České fondy – jak bude po prázdninách?

  • 2
I poslední prázdninový týden byl ve znamení vysokého odlivu peněz z českých fondů, když pouze devět fondů z šedesáti zaznamenalo kladné čisté prodeje...
I poslední prázdninový týden byl ve znamení vysokého odlivu peněz z českých fondů, když pouze devět fondů z šedesáti zaznamenalo kladné čisté prodeje. Z českých fondů tak odplynulo dalších více než půl miliardy korun a celkové spravované jmění všech českých otevřených fondů tak ke konci srpna činí pouhých 66 miliard korun. Lze jen doufat, že letní pokles byl pouhým sezónním výkyvem a že čeští podílníci v posledních měsících nejednali pod dojmem potíží několika akciových fondů. To uvidíme brzy – pokud se jednalo o pouhý sezónní efekt, září s sebou přinese obnovení zájmu o podílové fondy.

Právě uplynulý týden nebyl pro české fondy, s výjimkou dluhopisových fondů, úspěšný ani z hlediska výkonnosti. Dluhopisům pomohlo čtvrteční rozhodnutí bankovní rady ČNB ponechat úrokové sazby beze změny, a to i přes indikace rostoucího tlaku na růst cen. Posledním varováním byl oznámený růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí o 9,3%.

Co říkají celkové statistiky UNISu? České podílové fondy v tomto týdnu prodaly podílové listy za pouhých 248 mil. a odkoupily podílové listy za 890 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –642 mil. Kč. Na první příčku pomyslného žebříčku čistých prodejů v tomto týdnu vystoupil fond IKS Peněžní trh (+25 mil. Kč). Na druhou příčku si stoupl sesterský fond IKS fond světových indexů (+15 mil. Kč). Na třetí příčce se udržel fond Živnobanka-Sporokonto (+13 mil. Kč).

I v minulém týdnu klesaly ceny akcií na většině světových trhů. Jednou z mála výjimek byla Varšavská burza cenných papírů, díky níž se v tomto týdnu dařilo fondu ISČS-SPOROTREND (+1,2%), který má v Polsku zainvestováno čtvrtinu svého portfolia. Naopak největší pokles zaznamenal fond Živnobanka-Akciový fond (-1,9%). Průměrná výkonnost akciových fondů pak činila -0,8%.

Jako obvykle měly smíšené fondy ve srovnání s akciovými fondy nižší výkyv výkonnosti, když průměrná hodnota podílového listu poklesla o -0,2%. Nejnižší výkonnosti dosáhl fond PPF SMÍŠENÝ OPF (-1,8%). Naopak nevyššího týdenního zhodnocení dosáhl fond 1.IN Pravidelných příjmů (+1,1%).

Ve světle výkonnosti akciových a smíšených fondů příjemně překvapuje výkonnost fondů fondů, které v průměru zhodnotily své podíly o 0,4%. Při bližším pohledu však zjistíme, že tomu bylo jen díky zásluze jednoho fondu - 1.IN - Fond fondů (+1,8%). Zbylé dva fondy v kategorii dosáhly záporné výkonnosti, nejnižší pak fond IKS fond fondů (-0,5%).

Dluhopisové fondy dosáhly velice slušného zhodnocení již druhý týden v řadě, když si v průměru připsaly 0,26%. Největší růst zaznamenal fond ISČS-SPOROBOND (+0,37%), naopak nejmenší fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,10%). V posledním týdnu došlo k dalšímu zploštění výnosové křivky českých dluhopisů, což znamená, že se snížil rozdíl mezi výnosem dluhopisů s kratší a delší durací.

Průměrná výkonnost fondů peněžního trhu v tomto týdnu činila +0,06%. Pod tímto výsledkem se negativně podepsal fond OPF AKRO OBLIGACE, který již nezopakoval růst z minulého týdne a ztratil 0,29% své hodnoty. Největší růst vlastního jmění na podílový list v této kategorii naopak zaznamenal fond IKS Peněžní trh (+0,20%).

Myslíte, že se statistiky českých fondů zlepší s přicházejícím podzimem? Existuje podle Vás přímý vztah mezi aktuální výkonností fondů a prodeji podílových listů? Napište nám své postřehy!