Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro.

Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Česká koruna roste od začátku roku nejrychleji na světě

  • 37
Česká měna zažívá na počátku roku jedno z nejúspěšnějších období v historii. Proti očekávanému oslabení česká koruna roste a navíc poráží všechny světové konkurenty. Jisté si před ní nejsou jak hlavní světové měny typu amerického dolaru či eura, tak ani exotické jako chilské peso nebo jihoafrický rand.

Podobnými úspěchy si česká měna od svého založení už několikrát prošla, ostatně mezi roky 2000 a 2010 byla koruna taktéž nejvíce posilující měnou světa. Současná situace je však v mnohém specifická. Doposud se vždy dal růst koruny uspokojivě vysvětlit, ať už rychlým růstem ekonomiky či zájmem zahraničních investorů. V současnosti však zjevné důvody skokového růstu chybí.

Jízda koruny pokračuje

Koruna se ve čtvrtek dostala na 24,27 korun za euro, což znamenalo nejnižší hladinu od listopadu 2008. Od počátku roku už ke společné evropské měně posílila o 2,5 procenta a ještě o něco vyšší zisky předvádí k americkému dolaru. Vývoj v posledních letech však nebyl jednoznačný. S příchodem hospodářské krize silná měna neměla ve středoevropském regionu místo.

V únoru 2009 se blížila třiceti korunám za euro. Poté nastal dlouhodobý posilující trend, který však nebyl úplně přímočarý. Naopak od konce září minulého roku česká koruna slábla. Negativní trend vyvrcholil před Vánoci, kde se česká koruna přiblížila průměrnému kurzu za celý loňský rok 25,30 korun za euro. Během posledních tří týdnů tak koruna nejen smazala tříměsíční oslabování, ale stále navyšuje zisky na všech světových měnových párech.

Graf: Vývoj české koruny k euru od začátku roku 2008

Stabilita a nízké dluhy měně svědčí

Koruna však neposiluje sama, v patách jsou jí další měny střední a východní Evropy. Ruský rubl nebo polský zlotý ztrácejí na výkony koruny letos jen necelé procento. O něco hůře si vede maďarský forint, který obchodníci s měnami po sérii negativních politických a ekonomických zpráv minulých týdnů opomíjejí.

Důvody posilování české měny tak leží spíše vně českých hranic a domácí zprávy jsou pro její vývoj dlouhodobě na druhé koleji. Koruna je ve vleku hlavního světového měnového páru eura k americkému dolaru. Oslabuje-li americký dolar vůči euru, posiluje koruna nejen k dolaru, ale také k euru, a naopak.

Z dlouhodobého pohledu stále platí, že se česká ekonomika s krizí vypořádala relativně úspěšně. Pokles HDP byl citelný, nicméně stabilní bankovní sektor a nízká úroveň zadlužení českého státu i jeho obyvatel významně snížila rizikovost a investoři se vrátili. Tento faktor ospravedlňuje postupný návrat koruny na předkrizové hodnoty, důvody skokového nárůstu koruny posledních týdnů ale zůstávají mlhavé.

Rostoucí inflace zabrání zlevňování

Ať už byly hlavní důvody růstu koruny v posledních týdnech jakékoliv, silná koruna je faktem, se kterým se česká ekonomika musí vypořádat. Klasická matematika, kdy posilování kurzu koruny zlevňuje dovoz, bude platit nadále. Nicméně je pravděpodobné, že rostoucí globální inflace se postaví proti jakémukoliv snižování cen dováženého zboží či služeb.

Vývoj světové ekonomiky bude pro českou korunu hlavním i v roce 2011. Pokud se eurozóna vypořádá se svými dluhy a Spojené státy s vysokou nezaměstnaností, je pravděpodobné, že na tom česká koruna bude za rok ještě lépe než dnes.