Koruna v tomto týdnu prudce oslabila.

Koruna v tomto týdnu prudce oslabila. | foto: Profimedia.cz

Cena ropy konečně pod 120 dolary za barel, koruna znatelně oslabila

  • 4
Koruna koncem týdne oslabila o 23 haléřů vůči euru. Čtvrteční kurz tedy činil 24,17 za euro. Cena ropy se celý týden mírně propadala, až skončila na částce 117,60 dolaru za barel.

V úterý jednala americká centrální banka Fed o úrokových sazbách a ponechala je beze změny na úrovni 2 procent. Analytici toto rozhodnutí očekávali. Pro růst sazeb hlasoval z celého jedenáctičlenného panelu FOMC pouze Richard Fischer, který tak byl podruhé osamoceným zastáncem okamžitého růstu sazeb a přísnější měnové politiky Fedu.

Ve středu jsme se dočkali výsledků německých továrních objednávek. Ty se v červnu propadaly meziměsíčně o výrazných 2,9 procenta, což je nejen horší výsledek než květnový propad o 1,4 procenta, ale také číslo hluboko pod očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem o 0,4 procenta.

Ve čtvrtek zasedala Bankovní rada ČNB. Centrální bankéři snížili hlavní úrokovou sazbu, tzv. dvoutýdenní reposazbu, o 0,25 procentního bodu na úroveň 3,5 procenta. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma o možnosti poklesu sazeb hovořil již 22. července.

ČNB naposledy sazby měnila na počátku února, když se o 0,25 procentního bodu zvýšily. Naposledy ČNB úrokové sazby snižovala na konci dubna roku 2005. Tehdy základní sazbu snížila na 1,75 procenta.

Podle nové prognózy ČNB poroste v příštím roce domácí ekonomika o 3,6 procenta, přičemž měnová autorita původně odhadovala rovná 4 procenta.

Vývoj na finančních a komoditních trzích
Také v tomto týdnu vyzněly makroekonomické zprávy lépe pro ekonomiku USA než pro Eurozónu. Euro-dolar minulý týden uzavíral na úrovni 1,554 USD/EUR a tento čtvrtek uzavírací kurz činil 1,532 USD/EUR, což činí relativní pokles o 1,4 procenta.

Česká koruna si tento týden vůči euru procházela poměrně klidným vývojem až do čtvrtka, kdy ČNB snížila úroky o 0,25 procentního bodu, s čímž většina analytiků nepočítala. Koruna tedy prudce oslabila až o 23 haléřů. Čtvrteční uzavírací kurz činil 24,17 CZK/EUR.

Naopak vůči dolaru koruna od počátku týdně mírně oslabovala v reakci na poměrně příznivé americké fundamenty a ve čtvrtek navíc přišla podobně prudká reakce jako na páru s eurem po poklesu sazeb v Česku. Čtvrteční uzavírací kurz činil 15,77 CZK/USD.

. koruna versus dolar

Od svých maxim v polovině července koruna vůči dolaru oslabila již o 10 procent a vůči euru o 5,5 procenta.

Evropské akciové trhy ve Velké Británii, Německu, Francii a Španělsku jsou na tom obdobně. Od minulého pátku do toho čtvrtka jsou změny evropských indexů následující: britský FTSE 100 +2,4 procenta, německý DAX +2,5 procenta, francouzský CAC +3,5 % a španělský IBEX 35 +1,2 procenta. Tyto zisky bychom zatím rozhodně neměli považovat za začátek dlouhodobého růstového trendu.

Ropa se po minulém konsolidačním týdnu, kdy se cena severomořského Brentu pohybovala kolem 125 dolarů, v reakci na posilující dolar toto pondělí a úterý opět mírně propadala. Uzavírací cena ze čtvrtečního obchodování činila 117,60 dolaru za barel.

 

Zlato v tomto týdnu pokračovalo v poklesu. Za tímto vývojem můžeme stejně jako u ropy vidět posilující dolar. Z pondělní otevírací úrovně 912 dolarů za trojskou unci se zlato propadlo až na čtvrtečních 868 dolarů, což je relativní pokles o 5 procent.