Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České podílové fondy – pokles pokračuje

  0:14aktualizováno  0:14
I v tomto týdnu se většina českých fondů ocitla v červených číslech, a to jak z hlediska čistých prodejů, tak i z hlediska zhodnocení svých podílů...
I v tomto týdnu se většina českých fondů ocitla v červených číslech, a to jak z hlediska čistých prodejů, tak i z hlediska zhodnocení svých podílů. Česká spořitelna pokračovala ve snižování svého podílu ve fondech Spořitelní investiční společnosti. V tomto týdnu Česká spořitelna stahovala peníze ze všech tří fondů - SIS Výnosový OPF (797 mil. Kč), SIS Český OPF (583 mil. Kč) a SIS Všeobecný OPF (164 mil. Kč).

V souvislosti se novým profilem sekce fondů na našich stránkách od tohoto týdne dočasně nenaleznete informace o podílových fondech Spořitelní investiční společnosti. Tento stav je důsledkem nízké informační otevřenosti této společnosti, která vede k tomu, že SIS poskytuje informace o svých fondech pouze vybraným médiím. Doufáme, že SIS v dohledné době přehodnotí svůj dosavadní odmítavý postoj k veřejnému poskytování informací, který ve svém důsledku poškozuje její podílníky, a že tak získáte znovu možnost přístupu k podrobným informacím o fondech SIS na stránkách Fincentra.

Podle statistik UNISu v tomto týdnu české otevřené podílové fondy prodaly podílové listy za pouhých 333 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 1 911 mil. Kč. Čisté prodeje tak činí –1 578 mil. Kč. Z hlediska prodeje se v žebříčku nejúspěšnějších fondů umístil na prvním místě znovu umístil fond spravovaný IKS – fond IKS Dluhopisový (+26 mil. Kč), následovaný sesterským fondem IKS Peněžního trhu (+16 mil. Kč). Na třetí místo se dostal fond Živnobanka-Sporokonto (+14 mil. Kč). I tento týden tedy potvrzuje úspěšnost Felixe v jeho tažení za zvýšení zájmu průměrného českého občana o kolektivní investování.

Hodnota podílových listů v českých akciových fondech v minulém týdnu v průměru poklesla o 1,5 procenta. Největší ztráty zaznamenaly stejně jako v minulém týdnu fondy investující do zahraničních technologických titulů. Nejnižší výkonnost měl fond OPF AKRO Eurotech (-6,8%). Výkonnost tohoto fondu od založení tak činí –67%. Naopak největší růst zaznamenal fond AKRO OPF mezinárodní akciový (+0,4%).

Smíšené fondy dosáhly o něco lepší výkonnosti, když v této kategorii pokleslo čisté obchodní jmění na PL jen o 0,4%. Nízké výkonnosti dosahovaly především fondy 1.Investiční společnosti, nejvíce pak fond 1.IN - Výnosový fond (-1,7%). Nejlépe se v tomto týdnu dařilo fondu investAGe AG 2000 FOND, který dosáhl neuvěřitelné výkonnosti +6,7%.

S poklesem akciových trhů se svezly i české fondy fondů, když čisté obchodní jmění připadající na jeden podílový list v průměru pokleslo o 2,2%. Všechny tři fondy zaznamenaly skoro stejně hluboký pokles - nejvyšší fond 1.IN - Fond fondů (-2,3%) a nejnižší fond IKS fond fondů (-2,0%).

Dluhopisy pokračovaly ve svém pádu z minulého týdne a není tedy divu, že dluhopisové fondy zaznamenaly znovu zápornou výkonnost (-0,10%). Stejně jako v kategorii smíšených fondů a fondů fondů byl i v této kategorii nejméně výkonný fond 1. Investiční společnosti - 1.IN - Dluhopisový fond (-0,36%). Naopak nejvyšší výkonnosti dosáhl stejně jako v minulém týdnu fond IKS Eurobondový (+0,09%).

Jediná kategorie, která dosáhla kladné výkonnosti, tak byla kategorie fondů peněžního trhu (+0,01%). Průměr kategorie byl snížen poklesem hodnoty podílové listu ve fondu AKRO OBLIGACE (-0,17%) v důsledku dalšího posílení kurzu koruny vůči euru. Naopak průměr této kategorie nejvíce zlepšil fond ČSOB český peněžní trh (+0,07%).

Co říkáte výsledkům za tento týden? Myslíte si, že akcie ještě nenalezly své dno a že mohou klesnout ješte více? Napište nám svůj názor.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Dumrealit.cz/Development
Obchodník - realitní specialista

Dumrealit.cz/Development
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.