České podílové fondy – pokles pokračuje

  • 14
I v tomto týdnu se většina českých fondů ocitla v červených číslech, a to jak z hlediska čistých prodejů, tak i z hlediska zhodnocení svých podílů...
I v tomto týdnu se většina českých fondů ocitla v červených číslech, a to jak z hlediska čistých prodejů, tak i z hlediska zhodnocení svých podílů. Česká spořitelna pokračovala ve snižování svého podílu ve fondech Spořitelní investiční společnosti. V tomto týdnu Česká spořitelna stahovala peníze ze všech tří fondů - SIS Výnosový OPF (797 mil. Kč), SIS Český OPF (583 mil. Kč) a SIS Všeobecný OPF (164 mil. Kč).

V souvislosti se novým profilem sekce fondů na našich stránkách od tohoto týdne dočasně nenaleznete informace o podílových fondech Spořitelní investiční společnosti. Tento stav je důsledkem nízké informační otevřenosti této společnosti, která vede k tomu, že SIS poskytuje informace o svých fondech pouze vybraným médiím. Doufáme, že SIS v dohledné době přehodnotí svůj dosavadní odmítavý postoj k veřejnému poskytování informací, který ve svém důsledku poškozuje její podílníky, a že tak získáte znovu možnost přístupu k podrobným informacím o fondech SIS na stránkách Fincentra.

Podle statistik UNISu v tomto týdnu české otevřené podílové fondy prodaly podílové listy za pouhých 333 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 1 911 mil. Kč. Čisté prodeje tak činí –1 578 mil. Kč. Z hlediska prodeje se v žebříčku nejúspěšnějších fondů umístil na prvním místě znovu umístil fond spravovaný IKS – fond IKS Dluhopisový (+26 mil. Kč), následovaný sesterským fondem IKS Peněžního trhu (+16 mil. Kč). Na třetí místo se dostal fond Živnobanka-Sporokonto (+14 mil. Kč). I tento týden tedy potvrzuje úspěšnost Felixe v jeho tažení za zvýšení zájmu průměrného českého občana o kolektivní investování.

Hodnota podílových listů v českých akciových fondech v minulém týdnu v průměru poklesla o 1,5 procenta. Největší ztráty zaznamenaly stejně jako v minulém týdnu fondy investující do zahraničních technologických titulů. Nejnižší výkonnost měl fond OPF AKRO Eurotech (-6,8%). Výkonnost tohoto fondu od založení tak činí –67%. Naopak největší růst zaznamenal fond AKRO OPF mezinárodní akciový (+0,4%).

Smíšené fondy dosáhly o něco lepší výkonnosti, když v této kategorii pokleslo čisté obchodní jmění na PL jen o 0,4%. Nízké výkonnosti dosahovaly především fondy 1.Investiční společnosti, nejvíce pak fond 1.IN - Výnosový fond (-1,7%). Nejlépe se v tomto týdnu dařilo fondu investAGe AG 2000 FOND, který dosáhl neuvěřitelné výkonnosti +6,7%.

S poklesem akciových trhů se svezly i české fondy fondů, když čisté obchodní jmění připadající na jeden podílový list v průměru pokleslo o 2,2%. Všechny tři fondy zaznamenaly skoro stejně hluboký pokles - nejvyšší fond 1.IN - Fond fondů (-2,3%) a nejnižší fond IKS fond fondů (-2,0%).

Dluhopisy pokračovaly ve svém pádu z minulého týdne a není tedy divu, že dluhopisové fondy zaznamenaly znovu zápornou výkonnost (-0,10%). Stejně jako v kategorii smíšených fondů a fondů fondů byl i v této kategorii nejméně výkonný fond 1. Investiční společnosti - 1.IN - Dluhopisový fond (-0,36%). Naopak nejvyšší výkonnosti dosáhl stejně jako v minulém týdnu fond IKS Eurobondový (+0,09%).

Jediná kategorie, která dosáhla kladné výkonnosti, tak byla kategorie fondů peněžního trhu (+0,01%). Průměr kategorie byl snížen poklesem hodnoty podílové listu ve fondu AKRO OBLIGACE (-0,17%) v důsledku dalšího posílení kurzu koruny vůči euru. Naopak průměr této kategorie nejvíce zlepšil fond ČSOB český peněžní trh (+0,07%).

Co říkáte výsledkům za tento týden? Myslíte si, že akcie ještě nenalezly své dno a že mohou klesnout ješte více? Napište nám svůj názor.