Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi mají strach ohlásit podvody ve firmách

V očích českých zaměstnanců korupce a podvody ve firmách jen kvetou. Ovšem ohlásit se je bojí, neboť nevěří v ochranu práv vlastní osoby. Podezření z podvodů pak však nemá šanci být včas podchyceno.
Podvod ve firmě by ohlásilo pouze 40 % Čechů

Podvod ve firmě by ohlásilo pouze 40 % Čechů | foto: Profimedia.cz

Divize vyšetřování podvodů společnosti Ernst & Young provedla průzkum mezi 1300 zaměstnanci nadnárodních společností z 13 evropských zemí včetně České republiky. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak vidí zaměstnanci velkých firem současnou situaci na poli podvodů, úplatkářství a korupce.

Z výsledků vyplynuly alarmující závěry. Společnosti nesplňují představy zaměstnanců v oblasti prevence podvodů, jejich vyšetřování, úplatkářství a korupce. Aby se zaměstnanci nemuseli obávat hlásit podezření z podvodů a jiných prohřešků ve své firmě, očekávají dostatečnou ochranu svých práv. Té se jim ovšem nedostává, firmy ochranu práv osob totiž nerespektují.

Podle Markuse Lohmeiera, vedoucího oddělení vyšetřování podvodů a řešení sporů Ernst & Young v ČR, „výsledky ukazují, že zaměstnanci chápou důležitost kontrolních mechanismů a mají velice jasnou představu o tom, jak by měly společnosti postupovat při prevenci podvodů a při vyšetřování případných obvinění. Průzkum však také ukazuje, že společnosti v mnoha ohledech neplní očekávání svých zaměstnanců. Měly by si uvědomit, že pokud neposkytují dostatečnou podporu svým lidem, ubližují tím samy sobě.”

Když etické chování, tak podle pravidel
Aby zaměstnanci věděli, jak se mají v dané firmě chovat eticky, je důležité, aby byla ve firmě stanovena jasná pravidla. Bez nich je těžké na etickém chování bazírovat, případně chování neetické trestat. K tomuto účelu slouží etický kodex, jehož důležitost si v ČR uvědomuje 88 % zaměstnanců. Z respondentů průzkumu jej ovšem podepsalo pouze jednou 43 % a celá třetina respondentů jej dosud nikdy nepodepsala.

K ohlášení neetického chování (podvodu, korupce atd.) by měla ve firmě sloužit speciální telefonní linka zřízená právě pro tento účel. Celých 60 % respondentů ovšem tvrdí, že v jejich společnosti taková linka vůbec neexistuje, nebo o ní nevědí. Nemají tedy šanci po tomto nástroji sáhnout.

popisekOKRADL VÁS BANKOMAT?
peníze získáte jen těžko

Češi se bojí nejvíce
Pokud bychom se zaměřili na strach ohlásit podezření z páchání trestné činnosti, pak Češi jsou na tom v porovnání se Slováky a Maďary nejhůře. Zatímco pouze 40 % českých zaměstnanců by takovou činnost ohlásilo, v Maďarsku je to 63 % a na Slovensku dokonce 67 %. Důvodem pro nenahlášení je samozřejmě strach z odplaty ze strany nadřízeného nebo zaměstnavatele.

Nestandardní jsme také v tom, komu bychom podezření ohlásili. Zatímco v západní Evropě je běžné tak učinit směrem k právnímu zástupci nebo personálnímu oddělení, 51 % českých zaměstnanců (na Slovensku 27 % a v Maďarsku 67 %) uvedlo na prvním místě svého přímého nadřízeného a pouze 2 % pak vyšší management firmy. Personální oddělení nebo právníka by s problémem neoslovil nikdo. Zajímavé je, že na Slovensku by 7 % zaměstnanců oslovilo přímo policii.

„Problém spočívá v tom, že přímý nadřízený obvykle pracuje ve stejném oddělení nebo má stejnou oblast odpovědnosti, takže je méně pravděpodobné, že jeho stanovisko bude objektivní a nestranné,“  varuje M. Lohmeier z Ernst & Young. „Základem efektivního programu ochrany proti podvodům je otevřenost a dostupnost všech komunikačních kanálů. Vedoucí pracovníci a další potenciální ‚důvěrníci‘ musejí být řádně vyškoleni, aby věděli, jak v takové situaci postupovat.“

Své firmě Češi nevěří
Ačkoli přes 90 % českých zaměstnanců souhlasí s ochranou informátorů, jen polovina věří tomu, že by právě jejich zaměstnavatel postupoval tímto způsobem. Stejně tak si 80 % zaměstnanců myslí, že by v případě vyšetřování měl být dotčený informován, ovšem 57 % nevěří, že by to jejich firma skutečně učinila.

A to nejsou jediné rozpory v očekáváních a představách českých zaměstnanců. Celých 93 % z nich se domnívá, že by měli mít možnost reagovat na vyšetřovací zprávu, ale jen 60 % si myslí, že by to jejich společnost skutečně dovolila. 

Podle výsledků průzkumu je zřejmé, že podvody jsou běžnou součástí chodu českých firem – každý čtvrtý zaměstnanec si myslí, že v loňském roce došlo v jeho firmě k podvodu. Je tedy  je na vedení společností, jak s těmito informacemi naloží. Měly by se dobře zamyslet nad prevencí, přístupem k informacím zaměstnanců i následnou ochranou jednotlivých lidí.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...