Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi: Neradi se stěhují za prací

  10:00
Stále jsme si nezvykli přizpůsobovat své zaměstnání proměnlivému trhu práce. Stěhování za prací je v tuzemsku méně běžné než v západní Evropě. Může za to nefungující trh s byty a neochota lidí riskovat ztrátu zázemí.

Vzhledem k ekonomických změnám v devadesátých letech už nenajdete mnoho lidí, kteří by celý život vydrželi na jedné pracovní pozici. Češi, zhýčkaní jistotami stálé práce od školy až do důchodu, se však jen pomalu chytají nových příležitostí, které se před nimi otevírají. Málokdo se poohlíží po kariéře v jiném oboru, než do kterého už jednou vstoupil. Lidé často také odmítnou zajímavou práci jen proto, že je v jiném městě.

Nízká flexibilita může být vážným problémem v případě ztráty místa. „Člověk, který měl po většinu života stejné zaměstnání, není schopen orientovat se na trhu práce, nebo se zapracovávat v jiné profesi,“ upozorňuje pražský psycholog Jan Gruber. Pokud takový člověk přijde o práci, často raději zůstává nezaměstnaným, než aby se odvážil začít svou kariéru v odlišné profesi. Podle sociologa Petra Matějů je v těžší pozici pracovník s příliš úzkým vzděláním. „Výhodou je naopak co nejdelší všeobecné vzdělávání a specializace co nejpozději,“ míní. Člověk s širším rozhledem se totiž v průběhu života snadněji učí novým věcem.

Nechceme se stěhovat

Úzce specializovaní pracovníci mění profesi obtížně. To však ještě není důvod k tomu, aby chemik evidovaný úřadem práce marně čekal na pracovní příležitost například v Mostě, kde je mnohem větší nezaměstnanost než v republikovém průměru. „Mezi našimi občany stále převládá tradičně český způsob života, který se vyznačuje malou ochotou ke stěhování,“ říká Robin Bařák z personální agentury AB Kontakt. Podle něj není ani mladá generace připravena zpřetrhat rodinné kořeny v konkrétním místě.

Američan změní práci průměrně každého 6,7 roku a odstěhuje se za lepším uplatněním klidně přes celou zemi. Čech si stěžuje na nedostatek pracovních míst ve svém regionu a většinou ho ani nenapadne, že by mohl bydlet jinde. „Někteří lidé vezmou práci třeba v jiném kraji, ale jen za cenu provizorního ubytování a víkendového dojíždění k rodině,“ tvrdí Bařák. Takový mofungující del mnohdy ztroskotá kvůli rodinným problémům, které odloučení způsobí. Přestěhovat celou rodinu není často možné. Protože na rozdíl od západní Evropy a USA je v Česku samozřejmé, že na plný úvazek pracuje i druhý z partnerů, bývá problém najít práci v novém místě i pro něj. Děti pro změnu nerady opouštějí školní kolektivy, ve kterých si už zvykly.

Výsledky za očekáváním

Zdrženlivý přístup Čechů ke stěhování dokazuje i loňský projekt personální agentury Trenkwalder Kappa podpořený evropským grantem. „Nabízeli jsme lidem dělnických profesí převážně z Moravskoslezského kraje práci po celém území republiky,“ popisuje obchodní ředitelka agentury Petra Rösselová.

Cílem programu bylo pohyb za prací podpořit, proto agentura pro každého uchazeče připravila celý „balíček“ služeb. Ten zahrnoval vedle pracovní nabídky například ubytování v místě práce a péči koordinátora pomáhajícího pracovníkovi při nástupu do nového zaměstnání. „Přesto však výsledky neodpovídaly našemu očekávání,“ říká Rösselová, „ověřili jsme si, že zájem stěhovat se za prací je malý.“

Regulované nájemné

Důvody „usedlosti“ Čechů lze spatřovat například v jejich středoevropské tradici, národní povaze a hodnotách. Zejména na venkově hraje roli obava z vykořenění při opuštění tradičního kraje předků. Pracovníka rovněž ovlivňuje zvyk z časů minulých, kdy státem řízená ekonomika tlak na stěhování nevyvíjela.

Sociolog Petr Matějů se domnívá, že za neochotou Čechů hledat práci v jiném regionu stojí především netrh s byty. „Řešením by bylo trh více uvolnit, tedy deregulovat nájmy,“ navrhuje. Žije-li někdo s rodinou v bytě s regulovaným nájemným, jen těžko by v jiném městě sehnal ubytování za podobně nízkou cenu. Opomíjet nelze ani nižší kupní sílu českých občanů v porovnání s jejich západními sousedy. Vydělat si na vlastní obydlí totiž stále není samozřejmostí ani v nadprůměrně placených profesích.

Připravte se s předstihem

Pokud bydlíte v neperspektivním regionu, jistě neprohloupíte, budete-li střádat úspory. V případě, že bude vaše pracovní místo ohroženo, mohou vám alespoň trochu uvolnit ruce. Jestliže si už předem vytipujete město, ve kterém se vaší profesi daří, můžete se na případné stěhování připravit i jinak. Ptejte se po možnostech ubytování v regionu, shánějte kontakty na konkrétní firmy a své případné spolupracovníky, kteří znají situaci v místě a pomohou vám cennými radami. V případě ztráty práce už může být pozdě.

Stěhování za prací

+ nová pracovní příležitost
+ možnost vyššího platu
+ nové kontakty

- ztráta jistoty
- starost s hledáním bydlení
- ztráta osobních vazeb
- nutnost změny životního stylu

Zákaz kouření na veřejných místech a v zařízeních společného stravování: Kde se zakazuje kouřit? Pozor na sankce, budou vysoké!

 

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...