Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ceny se propastně liší. Kdo měnil sazebník?

aktualizováno 
V porovnání s ostatními možnostmi je zadání platebního příkazu přes internet zdaleka nejlevnější, a to zejména v porovnání s papírovými příkazy zadanými buď prostřednictvím sběrného boxu, či přímo na přepážce banky. Poplatky za využití služeb pobočky jsou totiž minimálně dvakrát vyšší. Rozdíl však může být i více než desetinásobný.
Buzola, peníze, dovolená

Buzola, peníze, dovolená - Buzola, peníze, dovolená | foto: Profimedia.cz

Některé bankovní domy rozdělují poplatky nejen u příkazů elektronicky zadaných a papírových. Rozlišují ceny i v rámci elektronicky podaných plateb, a to z hlediska použitého komunikačního prostředku. Zejména při porovnání dvojice telefonické versus internetové bankovnictví bývá patrný někdy i značný rozdíl - jednorázový příkaz zadaný přes telefonního bankéře pak je samozřejmě dražší.

Přes internet ušetříte nejen u jednorázových plateb

Obecně se ceny platebních příkazů zadaných přes internetové bankovnictví pohybují v rozmezí 2 až 8 korun. Některé banky pak částku za odeslání příkazu dělí na dvě části  - položku za platební příkaz a částku za clearing ČNB (což jsou 2 koruny), posíláte-li platbu na účet do jiné tuzemské banky. Paušály za používání internetbankingu pak nejčastěji činí kolem 30 korun. Jediná velká banka, která si paušál neúčtuje (bez dalších podmínek), je Poštovní spořitelna. U ní je to však v základním programu Klasik vykoupeno zpoplatněním operací, které bývají jinde zdarma - například zjištění zůstatku (2 koruny). U programu s o něco vyšším paušálem pak tyto operace zpoplatněny nejsou.

Nízké ceny a v některých případech i nulové poplatky při obsluze financí přes internet se týkají i operací spojených se zadáváním, zrušením či změnami trvalých příkazů nebo inkasních plateb. K těmto úpravám ceníku některé banky přistoupily po veřejné kritice jejich poplatkové politiky, a tak uživatel internetbankingu může díky internetu ušetřit okolo 30 korun za jednu operaci s trvalým příkazem či inkasní platbou. Poměrně zajímavý je i jev, kdy banky účtují poplatek za provedení trvalého příkazu podle toho, jakou cestou byl původně zadán (ČSOB, Volksbank).

Co se změnilo za uplynulý rok

Od loňského roku se v cenách, které banky účtují klientům v souvislosti s používáním internetového bankovnictví, změnilo poměrně mnoho položek. Finanční ústavy zejména díky velké medializaci a pod tlakem veřejnosti začaly rušit nebo optimalizovat své sazebníky, a to nejen na poli elektronického platebního styku. Největším ústupkem bylo rozhodně zrušení poplatku za příchozí položku na účet. Tento neoblíbený poplatek zrušily během tohoto roku hned 3 banky – Poštovní spořitelna, eBanka a Raiffeisenbank. Klienti tak za každou částku, která jim dorazí na účet, ušetří v průměru pětikorunu. V případě eBanky je to u programu Základ dokonce 7,90 korun za jeden příkaz.

Od minulého testu se u eBanky změnily i paušální ceny, když od 1. července letošního roku navýšila ceny svých programů v kombinaci s vedením přímého bankovnictví, a to ne právě zanedbatelně – u programu Plus ze 142 na 159 korun a u Základu z 96 na 109 korun. Nejcitelněji se zvýšil poplatek za vedení programu eLinka z původních 64 na 109 korun. Jestliže tedy klient eBanky nemá možnost využít nabídky programů „Zdarma“, vyjde jej provoz účtu velmi draho. eBanka však také zlevňovala - snížila o 20 haléřů cenu příkazu k úhradě na 5,90 z 6,10 koruny a zrušila již zmíněný, nikoliv zanedbatelný poplatek za příchozí platby.

Podobné úpravy v sazebníku provedla i Raiffeisenbank – její balíčky služeb od podzimu podražily od 9 do 24 korun. Opět však klient ušetří za příchozí položky na účet a také za 2 výběry z domácího bankomatu. Dále se v našich modelových příkladech poněkud zvýšily měsíční náklady u Komerční banky. Příjemným překvapením je naopak to, že u poloviny testovaných bank se náklady v modelových příkladech od loňska nepohnuly, ve třech případech dokonce mírně poklesly.

