Češi si raději pojišťují majetek než život

Zavítá-li občan České republiky do pojišťovny, nejčastěji si chce pojistit svůj automobil, byt nebo dům. Až na druhém místě za majetkem je životní a úrazové pojištění. Vyspělé země západní Evropy jsou na tom přesně naopak - přednost má zajištění života.

Pojistným smlouvám podle údajů České asociace pojišťoven zatím dominují ty, které se týkají majetku - to znamená povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění domů či domácností. Například na konci roku 2003 z celkových 100 miliard předepsaného pojistného bylo určena na pojištění majetku více než 60 miliard.

Počet životních pojistek roste

Malé využívání životního pojištění potvrzuje i průzkum České pojišťovny z loňského listopadu. Z výsledků vyplývá, že na prvním místě z hlediska počtu sjednaných pojišťovacích produktů je povinné ručení. Jeho výsadní postavení však není dáno oblibou u klientů, ale nutností danou ze zákona.

Velkou tradici i značný podíl na trhu zaujímá klasické pojištění nemovitého majetku - ať už rodinných domů či domácností. Z uvedeného výzkumu vyplývá, že pojištěnou domácnost má minimálně každý třetí klient.

SPOČÍTEJTE SI:

 Naspoříte více s penzijním fondem, stavební spořitelnou nebo podílovým fondem?

Přesto se podíl životních pojistek v posledních letech poměrně rychle zvyšuje. Například za čtyři roky (1999 až 2003) se předepsané pojistné v oblasti životních pojistek zvýšilo o třetinu - ze 42,6 miliardy korun na téměř 64 miliard korun. Lidé teď totiž mnohem více než v dřívějších letech slyší na zabezpečení rodiny v případě nepříznivých životních situací. Z výsledků průzkumu vyplývá, že za nejdůležitější druh pojištění je v současnosti považováno životní pojištění spolu s pojištěním domácností. Na pomyslném třetím místě stojí úrazové pojištění a až čtvrté je povinné ručení.

To potvrzuje i Miroslav Řezník, ředitel marketingu České pojišťovny: „V průběhu let roste význam úrazového a životního pojištění - lidé si konečně začínají uvědomovat, že se o sebe musí postarat sami a nespoléhat na zajištění od státu.“
 
Za západní Evropou pokulháváme

I když počet uzavíraných životních pojistek neustále roste, máme v porovnání s původními členy Evropské unie co dohánět. Například podíl životního pojistného na hrubém domácím produktu je v Česku na úrovni čtyř procent, zatímco v evropské patnáctce činí průměr víc než dvakrát tolik - devět procent.

Situace v ostatních nově přistupujících zemích je přibližně stejná jako v tuzemsku. Ve Slovinsku je podíl pojistného na HDP pět procent, v Maďarsku 3,3 procenta, na Slovensku a v Polsku 3,1 procenta. Odborníci přepokládají, že by rostoucí trend měl pokračovat. Michal Knapp, produktový manažer Credit Suisse Life & Pensions pojišťovny, soudí: „Velkou roli v dalším růstu by měly sehrát především nové produkty v oblasti investičního životního pojištění.“

Likvidace pojistné události: velká neznámá. O likvidacích pojistných událostí se více můžete dozvědět ZDE.

Podíl životního pojištění na celkovém pojištění představuje v České republice zhruba 35 procent, zatímco průměr v unii je 63 procent, tedy téměř dvojnásobný. Například ve Finsku byl v roce 2002 podíl životního pojištění 80 procent, ve Švédsku 69 procent a ve Francii 65 procent.