Jídlo, pití a lehátka jsou drahé na plážích Francie a Itálie, levně je pořídíte v Turecku a Bulharsku.

Jídlo, pití a lehátka jsou drahé na plážích Francie a Itálie, levně je pořídíte v Turecku a Bulharsku. | foto: Profimedia.cz

Ceny na evropských plážích: pivo za necelé euro i za šest eur

  • 51
Německý autoklub ADAC zaměřil jeden ze svých četných testů na vedlejší výdaje na dovolené. Do srovnání zařadil deset zemí a v každé z nich se jeho pracovníci vydali před začátkem sezony na pět známých dovolenkových míst.

Úplně nejlevněji vyšel testovací nákup na jihu Turecka v letovisku Datca. Nejdražší, zhruba za dvojnásobnou cenu, byl v Dánsku.

Cenové rozdíly jsou v jednotlivých zemích enormní

Dovolenou koupíte levně v nabídce na poslední chvíli, oželíte letadlo a k pláži dojedete autem a až pár metrů od moře zjistíte, že zmrzlina nebo káva přijde v přepočtu na stovku a zapomenutý sluneční krém se prodraží k pěti stům korun. Nedílnou součástí výdajů na dovolenou jsou útraty přímo v místě pobytu.

"Letní dovolená se prodraží rychleji, než by si jeden pomyslel," uvádí ADAC v tiskové zprávě ke svému testu. Cenové rozdíly, které panují mezi běžnými pokrmy, nápoji, slunečními krémy nebo dalšími dovolenkovými nezbytnostmi, jsou totiž enormní.

Kolik eur zaplatí turisté na evropských plážích

Cappuccino

  • nejlevněji: Slunečné pobřeží - Bulharsko: 0,66 eura
  • nejdráž RoMo - Dánsko: 5,37 eura 

Pivo

  • nejlevněji: Zlaté Písky - Bulharsko: 0,77 eura
  • nejdráž: Hvude Sande - Dánsko: 6,17 eura

Plážové lehátko

  • nejlevněji: Umag - Chorvatsko: 2,07 eura
  • nejdráž: Cesenatio - Itálie: 20 eur

Potápěčská sada

  • nejlevněji: Vlisingen - Nizozemsko: 1,99 eura
  • nejdráž: Lopar - Chorvatsko: 22,12 eura

Pantofle žabky

  • nejlevněji: Renesse - Nizozemsko: 1,99 eura
  • nejdráž: Fehmarn -Německo: 14,99 eura

Opalovací krém

  • nejlevněji: Zingst - Německo: 4,79 eura
  • nejdráž: Saint-Jean-de Monts - Francie: 24,88 eura

Zdroj: ADAC

Velké odlišnosti v cenách provázejí také služby, které si lidé na plážích nenechají ujít. Příkladem může být půjčení lehátka. Zatímco v chorvatském Umagu stál pronájem jen dvě eura, v italském letovisku Cesenatico požadovala půjčovna 20 eur.

Velké rozdíly panují také v cenách piva na pláži. Na své si pijáci pěnivého moku přijdou hlavně v Bulharsku, kde jsou ceny tohoto nápoje nízké. Výjimkou není půllitr piva v přepočtu za 15 korun.

INFOGRAFIKA

Mapa cen v jednotlivých zemích

Nejlépe ze srovnání deseti zemí, do kterých vyrážejí turisté na letní dovolenou, vyšlo právě Bulharsko. Levně je také podle ADAC v Turecku, ve Španělsku a v Řecku. U Čechů oblíbené Chorvatsko je v porovnání desítky zemí páté, Itálie a Francie patří k dražším.

Nejvyšší ceny zaregistrovali testéři německého autoklubu na plážích Nizozemska a Dánska. Do těchto dvou zemí však masy turistů v létě nemíří.

V Chorvatsku je levně v Omiši

Mezi chorvatskými letovisky se jako cenově příznivé ukázalo městečko Omiš. Průměrné ceny mají z 50 srovnávaných pláží trojice středisek Baška na ostrově Krk, Umag a Lopar z ostrova Rab. Mezi drahé destinace se zařadily v porovnání "vedlejších" dovolenkových výdajů pláže v místě Bol na ostrově Brač.

Pracovníci ADAC nakoupili ve všech 50 vybraných prázdninových místech celkem 34 produktů a služeb. Šlo o jídlo i pití, o výrobky a služby spojené se zdravím a péčí o tělo, porovnávaly se ceny nákupů za běžné věci v obchodech. Nákupní košík odpovídal zájmům a potřebám čtyřčlenné rodiny.

Vůbec nejlevněji nakoupili zástupci autoklubu více než tři desítky vzorových výrobků a služeb v jihotureckém letovisku Datca.

Naopak nejdráž přišel nákup stejných věcí v Dánsku. Turisté tam zaplatí za stejné služby a výrobky přibližně dvojnásobek.

Vedlejší výdaje na letní dovolené moc netrápí rodiny nebo jednotlivce, kteří se rozhodli vsadit na nabídku all inclusive. Kupování jídla a pití na pláži v takovém případě téměř zcela odpadá.