K tabulce je ještě třeba uvést, že jsme vždy počítali s účtem či balíčkem služeb, který byl pro naše modelové klienty nejvýhodnější. O programech zdarma uvedených v poznámce jsme již mnohokrát psali - u eBanky i Citibank jejich využití provoz účtu značně zlevňuje, nejsou ovšem určeny pro všechny, pro jejich získání je nutné splnit podmínky banky (viz informace v poznámce). Aktivkonto od Volksbank, které momentálně představuje jediný balíček vedený zdarma bez dalších podmínek na českém bankovním trhu (jinak běžný účet zdarma nabízí Fio, družstevní záležna), jsme rovněž do kalkulace zahrnuli jen orientačně, neboť je možné jej pořídit zatím pouze na dvou místech České republiky, což je poněkud málo. Banka chce ovšem během tří let vybudovat "malé pobočky" zvané VolksbankShopy ve všech obchodech sítě Kaufland. Právě VolksbankShopy přitom Aktivkonto prodávají.

Pokud bychom ke srovnání internetových bankovnictví k běžným účtům bank přidali internetbanking Fio, družstevní záložny, činily by v jejím případě měsíční náklady počítané v modelových příkladech u aktivního i málo aktivního klienta 46,70 Kč - jde o cenu složenou z poplatku za výpis poštou (30 Kč, elektronický zdarma) plus vedení elektronické karty (200 Kč ročně) rozpočítané na měsíc. Zbytek operací, se kterými se v příkladech kalkuluje, je zdarma.

Banka

Málo aktivní klient - měsíční náklady

WSPK - Osobní účet

56,7

Poštovní spořitelna - program Klasik

70

BAWAG Bank CZ - IQ konto

74

ČSOB - Osobní konto Plus

82

Česká spořitelna - Výhodný program

89,5

Oberbank - Žirokonto

94,5

HVB Bank - konto Pohoda

96

Volksbank CZ - Fit konto/Aktivkonto

96/59*

Raiffeisenbank - Kompletkonto Start

99

Živnostenská banka - konto Economy

107

GE Money Bank - konto Genius/běžný účet

113/103**

Komerční banka - Ideal konto

120

eBanka - program Základ/Základ zdarma

199,53/84,70***

Citibank - CitiOne účet

280/30****

Banka

Aktivní klient - měsíční náklady

Živnostenská banka - Osobní menu Standard

109

WSPK - Osobní účet

117,7

Poštovní spořitelna - program Plus

140

BAWAG Bank CZ - IQ konto

165

Raiffeisenbank - Kompletkonto Start

178

Volksbank CZ - Fit konto/Aktivkonto

189/149*

ČSOB - Osobní konto Plus

195

HVB Bank - konto Pohoda

199

GE Money Bank - konto Genius/běžný účet

219/209**

Oberbank - Žirokonto

225,7

Česká spořitelna

228,5

Komerční banka - Ideal konto

265,5

eBanka - program Plus/Plus zdarma

310/145,20***

Citibank - CitiOne účet

370/120****

Pozn.: *) platí pro Aktivkonto, které lze pořídit zatím pouze ve dvou VolksbankShopech umístěných v Kauflandu v Brně-Židenicích a Ostravě-Porubě; **) při prům. měsíčním zůstatku nad 40 000 Kč za poplatkovací období; ***) při příjmu na osobním účtu ve výši min. 15 000 Kč, resp. 30 000 Kč u aktivního klienta; ****) při zůstatku od 100 tisíc Kč na všech účtech u Citibank; ceny v korunách, v případě rozpočítání ročního poplatku za kartu zaokrouhleny
Zdroj: výpočty Fincentrum.cz

MODELOVÉ PŘÍKLADY

Málo aktivní klient:
· vedení běžného účtu s aktivní službou internetového bankovnictví
· 2 převody na účet v jiné tuzemské bance (zadané přes interentbanking)
· 2 příchozí platby z jiné tuzemské banky
· 2 platby na základě trvalého příkazu do jiné banky
· 1 platba SIPO
· měsíční výpis z účtu zaslaný poštou
· platební karta
· 5x kontrola zůstatku

Aktivní klient:
· vedení běžného účtu s aktivní službou internetového bankovnictví
· 10 převodů na účet v jiné tuzemské bance (zadané přes interentbanking)
· 10 příchozí plateb z jiné tuzemské banky
· 5 plateb na základě trvalého příkazu do jiné banky
· 5 plateb na základě povoleného inkasa do jiné banky
· měsíční výpis z účtu zaslaný poštou
· platební karta
· 10x kontrola zůstatku
V cenách nejsou zahrnuty poplatky za internetové připojení účtované telekomunikačními společnostmi.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.