Ceny v Řecku se proti loňsku nezměnily. Ilustrační snímek

Ceny v Řecku se proti loňsku nezměnily. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dovolená v Řecku: Ceny jako loni, Řekové zkracují siestu

  • 82
Řecko letos láká na nízké ceny. Dvanáctidenní pobyt na poloostrově Chalkidiki seženete za 8 000 korun i s plnou penzí a dopravou. Ani v letoviscích ke zdražení nedošlo.

"Ceny v restauracích i ve stáncích s občerstvením, doplňkových služeb na plážích, sportovního vybavení i suvenýrů jsou na loňské úrovni," uvádí Andrea Papadopulu z cestovní kanceláře VTT.

Nejlevněji v supermarketu, nejdráž na pláži

Cenový rozptyl však turista pocítí: levněji pořídí, když se vydá na nákup do supermarketů typu Lidl, Plus, Metro či AlphaBeta. Ještě donedávna nejvíce rozšířený Carrefour se z Řecka rozhodl odejít. V supermarketech jsou ceny nižší, nejdráž je přímo na plážích a v místních obchodech na ostrovech.

Kolik co stojí v Řecku

Podívejte se na podrobné ceny potravin a dalšího zboží

Na nákupy si s sebou vezměte hotovost. Ne, že byste nezaplatili kartou: bez problémů to umějí v supermarketech, v hotelech, v mnoha restauracích. Ale v malém krámku se suvenýry nejspíš neuspějete, ačkoliv i řečtí obchodníci už začínají chápat, že bez platebního terminálu jsou napůl nemožní.

V letoviscích můžete obvykle nakupovat dlouho do večera a Řekové prý pod vlivem krize začínají zkracovat i polední siestu. Pokud se však chystáte na nákupy do měst, raději se předem vyptejte na otevírací dobu, odpoledne bývá mnohdy zavřeno.

Může se hodit

Toužíte na dovolené po báječném koupáním, překrásných plážích, impozantních horách, ale také bohaté historii a úchvatné architektuře? Vydejte se do Řecka. Nejlepší dovolenou najdete na Dovolená.iDNES.cz.

V kavárnách a restauracích je zvykem dávat spropitné, obvykle deset procent z útraty. V Řecku často účtují poplatek za stolování (obsluhu, prostření, pečivo), pak je cena asi o euro na osobu vyšší.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Na cestu do Řecka si určitě pořiďte cestovní pojištění. Sice tu platí evropský systém zdravotního pojištění (vaše kartička zdravotní pojišťovny), ale jak upozorňují pracovníci Centra mezistátních úhrad: "Vzhledem k současné situaci se může stát, že v rámci nezbytné zdravotní péče budou čeští pojištěnci muset zaplatit celé ošetření a léky sami."

Po návratu je pak možné požádat svou zdravotní pojišťovnu o proplacení nákladů. A ty mohou být dost vysoké. Pojišťovna Allianz uvádí, že loni byly obvyklé náklady na léčbu v Řecku například za úraz kotníku 9 500 eur či 170 eur za infekci dýchacích cest. Bez cestovního pojištění byste tuto léčbu museli nejprve uhradit sami.