Podle Eurostatu je u nás například daň z příjmů nejvyšší ze všech nových členů EU.

Podle Eurostatu je u nás například daň z příjmů nejvyšší ze všech nových členů EU. | foto: Profimedia.cz

České firmy často zvažují přesun sídla do zahraničí

  • 2
Celá čtvrtina českých firem je nespokojená s tuzemskými zákony a špatnou vymahatelností práva natolik, že uvažuje o přesunu svého sídla za hranice republiky. Za nepřehlednou považuje českou legislativu přes 90 % firem, pětina firem ovšem očekává zlepšení od chystaných změn.

Vztah českých firem k legislativě a daňové problematice si vzala na mušku v rámci průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR spolu s Podnikatelským inkubátorem na Vysoké škole ekonomické v Praze. Oslovili celkem 290 tuzemských podnikatelů a společností. Zjistili předně, že celých 80 % firem vidí české daně jako nadmíru vysoké, což ovšem není pouze jejich vlastní názor. Nadnárodní statistiky ukazují prakticky totéž. Podle Eurostatu je u nás například daň z příjmů nejvyšší ze všech nových členů EU.

Ale nejde jen o daně. Firmy vidí zásadní problém také v nepřehlednosti české legislativy (celých 92 % respondentů) a v její špatné srozumitelnosti (85 %). Co se týče nejproblematičtější oblasti legislativy, pak ji vidí 35 % dotázaných firem v daních, 19 % v pracovním právu a 15 % v občanském právu.

Když se podíváme detailněji na právní nedokonalosti, pak nejvíce problémový se podnikatelům a firmám jeví Zákon o daních z příjmů (36 % z nich) a hned za ním Obchodní zákoník (14 %). S vymahatelností práva v ČR je nespokojeno dokonce 93 % všech dotázaných firem.

„Množství legislativy spojené s podnikáním je enormní a značně nepřehledné, podnikatelům často nezbývá nic jiného, než se řídit zdravým selským rozumem a čekat, co odhalí kontrola. Zdlouhavost rozhodnutí i těch nejjednodušších soudních sporů ve svých důsledcích zapříčiňuje mnohdy i druhotnou platební neschopnost malých a středních podnikatelů, důsledkem které jsou vyhlášené úpadky, resp. minimálně dočasná nemožnost pokračování v podnikatelské činnosti.

Stát se zároveň za chybná rozhodnutí svých zaměstnanců neomlouvá, nepostihuje je a ani neodškodňuje postiženého podnikatele, protože mu to žádný zákon neukládá.“ konstatuje Eva Svobodová z Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Podle 32 % firem se bude brzy podnikat lépe
Zlepšení slibují chystané legislativní změny, ve které věří 32 % firem. Že se však bude jednat pouze o změny drobného významu, si myslí 19 % dotázaných. Nejméně přitom čekají firmy od reforem komplexně. Zatímco ve zlepšení po nich věří 21 % firem, pak ovšem 27 % firem se naopak bojí z horšení. Největší část dotázaných firem (téměř polovina) si myslí, že se po reformách nic nezmění.

Zajímavý dotaz padl v rámci průzkumu směrem ke vlivu Evropské unie na podnikání v Čechách. Ačkoli pouze 11 % firem cítí zhoršení po našem vstupu do EU, pak celých 33 % tvrdí, že se podle jejich názoru situace na poli českého podnikání po našem vstupu do Unie zlepšila (51 % firem pak nepocítila změnu žádnou).

Pokud bychom zaostřili na unijní zákony, pak jen a pouze 7 % dotázaných firem je vnímá jako své pomocníky. 45 % firem a podnikatelů v nich vidí další v řadě překážek v podnikání a 41 % je vůbec nevnímá.