Kupní síla Čechů za hranicemi roste. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za českou tisícovku si nejvíce koupíte v Bulharsku, nejméně v Rakousku

  • 85
Po předchozích třech letech, kdy kupní síla koruny v zahraničí klesala, si letos čeští turisté konečně polepší. „Dovolená v zahraničí letos díky posílení koruny Čechům zlevní. V průměru se náklady během zahraničních pobytů relativně k tuzemským meziročně sníží o tři procenta,“ upozorňuje Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

I přesto, že inflace v Česku byla velmi nízká, v zahraničí ceny často spíše klesaly. Cenově dostupnější tak budou proti loňsku dovolené ve všech 11 sledovaných zemích, které Češi navštěvují nejčastěji.

Výrazně zlevňují zejména země mimo Evropu. Nejvíce si oproti loňsku polepšíme v Egyptě, Turecku a v Tunisku. Tyto tři přímořské destinace se ovšem v poslední době potýkají s nárůstem bezpečnostních rizik. „Je možné, že pokles cen zájezdů do těchto zemí ještě umocní slevy cestovních kanceláří v návaznosti na všeobecný pokles poptávky,“ říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer Group.

V Evropě zlevní například dovolená v Maďarsku, Řecku, Itálii i na Slovensku, nejméně však zlevní Chorvatsko.

Kupní síla Čechů všude za hranicemi roste.

Nejlevnější je Bulharsko, nejdražší Rakousko a Francie

Z jedenácti evropských zemí, které Češi navštěvují při svých delších cestách nejčastěji, zůstává dlouhodobě nejlevnější Bulharsko. „Za českou tisícovku tam český turista nakoupí v propočtu zboží, které by ho doma stálo 1 383 korun,“ přibližuje Pavel Sobíšek.

Po Bulharsku je pro Čechy stejně jako loni cenově nejpřijatelnější Maďarsko, česká tisícikoruna tam má hodnotu 1 150 korun. Počet zemí, kde Češi za tisícovku nakoupí více než doma, se oproti loňsku rozšířil o Turecko. „Zatímco loni si Češi za dovolenou v Turecku ve srovnání s tuzemskou připlatili 4,5 %, letos je vyjde díky oslabení turecké liry o 6 % levněji. K zemím, kde jsou životní náklady nižší než v Česku, nepochybně patří i Egypt,“ poznamenává analytik Sobíšek.

Nejvíce si za českou tisícovku nakoupíme v Bulharsku. Je třeba vzít v úvahu, že spotřební koš běžných rezidentů a turistů se liší. Turisté více utrácí za ubytování a restaurace, rekreaci, kulturu, dopravu nebo alkoholické nápoje. Rezidenti zase utrácí více za energie či nájemné. V praxi je tak kupní síla turistů ještě o něco nižší, než jak naznačují uvedená data. Podle loňské studie UniCredit Bank je kupní síla Čechů při zohlednění spotřebního koše turistů v průměru o 18 % nižší než u běžných rezidentů.

Naopak nejvíce u moře zaplatíme v oblíbené Itálii, kde má česká tisícikoruna hodnotu 630 Kč. Ještě dražší než Itálie je pro Čechy Francie a sousední Rakousko. „Češi v obou těchto zemích za tisícikorunu pořídí nákup, za který by doma zaplatili o 400 korun méně,“ poznamenává analytik Sobíšek. Zhruba stejně jako doma si pak Češi za tisíc korun mohou nakoupit na Slovensku (970 Kč) a v Chorvatsku (979 Kč).

„Je třeba vzít v úvahu, že spotřební koš běžných rezidentů a turistů se liší. Turisté více utrácí za ubytování a restaurace, rekreaci, kulturu, dopravu nebo alkoholické nápoje. Rezidenti zase utrácí více za energie či nájemné. V praxi je tak kupní síla turistů ještě o něco nižší, než jak naznačují uvedená data,“ vysvětluje Pavel Sobíšek.

Češi na dovolené platí čím dál více kartou

Na cesty po Evropě odborníci doporučují jezdit jen s nejnutnější hotovostí, placení i výběry na místě dnes lze bez jakýchkoliv problémů vyřešit platební kartou. Jak se potvrzuje, Češi se již tímto doporučením řídí.

Růst popularity karetních plateb při cestách do zahraničí dokazují statistiky. Loni Češi v zahraničí zaplatili kartou přes 80 miliard korun, v roce 2014 to přitom bylo sotva 50 miliard. Jednoznačně přitom vedou debetní karty, jen zhruba každá osmá platba byla provedena kreditkou. Podle dat Sdružení pro bankovní karty roste zájem i o výběry z bankomatů. Loni v zahraničí Češi vybírali o 5 % častěji, průměrná částka se zvedla na 4 700 korun.

„Češi již definitivně překonávají obavy z platebních karet a uvědomují si, že platit na cestách kartou nebo vybrat si hotovost z bankomatu je mnohem pohodlnější a bezpečnější. Na dovolené si tak již nevozíme zbytečnou hotovost a neriskujeme zbytečně okradení nebo její ztrátu. Z našich dat vidíme, že postupně opadá zájem o směnu měn ještě před odjezdem, oproti minulému roku až o desetinu,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Nepřehlédněte

Při platbách kartou je však potřeba dodržovat přinejmenším základní pravidla. „Do zahraničí je dobré si vzít dvě karty, ideálně debetní i kreditní kartu. Kreditku je dobré využít při pronájmu auta, rezervaci hotelu či placení v obchodě. Peníze totiž nečerpáte z vlastního účtu, ale z úvěrového rámce. Podle typu platební karty navíc máte bezúročné období minimálně 45 dnů. S debetkou vybírejte z bankomatu, s kreditní kartou byste zbytečně přeplatili na poplatcích,“ radí Petr Plocek.

Při výběru peněz z bankomatu si rovněž dejte pozor na to, jaký režim výběru vám bankomat nabídne. Bankomaty některých bank totiž nabízejí jak standardní výběr, to je bez přepočtu částky výběru na domácí měnu, tak i výběr v režimu Dynamic Currency Converssion (DCC), kdy je částka výběru na domácí měnu vypočtena. Pokud kývnete na službu DCC, výběr peněz se může velmi prodražit (více čtěte zde).