Češi v práci promarní skoro polovinu času

  • 53
V českých firmách se promarní až 40 procent pracovní doby. Zjistila to firma Czipin &Proudfoot Consulting ve svém nejnovějším průzkumu. Využití pracovního času se pomalu lepší. Loni představovala promarněná doba 41 procent pracovního času, předloni to bylo ještě o dvě procenta více.

Sice se svým pracovním úsilím Češi nijak neliší od mezinárodního průměru, ale například ve srovnání s Němci či Američany mají co dohánět. Při 225 pracovních dnech v roce představuje promarněný čas v Česku 90 ztracených pracovních dní, v ostatních zemích pak v průměru 88 dní. "Zavinila to především nedostatečná komunikace, špatné plánování, kontrola a chyby v řízení," říká Klaus Harrer z agentury Czipin. "Dalším viníkem je špatná pracovní morálka, demotivace pracovníků i jejich nevhodná kvalifikace." Ani s růstem produktivity práce nemohou být Češi úplně spokojeni. "Údaje z mezinárodního prostředí i z Česka ukazují na pozitivní, nicméně pomalý růst

Jaké chyby stojí Čechy nejvíce času?

Nedostatek promarněný čas
(ve dnech ročně)
Nedostatečné manažerské plánování a kontrola .............36
Neodpovídající dohled .............23
Špatná pracovní morálka ..........10
Problémy s IT.................. 6
Nedostatečná komunikace......... 5
Nevhodná kvalifikace.............. 8

produktivity," říká Harrer. Produktivita práce je v českých firmách vyšší než v Maďarsku a na srovnatelné úrovni s Francií, Španělskem nebo Velkou Británií. "Zaostává však za USA, Německem či Austrálií," podotkl Harrer. Vysoce produktivní je podle Harrera automobilový, strojírenský a chemický průmysl. Naopak nižší produktivitu mají potravinářské a papírenské podniky. "Platí, že vyšší produktivitu mají firmy se zahraničními majiteli, které se orientují na vývoz," shrnul Harrer.