Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České firmy ohrožuje pozdní splácení dluhů

aktualizováno 
Platební morálka Čechů patří k nejhorším v Evropě, a firmám tak hrozí velká rizika. Lze se s nimi ale vypořádat. Poradíme vám jak.
České firmy nikdy nedostanou 3,5% z vyfakturované částky

České firmy nikdy nedostanou 3,5% z vyfakturované částky

Češi ve splácení svých závazků příliš nepospíchají. To zjišťují především společnosti, kterým platby chodí s velkým zpožděním nebo dokonce vůbec. To je může dostat do velkých obtíží. Koeficient ztrát plateb je v Česku nejvyšší v Evropě – pětinásobný oproti Finsku, kde je naopak nejnižší. Průzkum platební morálky v 25 zemích Evropy provedla společnost Intrum Justitia.

„České podniky každoročně přicházejí kvůli nesplaceným dluhům o velké částky a malé a střední podniky jsou v tomto ohledu obzvláště zranitelné, neboť nemají dostatek prostředků, aby neuhrazené dluhy aktivně vymáhaly, a současně při svém podnikání spoléhají na zdravé finanční toky. Zákazníci, kteří platí pozdě, případně neplatí vůbec, vystavují firmy, od nichž nakupují, závažným problémům s likviditou a v některých případech je dokonce přivádějí do konkurzu,“ uvedl ředitel firmy Intrum Justitia Ivo Klimeš.

Průměrné zpoždění platby – 23 dnů
Nejkratší dobu bývají dlužníky Finové. Ti opožďují platby v průměru o 6,3 dne. Po nich následují Švédové a Dáni. Na opačné straně žebříčku je Portugalsko, kde se platby opožďují o téměř 40 dní. O několik dní méně trvá splácení Kypřanům a Řekům. Za nimi už následuje Česká republika, která s 25,2 dne patří na 22. místo z 25 zemí.

Zpoždění plateb
1. Finsko 6,3 dne
2. Švédsko 6,9 dne
3. Dánsko 7,2 dne

10.  Francie 14,3 dne

15. Německo 15,5 dne

17. Maďarsko 16,3 dne
18. Polsko 17,1 dne
19. Velká Británie 17,5 dne
20. Slovensko 20,1 dne

22. Česká rep. 25,2 dne
23. Řecko 27,4 dne
24. Kypr 32,4 dne
25. Portugalsko 39,9 dne

Česko má nejvyšší platební ztráty
Celková doba, po kterou musí podniky čekat na platby, je v ČR 49 dní. V tomto ohledu je Česká republika průměrnou evropskou zemí. Je na tom dokonce lépe než Velká Británie (51,5 dne) nebo Itálie (97 dní).

V těchto zemích sice lidé čekají na zaplacení déle, ale zároveň mají větší jistotu, narozdíl od Česka, že své peníze dostanou. Průměrné platební ztráty jsou totiž v ČR nejvyšší z celé Evropy a činí 3,5 procenta. Znamená to, že Češi nikdy nedostanou 3,5 % z celkově vyfakturované částky. Nejmenší ztráty mají opět Finové.

Ztrátovost plateb
1. Finsko 0,7 %
2. Švédsko 1,0 %
3. Irsko 1,2 %
...
6. Itálie 1,3 %

9. Francie 1,6 %

11. Velká Británie 1,9 %
12. Německo 2,0 %

15. Maďarsko 2,3 %

21. Slovensko 2,7 %
22. Polsko 3,0 %
23. Estonsko 3,2 %
24. Litva 3,3 %
25. Česká republika 3,5 %

Co dělat, když dlužníci nesplácí
Mobilní operátoři to mají jednoduché, když včas nezaplatíte fakturu, jednoduše vás odpojí a vy už si nezatelefonujete. Co ale dělat, když tato možnost není?

  1. Pracovat se stálým portfoliem klientů
  2. VIP klientům umožnit delší platební období než běžných 14 dní
  3. Pravidelně sledovat období splácení faktur
  4. Urychleně zaslat 1. upomínku po pěti dnech od data splatnosti
  5. V případě, že klient nesplácí, předat po 30 dnech pohledávku renomované inkasní společnosti
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Oddlužovacím „šmejdům“ odzvonilo. Platí změny v osobních bankrotech

Dluhy řeší osobním bankrotem každý rok přes 20 tisíc Čechů. Většina z nich si nedokáže poradit s žádostí o oddlužení, a tak využívá služeb speciálních agentur....  celý článek

Ilustrační snímek
Kvíz: Vyznáte se v novelizovaném zákoníku práce?

Slovo „práce“ zadávají lidé do vyhledávačů nejčastěji v září. Je to možná proto, že řada těch, kteří uvažují o změně zaměstnání, si nechává léto na rozkoukání...  celý článek

Ilustrační snímek
Trend: trh práce se mění, teď si lidé vybírají firmy. Co je láká?

Rekordně nízká nezaměstnanost v České republice má i odvrácenou tvář. Na trhu práce prakticky nejsou „volní“ lidé. Získat a především si pak talentované...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.