Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrální banka nás příliš neovlivní

  10:55aktualizováno  10:55
Nedávné zvýšení všech tří úrokových sazeb ze strany České národní banky bylo poměrně překvapivé. Zejména s ohledem na chování ostatních centrálních bank v Evropě, které naopak tlačí sazby níž. Položme si otázku, zda běžný občan tento krok centrální banky
Nedávné zvýšení všech tří úrokových sazeb ze strany České národní banky bylo poměrně překvapivé. Zejména s ohledem na chování ostatních centrálních bank v Evropě, které naopak tlačí sazby níž. Položme si otázku, zda běžný občan tento krok centrální banky nějak pocítí či nikoliv.

Česká národní banka se k tomuto kroku odhodlala kvůli nečekaně se zvyšující inflaci. Jenom červnová inflace se meziročně zvýšila o 5,5 procenta, což je v porovnání s předcházejícími měsíci skutečně razantní skok. Na druhou stranu se s ohledem na procesy probíhající v naší ekonomice příliš rychle rostoucím cenám nemůžeme příliš divit. Obnovení hospodářského růstu taženého vysokou spotřebou domácností a prohlubujícími se rozpočtovými schodky připravuje pro inflaci živnou půdu. Pocítí ovšem snahu ČNB zbrzdit inflaci běžný občan v podobě dražších úvěrů či naopak výhodněji úročených vkladů?

Klientské úrokové sazby reagují velmi citlivě
V první polovině letošního roku byli všichni střadatelé svědky pro ně nepříznivé skutečnosti. Veškeré úrokové sazby padaly trvale dolů a i ti nejkonzervativnější klienti bank se začali poohlížet po jiných investičních instrumentech. Všeobecná negativní nálada panující v oblasti úrokových sazeb bankovních vkladů byla navíc podpořena snížením úrokových sazeb Českou národní bankou. Ta 22. února snížila klíčové sazby o čtvrt procentního bodu a reakce bank na sebe nedala příliš dlouho čekat. Během následujícího týdne snížila klientské úrokové sazby z vkladů i drtivá většina českých bank. V závislosti na částce a délce splatnosti vkladu se tak snížila výnosnost vkladů v přibližném rozmezí 0,1 až 0,35 procentního bodu. Snížení sazeb se bohužel příliš nepromítlo do oblasti úvěrů a sazby, za něž banky svým klientům peníze půjčují, zůstaly téměř beze změny.

Po zvýšení sazeb z minulého týdne jistě mnoho vkladatelů čeká, jestli se zvýší se stejnou rychlostí i sazby z jejich vkladů. Hned od počátku tohoto týdne banky opravdu své úrokové sazby zvyšují a to v rozmezí 0,05 až 0,5 procentního bodu. S nepatrně větším zpožděním než u ostatních bank lze počítat u České spořitelny. Ta reagovala již na únorové snížení sazeb s třítýdenním zpožděním. O citlivosti reakce bank na změny úrokových sazeb vypovídá i následující graf. Ten porovnává vývoj repo sazby ČNB s vývojem sazby mezibankovního trhu PRIBOR na tři měsíce.

Kapitálový trh je nejpružnější
Zatímco se zvýšení sazeb projeví v sazbách hypoték a úrokových sazbách na termínovaných účtech s velkým zpožděním, závisejícím na (ne)pružnosti českých bank, v cenách finančních aktiv se projeví takřka okamžitě. Snad nejvíce se růst úrokových sazeb projevil v cenách dluhopisů, které pod dojmem zvýšení sazeb výrazně oslabily. Nejednoznačný je vliv zvýšení sazeb na český akciový trh, jehož vývoj je v posledních týdnech pod vlivem poklesu světových trhů i nepříznivých podnikových zpráv.

Je takřka jisté, že v důsledku zvýšení sazeb dojde k mírnému poklesu výkonnosti českých dluhopisových fondů ve druhém pololetí, výkonnost fondů peněžního trhu naopak vzroste. V současné době je paradoxně investice do fondu peněžního trhu výnosnější než do dluhopisového trhu. Tato situace bude trvat zřejmě až do konce roku.

Podváže růst sazeb výkonnost české ekonomiky?
Růst úrokových sazeb může být pro české podniky nepříznivý hned ze dvou hledisek – vyšší sazby znamenají jednak dražší úvěry pro rozběh nové výroby, jednak vyšší sazby mohou vést k dalšímu posílení koruny, a tím i k oslabení konkurenceschopnosti českých výrobků na zahraničních trzích. Tím by byl ohrožen již tak chatrný růst české ekonomiky a hrozilo by, že po krátkém oživení spadne česká ekonomika do další recese. Případná dlouhodobá stagnace českého hospodářství by se dotkla nás všech – podniky omezí růst mezd, stát bude mít nižší příjmy, a o to více bude muset snížit i své sociální výdaje. Tato hrozba sice není při kosmetickém zvýšení sazeb o čtvrt procenta akutní, může ale nabýt na vážnosti v případě dalšího, razantnějšího růstu sazeb, který je očekáván na podzim tohoto roku.Sponzorem komentáře je Komerční banka a.s. a její novinka:

Hypoteční úvěry s výhodnějšími podmínkami

Nízké úrokové sazby. Vyřízení úvěru v průběhu sedmi pracovních dní. Doplňkové služby jako Rizikové pojištění, Pojištění budovy, Kapitálové životní pojištění, účty Ideal a Expreskonto. Bydlete s Komerční bankou!

Podrobnější informace na Infolince KB 0800 11 10 55 nebo na www.ehypoteka.cz.


Ovlivní nedávné snížení sazeb nějak úročení vkladů občanů nebo naopak úvěrů? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Povinné ručení pro cyklisty neexistuje, škody vyřeší jiné pojistky

Když způsobí nehodu na silnici řidič auta, uhradí škody pojišťovna z jeho povinného ručení. Na cyklisty se ale nic takového nevztahuje. Přitom jsou cyklisté...  celý článek

Ilustrační snímek
Pojistku změnil v pravý čas. Na boj s nemocí bude mít milion korun

Martinovi je 33 let a pracoval jako skladník. Teď je na rodičovské dovolené s malým synem. Zda se do práce vrátí, je nejisté. Jeho život totiž zkomplikovala...  celý článek

Ilustrační snímek
Rádce: Pojistěte si auto jen na dovolenou. Jak na to a za kolik

Přijde vám havarijní pojištění zbytečně drahé? Možná je. Ale chystáte-li se na cestu do zahraničí, může se hodit. Navíc vůz si můžete pojistit třeba jen na pár...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.