Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

České podílové fondy – přitékají milióny a odtékají miliardy

  11:02aktualizováno  11:02
I v tomto týdnu pokračovala Česká spořitelna ve snižování svého podílu ve fondech Spořitelní investiční společnosti. Největší objem peněz stáhla česká spořitelna z fondu SIS – Výnosový...
I v tomto týdnu pokračovala Česká spořitelna ve snižování svého podílu ve fondech Spořitelní investiční společnosti. Největší objem peněz stáhla Česká spořitelna z fondu SIS – Výnosový OPF, a to více jak jednu miliardu korun. Česká spořitelna tak plní svůj strategický záměr během letošního roku snížit držbu podílových listů ve fondech Český OPF, Všeobecný OPF a Výnosový OPF z 11 miliard na nulu. Tento akt podtrhává tristní stav českého kolektivního investování, kdy většina spravovaného majetku se nachází ve fondech z kupónové privatizace. Vzhledem k dlouhodobému odlivu peněz z těchto fondů nelze předpokládat jejich dlouhé trvání. Nově zakládané fondy jen těžce soutěží o každého nového zákazníka a nemohou tak zvrátit nepříznivý vývoj celkových statistik.

Dalšímu rozvoji českého kolektivního investování nejsou nakloněny ani trhy – k poklesu akciových trhů se v tomto týdnu přidal i pokles dluhopisového trhu. Fondů s kladnou výkonností v tomto týdnu bylo tedy jak šafránu, a to dokonce i mezi fondy peněžního trhu.

Podle statistik UNISu v tomto týdnu české otevřené podílové fondy prodaly podílové listy za 491 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 1 670 mil. Kč. Čisté prodeje tak činí –1 179 mil. Kč. Z hlediska prodeje se v žebříčku nejúspěšnějších fondů umístil na prvním místě znovu umístil fond spravovaný IKS – fond IKS Peněžního trhu (+42 mil. Kč), následovaný fondem SIS - SPOROINVEST (+36 mil. Kč) a fondem IKS Dluhopisový (+34 mil. Kč). Fondy IKS se díky Felixovi pomalu usazují v horních pozicích žebříčku a bude zajímavé sledovat, jak na tuto skutečnost bude reagovat největší rival IKS – Spořitelní investiční společnost.

Hodnota podílových listů v akciových fondech v minulém týdnu v průměru poklesla o 4 procenta. Největší ztráty zaznamenaly fondy investující do zahraničních technologických titulů. Nejnižší výkonnost měl fond OPF AKRO Eurotech (-7,3%), následovaný fondem ČSOB světový akciový (-6,0%). Naopak nejlépe se dařilo fondu ČSOB český akciový (+0,0%), který má veškerý majetek uložen na bankovních účtech.

Smíšené fondy dosáhly o něco lepší výkonnosti, když v této kategorii pokleslo čisté obchodní jmění na PL jen o 1,4%. Zatímco fond PPF SMÍŠENÝ OPF v minulém týdnu dosáhl nejvyšší výkonnosti, v tomto týdny byl ze všech fondů nejméně výkonný (-6,0%). Výkonnost tohoto fondu za poslední rok se tak dostala znovu pod zřejmě magickou hranici –30%. Naprosto shodnou výkonnost za poslední rok s fondem PPF má fond Pioneer Trust.

Ve světle poklesu světových akciových trhů se výkonnost českých fondů fondů, ačkoli záporná, nejeví jako nejhorší (-2,8%). Všechny tři fondy zaznamenaly pokles, nejvyšší fond SIS - GLOBALTREND FF (-3,4%) a nejnižší fond 1.IN - Fond fondů (-2,2%).

Poklesu se nevyhnuly ani dluhopisové fondy (-0,22%). Ceny dluhopisů po celý tento týden klesaly pod dojmem vysokého růstu inflace v květnu. Neočekávaně vysoká inflace snižuje možnost dalšího snížení sazeb ČNB v průběhu tohoto roku. Nejméně výkonným fondem v této kategorii byl v minulém týdnu fond 1.IN - Dluhopisový fond (-0,49%). Naopak nejvyšší výkonnosti dosáhl fond IKS Eurobondový (+0,16%).

Po dlouhé době dosáhly záporné výkonnosti i fondy peněžního trhu (-0,07%). Do výkonnosti této kategorie se tak projevil pokles výnosové křivky na jejím kratším konci, neboť fondy peněžního trhu mohou mít v portfoliu dluhopisy s durací nižší jednoho roku. Nejlépe se dařilo fondu ČSOB český peněžní trh (+0,08%), naopak nejhůře fondu OPF AKRO OBLIGACE (-0,34%).

Co říkáte tažení fondů IKS? Myslíte si, že IKS má šanci dohnat SIS a získat vyšší podíl na trhu? Napište nám svůj názor.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých víte, že je budete za rok potřebovat?  celý článek

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Ilustrační snímek
Podívejte se, jak se změnily platební karty

Platební karty se staly nedílnou součástí našeho života. S příchodem těch bezkontaktních se Češi v jejich používání dokonce dostali na evropskou špičku....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!
4 scénáře amerického útoku na KLDR: Vedly by k totální zkáze!

Vztahy mezi KLDR a USA se za poslední týden vyostřily víc, než za několik let. Zdá se, že válka mezi zeměmi je na spadn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.