Velké firmy v ČR využívají profesionálních projektových manažerů nedostatečně

Velké firmy v ČR využívají profesionálních projektových manažerů nedostatečně | foto: Profimedia.cz

České firmy realizují projekty pozdě a s vyššími náklady

Z průzkumu zaměřeného na projektové řízení ve firmách v České republice vyšly zajímavé závěry. Zatímco firmy ví, že jejich projektové řízení je třeba zkvalitnit, pouze dvě třetiny z nich využívají profesionálních projektových manažerů.

Průzkum zaměřený na projektové řízení velkých firem provedl Ernst & Young na začátku roku 2007. Osloveno bylo třicet organizací, z nichž přes 85 % mělo více než 500 zaměstnanců. Průměrné roční tržby zúčastněných firem činily téměř 22 mld. Kč.

Průzkum ukázal několik skutečností. Projekty jsou realizovány poměrně často. Zatímco se tempo jejich startu postupem času snižuje, zvyšuje se jejich komplexnost a velikost.

Mírně roste počet projektů, které jsou finalizovány v plánovaném termínu a bez překročení nákladů. I přesto celých 41 % dotázaných firem cítí potřebu zlepšit postupy řízení projektů. Jen 35 % však využívá pro jejich řízení profesionálních projektových manažerů. Vystavují se tak komplikacím, kterým by se za okolností, kdy by k řízení projektu využili právě profesionální produktové manažery, vyhnuli.

Pozdě a s vyššími náklady
Projektů, které končí v předpokládaném termínu a bez nárůstu rozpočtu je dle průzkumu jen 57 % (v minulém roce to nebylo ani 50 %). Pokud bychom se podívali na počet zpožděných projektů, jedná se o celou jednu třetinu. V případě 22 % projektů pak vzrůstá rozpočet. Průměrné zpoždění i navýšení rozpočtu se přitom shodně pohybuje kolem pětiny plánovaného času a rozpočtu.

Nedokončených projektů je 8 %. Představitel Ernst & Young za těmito neúspěchy vidí změny rozsahu či zadání, případně jejich předefinování, nedostatečnou schopnost/dostupnost lidských zdrojů a nepochopení cílů a účelu projektu. 

Projektové kanceláře získávají oblibu
Projektové týmy čítají kolem 5ti až 10ti lidí, ovšem jen 35 % společností využívá služeb specializovaných produktových manažerů. Projektovou kanceláří disponuje 65 % firem, od minulého roku vzrostlo její pozitivní vnímání firmami - loni pouze 14 % firem, dnes polovina.

Typický projekt se pohybuje náklady nad dvěma miliony korun (téměř 70 % případů) a jeho horizont činí 3 – 12 měsíců. Nejčastěji jsou projekty zaměřeny na oblast IT, interní procesy a organizaci, vývoj nových produktů a pokles nákladů.

V průzkumu byla letos zkoumána rovněž úroveň řízení projektů. Vyplynulo z něj, že pouze 14 % respondentů vnímá své procesy projektového řízení jako optimalizované.

Pozor na řízení rizik
Nejrozšířenějším standardem vedení projektu jsou stejně jako v loňském roce metodiky Project Management Institute (PMI). Nejčastěji využívanými nástroji při projektovém řízení jsou projektové plány a harmonogramy, plány zdrojů, business case, odhady nákladů, zprávy o postupu prací a určení projektových odpovědností. Nedostatečně využíváno je naopak řízení rizik a komunikační plány.