České akcie nabídly loni žně, ale ne všem

Pražská burza, o jejímž smyslu a životaschopnosti každý rok pochybuje stále více investorů, se loni paradoxně stala jejich rájem. České akcie byly podle týdeníku Economist loni nejvýnosnější investicí, na kterou se měli lidé, kteří chtějí množit svůj majetek zaměřit.

Jak je možné, že právě skomírající český kapitálový trh přinesl loni tak atraktivní příležitosti? Jednak slušně rostly ceny některých titulů, ale více než z poloviny měla na vysokém výnosu zásluhu česká koruna.

České akcie se proto staly zlatým dolem hlavně pro ty, kteří investují dolary a za výnos v korunách pak zase nakupovali stále lacinější dolar. Samy o sobě totiž akcie českých firem při správném výběru mohly svým majitelům přinést v průměru necelý 17 procentní výnos.

"Nejlépe na tom byla Komerční banka, která za rok přidala 100 procent na hodnotě a nebyla špatná ani akcie Erste Bank, která na burze vystřídala akcie spořitelny," říká broker Patria Finance Martin Procházka.

Tomáš Michálek z pobočky britské HSBC připomíná také další sílící tituly. "Možná tomu pomohl také Philip Morris a Česká spořitelna. Jinak Unipetrol ani ČEZ moc nepřinesly," říká.

Posilující koruna rostoucí kurzy pro "dolarové" investory jakoby popohnala. Index PX 50, který měří výkonnost pražské burzy přidal od začátku do konce roku 2002 na hodnotě necelých 17 procent. Ovšem v dolarovém vyjádření poskočil téměř o 44 procent.

Překvapující zjištění Economistu tak platí pro ty, kteří si přišli na pražskou burzu pro akcie s dolarovými sumami. Snové výdělky proto například nepřinášely české akciové fondy.

"Většina z nich mají portfolia stejně smíšená, takže vydělali na českých a středoevropských titulech a prodělali například na amerických akciích," vysvětluje Michálek.

I Češi však měli možnost nechat své peníze vydělávat tak, jak popisuje britský týdeník. Velké banky jako je totiž nabízejí možnost koupit si podílové listy v některých fondech za americké dolary, či evropské euro.

A část z nich se zaměřují výhradně na investice do českých či středoevropských akcií.

"Prodáváme takové. Jenže samozřejmě jakmile se výnos ponechá v korunách ztrácí se efekt silné koruny," říká šéf investiční skupiny ČSOB Josef Beneš. "Zájem o ně byl velmi malý," přiznává.

I letos podle něj Češi nebudou mít zájem držet úspory v cizí měně. "Jsou naladěni na filozofii silné a stabilní koruny." Podobnou nabídku má i ING, JP Morgan.

České akciové žně pravděpodobně letos nebudou mít pokračování. "Zpomalí se růst celé ekonomiky a tím i akcií. Nepříznivý je nulový růst v Německu. Myslím, že i ta Komerční banka neporoste tolik jako loni," domnívá se Michálek.