2001 bylo v odvětví 42 kótovaných uzavřených fondů, které byly ve správě 14 správcovských společností, s celkovými aktivy 8 miliard USD. V rámci schématu uzavřených fondů byly vytvořeny různé produkty – růstové fondy, smíšené fondy, indexové fondy, fondy zaměřené na společnosti s velkou tržní kapitalizací, fondy orientované na malé společnosti a technologické fondy. Vývoj fondů do značné míry profitoval z rychle se rozvíjejícího trhu s cennými papíry, kdy investoři začali přesouvat svoje peníze z úsporných produktů do akcií.

 

Indie

Podílové fondy patří v Indii k oblastem s rostoucí popularitou mezi investory. Na konci června 2000 fondy měly ve správě aktiva 24,1 miliard USD. Indický fondový průmysl zahrnuje tři segmenty:

1. unit trusty,

2. podílové fondy sponzorované bankami a finančními institucemi,

3. soukromé a zahraniční podílové fondy.

 

Rozdělení fondů podle druhů v Indii

Na konci června 2000 celkový počet fondů (schémat) byl 348 a podíl otevřených fondů vůči uzavřeným podle objemu aktiv byl více než 60 %.

 

Japonsko

Na konci června 2001 byla čistá aktiva investorů v japonských investičních trustech ve výšce 480 mld. USD.

 

Jednotlivé druhy trustů v Japonsku

Na konci června 2002 podle statistiky FEFSI WORLD STATISTICS bylo v Japonsku 2 867 fondů.

 

Jihoafrická republika

Podle statistických údajů k 30. červnu 2002 byl celkový počet fondů (lokálních Unit trustů) v JAR 437 a tyto měly ve správě aktiva ve výšce 178,1 miliard R. Vedle domácích Unit trustů mají investoři k dispozici i zahraniční offshore - regulované investiční fondy.

 

Kanada

Fondový průmysl v Kanadě patřil k nejdynamičtěji se rozvíjejícím finančním sektorům. Zatímco v roce 1994 členové asociace The Investment Funds Institute of Canada (IFIC) spravovali aktiva ve výšce 4 miliard USD, v roce 1990 to bylo již 25 miliard USD a v roce 1997 to bylo až 283 miliard USD. Podle IFIC na konci července 2002 byla všechna aktiva ve správě fondů v objemu 400,528 miliard USD a celkový počet fondů byl 1 918. Jednou z příčin dynamického nárůstu odvětví fondů v

Předchozí díly seriálu o podílových fondech naleznete zde:

1. díl: Jak vydělávat s podílovými fondy

2. díl: Riziko a výnos - dají se od sebe oddělit?

3. díl: Jak si vybrat nejlepší fond

4. díl: Jak odhadnout nejlepší zhodnocení

5. díl: Specializace slibuje zisk

6. díl: Jaká strategie je nejlepší

7. díl: Investiční styly slavných manažerů

8. díl: Jak překonat medvědí trh

9. díl: Kde jsou lepší fondy v USA nebo v Evropě

Kanadě byla podpora ze strany bankovních institucí, které drží 25% podíl v tomto

Rozdělení fondů podle druhů v Kanadě

sektoru. Motivem bankovních domů při popularizaci fondových produktů bylo zpřístupnit akciové trhy vedle majetných klientů i širokému publiku.

 

Korea

Investor v Koreji má k dispozici obě schémata fondů: smluvní i korporátní fondy. Na konci června 2001 byla ve smluvních fondech aktiva ve výšce 116 miliard USD a ve fondech korporátního typu 2,7 miliard USD. Vedle domácích společností prodávají v Koreji vlastní fondy i zahraniční investiční společnosti, např. populární britská společnost Schroder Investment Management.

 

Nový Zéland

Investoři na Novém Zélandu si mohou vybrat mezi Unit Trusty, seskupenými investičními fondy (jsou podobné Unit Trustům, ale manažer-správce a trustee-depozitář aktiv trustu jsou stejná právnická osoba), zabezpečenými dluhopisy (forma životního pojištění), penzijními fondy a investičními společnostmi. Na konci června 2001 bylo v těchto schématech kolektivního investování 17,34 miliard USD.

 

Tchaj-wan

Podle Securities Investment Trust & Consulting Association of R.O.C. byla aktiva

Jednotlivé druhy fondů na Tchaj-wanu

podílových fondů v Tchaj-wanu 39,13 miliard USD. Investoři mají k dispozici otevřené a uzavřené podílové fondy.

 

Podle statistiky FEFSI WORLD STATISTICS bylo v Tchaj-wanu na konci června 2002 celkem 312 fondů.

 


Úryvek je z knihy "FONDY - jak vydělávat pomocí fondů" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Účetnictví bank a finančních institucí 2003
Pohledávky - vzory smluv a podání
Mzdové účetnictví 2003

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Ilustrační snímek
V Česku už se dá pojistit pro případ teroristického útoku

Teroristických útoků v Evropě a dovolenkových destinacích, při kterých zahynuli nebo byli zraněni lidé, se v posledních letech událo několik. Donedávna se na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.