V Americe se daří hlavně maloobchodu.

V Americe se daří hlavně maloobchodu. | foto: Profimedia.cz

Cena ropy klesla a akcie si konečně polepšily

  • 13
Hlavní akciové indexy v uplynulém týdnu rostly. Výjimkou zůstává index londýnské burzy, který klesal kvůli nepříznivému výhledu pro britskou ekonomiku. Pražská burza nepatrně posiluje. Americký dolar mírně oslabuje. Cena ropy spadla ze svého vrcholu, ovšem pád byl zpomalen zveřejněním zásob v Americe.

Amerika stále středem pozornosti
Tento týden jsme se dočkali spousty významných makroekonomických dat jak z Evropy, tak z Ameriky. Jednoznačně překvapivě dobré byly výsledky maloobchodu v USA, což pomohlo zvýšit optimismus mezi dolarovými býky, kteří se následně pustili do nákupů americké měny. Ben Bernanke, šéf americké centrální banky Fed, také zhodnotil situaci na trzích jako zlepšující se, ovšem ještě stále daleko od normálu.

Čísla americké inflace, která byla zveřejněna ve středu, ovšem nepotěšila spekulanty na úrokové sazby v Americe. Inflace překvapila nižšími čísly, což narušilo částečně přesvědčení, že Fed je u konce se snižováním sazeb, které trhy nabyly po několika vyjádřeních představitelů Fedu. Americký dolar tak v reakci oslabil.

Pravdou je, že evropská ekonomika je stále v lepší kondici než ta americká. V 1. čtvrtletí překvapila ekonomika eurozóny, když rostla o 0,7 % oproti poslednímu čtvrtletí roku 2007. Očekáván byl růst o 0,5 %. Meziroční růst ekonomiky eurozóny zůstal na 2,2 %. Americkým akciovým indexům se ovšem tento týden dařilo lépe než evropským. Hlavní index newyorské burzy rostl o více než 1 %, zatímco růst evropských indexů se pohybuje pod 1 %.

Špatné vyhlídky pro britskou ekonomiku
Výsledky dubnové inflace ve Velké Británii, které byly zveřejněny v úterý, rozvířily obavy o britskou ekonomiku. Aktivita jednoznačně zpomaluje, zatímco inflace poskočila z 2,5 % v březnu na 3 % v dubnu, výrazně nad očekávání trhu. Bank of England ve své pravidelné  hodnotící zprávě uvedla, že britskou ekonomiku čeká zpomalující růst a naopak rostoucí inflace, což je pro banku velice nepříjemná situace co se týče rozhodování o nastavení úrokových sazeb. Britská měna reagovala na výhledy ekonomiky oslabením jak vůči dolaru, tak i euru. Londýnský hlavní akciový index FTSE klesl tento týden asi o 0,7 %.

Graf si můžete prohlédnout ZDE.

Cena ropy spadla ze svého maxima
Cena americké lehké ropy obchodované v New Yorku klesla od počátku týdne ze svých maxim okolo 126 dolarů za barel na čtvrtečních 124 dolarů. Cena severomořské ropy Brent klesla ke 122 dolarům. Šlo zde především o vybírání zisků, neboť nárůst ceny v předchozím týdnu byl opravdu markantní. Ani středeční pravidelné zveřejnění zásob nezastavilo předchozí trend, přestože by se za normálních okolností očekávalo, že cena vzroste v reakci na nižší než očekávané zásoby ropy v Americe a klesající zásoby benzinu v období před začátkem motoristické sezony koncem května.

Během čtvrtečního obchodování ovšem cena ropy opět rostla. Jde o reakci na dobré výsledky hospodářského růstu eurozóny a na zprávy, že Čína dovezla v dubnu velké množství paliv - konkrétně největší množství benzinu za poslední dva roky. Největší čínská petrochemická společnost PetroChina také přerušila vývoz ropných produktů, aby pokryla domácí poptávku.

Silnější americký dolar a vyjádření šéfa Fedu Bena Bernankea měly zpočátku týdne také příznivý vliv na cenu zlata. Ta klesla v průběhu úterního obchodování o celé 1,85 % na 866 dolarů za unci a drží se nadále okolo této hladiny.

Střední Evropa ve znamení inflačních čísel a doznívání euforie ze Slovenska
Ve střední Evropě doznívala dobrá nálada z minulého týdne, kdy Slovensko dostalo doporučení Evropské komise k přistoupení k eurozóně v příštím roce. Slovenská koruna dále posílila k 31,63 koruny za euro, což je asi o 0,8 %. Následoval ji maďarský forint, který posílil k 249,65 forintu za euro, taktéž asi o 0,8 %.

Česká koruna včera oslabila a smazala tak zisky ze začátku týdne. Během čtvrtečního obchodování se nacházela na pondělní úrovni kolem 25,05 za euro. Polský zlotý také neudržel krok s forintem a slovenskou korunou a prozatím v tomto týdnu nepatrně oslabuje. Domníváme se, že se jedná o reakci na nižší než očekávanou inflaci, která byla zveřejněna ve středu odpoledne. Šance na další zvyšování úrokových sazeb již v tomto měsíci se totiž snížily. Přesto se očekává, že polská centrální banka ještě letos zvýší základní sazbu o 50 bazických bodů na 6,25 %.

V ČR inflace zpomalila na meziročních 6,8 % z předchozích 7,1 %, což bylo téměř v souladu s očekáváním trhu. Šance na další zvyšování úrokových sazeb zde pořád je. Český akciový index PX v tomto týdnu mírně rostl, tak jako index varšavské burzy. Maďarský index BUX mírně oslabil.