Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Češi akciím ještě stále nevěří

aktualizováno 
V Čechách investují většinou muži podnikatelé po padesátce, s vyšším nebo středním vzděláním, kteří bydlí ve větším městě. Ti, kteří do akcií neinvestují, si většinou stěžují na nedostatek peněz a informací, tři čtvrtiny z nich však nad investováním uvažují.

Češi si stále myslí, že investovat mohou jen milionáři | foto: Profimedia.cz

Z průzkumu, který v dubnu uskutečnila agentura Mediasearch, vyplývá, že typickým investorem do akcií je v Čechách muž (21 % oproti 8 % žen) střední nebo starší generace, nejčastěji mezi 50 a 59 lety, s vyšším socioekonomickým statusem a středním nebo vysokým vzděláním. Mladé lidi do třiceti let podle všeho investování do akcií příliš nezajímá (pouze 10 %).

Největší zastoupení má podle očekávání hlavní město Praha (bezmála čtvrtina investorů) a z hlediska velikosti obce jednoznačně vedou větší města s počtem obyvatel nad 100 000 obyvatel (23 %), což se ale dalo očekávat. Překvapivě spíše vyznívá druhé nejvyšší zastoupení obcí s počtem obyvatel menším než 1000 (18 %).

Největší oblibě se akcie těší u podnikatelů a osob samostatně výdělečně činných, o investicích pak rozhoduje většinou hlava rodiny, kde se rýsuje pozoruhodná shoda s rozdělením mezi muže a ženy (21 % ano, 8 % ne).

Dobrou zprávou a příslibem do budoucna jsou až tři čtvrtiny respondentů, kteří jsou ochotni se zabývat myšlenkou investování v budoucnosti. Pouze 9 % však o tom už dnes vážně uvažuje a dalších 33 % by ke svému rozhodnutí potřebovalo další informace.

Podle očekávání je nejoblíbenějším zprostředkovatelem obchodů s akciemi RM-Systém (43 %). Je to dáno jak historickým vývojem, tak zacílením RM-Systému na drobné investory. Zavedení pokynu EasyClick a prodloužení doby obchodování pak postavení RM-Systému mezi obchodníky ještě více upevnilo. Za RM-Systémem pak následují Fio (18 %), brokerjet (15 %) a Patria (7 %). 83 % respondentů využívá služeb pouze jednoho obchodníka s cennými papíry.

Konzervativnost českých investorů se ukázala v otázce změny obchodníka s cennými papíry, když se pouhých 7 % investorů vyjádřilo, že v časovém horizontu 6 měsíců uvažují o změně svého brokera. To může souviset s malou konkurencí na našem trhu, kde malý počet brokerských firem prakticky neumožňuje výraznější konkurenční boj založený na snižování poplatků a zlepšování služeb obchodníků (i když v této oblasti je v poslední době vidět posun k lepšímu). Samotní investoři ale na druhé straně svým pasivním přístupem tuto situaci prakticky dotvářejí.

popisekKUPÓNOVÁ KNÍŽKA
Kde jsou vaše ztracené zisky

Nejčastějším důvodem (52 %) neobchodování je nedostatek finančních prostředků, což se dalo očekávat, protože mnoho lidí má dnes ještě stále pocit, že k obchodování s akciemi jsou nutné statisíce. Naopak trochu překvapujícím důvodem je nedostatek informací. Dalo by se očekávat, že lidé, kteří mají přístup k internetu, nebudou mít s nedostatkem informací a s jejich vyhledáním velký problém. Rovněž snaha o osvětu je v posledních letech patrná jak ze strany RM-Systému a burzy cenných papírů, tak ze strany samotných obchodníků s cennými papíry. Proto se naskýtá otázka, jestli nedostatek informací není spíše pohodlností a absencí ochoty si informace získat. To, že rizikovost obchodování s akciemi nehraje při neinvestování až tak důležitou roli, je vzhledem k značné konzervativnosti domácích investorů rovněž mírným překvapením.

Daně nechceme

Žádným překvapením naopak není skutečnost, že velká většina ekonomicky aktivních lidí (kolem 77 %) se staví odmítavě k záměru zrušit osvobození od daně z výnosu investic po půl roce držení cenných papírů (tzv. časový test) nebo tuto dobu prodloužit na 3 až 5 let. Největšími odpůrci jsou muži, vysokoškolsky vzdělaní lidé a lidé ve věku nad 45 let. Zbylou čtvrtinu, která podporuje tuto nesmyslnou změnu, pravděpodobně tvoří krátkodobí spekulativní obchodníci.

V každém případě, změna preferencí z dlouhodobého spoření na spekulativní obchodování není tím nejšťastnějším ani nejpravděpodobnějším řešením současné situace. Vyplývá to také z postoje většiny dotazovaných. Většina z nich by totiž buďto omezila své investice, přestala by s investicemi úplně nebo by dokonce přesunuli investice mimo republiku. Jde především o nejaktivnější investory, tj. muže, vysokoškolsky vzdělané lidi a lidi z nejvyšších socioekonomických tříd

Zajímavě vyznívá možnost ovlivnění investorových volebních preferencí, kterou připouští 53 % respondentů. Těch, kteří by omezili, zastavili nebo jinak změnili své chování při zmiňované změně zdanění, je dokonce 63 %.

Celkově u nás podle zmíněného průzkumu investuje do akcií kolem 15-ti % lidí starších 20 let, což je v porovnání s odhady obchodníků s cennými papíry (kolem 20 tisíc lidí) velmi vysoké číslo. Je však potřeba brát v úvahu fakt, že průzkum se týkal lidí s připojením k internetu, k jehož používání se v současnosti hlásí něco nad polovinu obyvatelstva a největší skupinu z nich tvoří právě lidé ve věku pod dvacet let. Průzkumu s názvem Obchodování s cennými papíry v ČR se účastnilo 740 respondentů, průzkumu o podpoře vládního návrhu zdanění investic se účastnilo 1007 respondentů.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Potěmkinova příležitost: šest minusů pro investici do zlata

Zlato je věčné, tedy hned po diamantech, a nic ho nikdy nenahradí. Navíc je krásné, a když ho máte, máte své jisté. I proto je zlato dodnes jednou z...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.